پرش به محتوا

داریوش مؤدبیان

از ویکی‌گفتاورد

داریوش مؤدَّبیان (۷ اکتبر ۱۹۴۹) (۱۵ مهر ۱۳۲۸) بازیگر چندحرفهٔ ایرانی است. زادهٔ تهران، دانش‌آموختهٔ رشتهٔ کارگردانی از دانشکدهٔ هنرهای دراماتیک دانشگاه تهران و کارشناسی ارشد مطالعات عالی هنرهای نمایشی از دانشگاه سوربن، پاریس، و رشتهٔ زبان‌شناسی از مؤسسهٔ مطالعات علوم انسانی. حرفهٔ هنری خود را از رادیو آغاز کرد و در تئاتر درخشید. از سال ۱۹۶۵م/ ۱۳۴۳ش به نمایشنامه و از ۱۹۸۴م/ ۱۳۶۲ش به فیلمنامه‌نویسی روی آورد و نقد هنری نیز نوشت. از سال ۱۹۸۲م/ ۱۳۶۰ش به ترجمهٔ ادبی و تدریس دانشگاهی سینمایی پرداخت. همچنین به بازیگری و کارگردانی در تئاتر، سینما و تلویزیون مشغول شد.[۱]

گفتاوردها

[ویرایش]
 • من خود را هنرمند نمی‌خوانم؛ این صفتی است که دیگران باید در انسان تشخیص دهند. هنرمندی جایگاهی رفیع است و هر انسانی به سادگی نمی‌تواند آن را به خودش نسبت دهد. من هنردوستم، بوده‌ام، هستم و همچنان خواهم بود. این علاقه از کودکی با من بوده. من نویسنده نیستم ولی کتاب خواندن را بسیار دوست می‌دارم. کتاب جزو جدایی‌ناپذیر زندگی من است. من مترجم نیستم ولی آثار زیادی را ترجمه کرده‌ام.
 • در حقیقت این خود تو هستی که راه را پیدا می‌کنی. واقعاً نمی‌شود به یک نویسنده گفت چگونه می‌نویسی؟ چون خیلی ساده خواهد گفت؛ می‌نشینم پشت میز و می‌نویسم. اما اینکه چگونه دست به قلم می‌بری و اندیشه‌ها و عواطفت را بر کاغذ جاری می‌کنی به خودت برمی گردد. در مورد ترجمه مسئله شاید حتی پیچیده‌تر از این هم باشد، چون تو باید از یک سو زبان خود را هم بگشایی.
 • نوشتن انسان را متعهد می‌کند که درست بیندیشد و وقتی اندیشه‌ای را مطرح می‌کنی باید منتظر بازتاب‌های آن باشی.
  • ۷ اکتبر ۲۰۱۸/ ۱۵ مهر ۱۳۹۷؛ مصاحبه با «ایران تئاتر»[۲]
 • … نکتهٔ دیگر در خصوص علاقه به کتاب‌خوانی، شوق به خواندن است. بسیاری گمان می‌کنند که این شوق ذاتی است؛ اما به گمان من اکتسابی است؛ چرا که کشف هنگامی صورت می‌گیرد که شهود باشد. باید اول ببینیم. بعد مرحلهٔ کشف در ما رخ دهد.
 • بعضی‌ها کتاب را فقط تماشا می‌کنند.
  • ۷ مارس ۲۰۲۲/ ۱۶ اسفند ۱۴۰۰؛ مصاحبه با «ایبنا»[۳]

منابع

[ویرایش]
 1. امید، جمال. فرهنگ سینمای ایران. تهران: نگاه، ۱۳۷۷ش-۱۹۹۸م. ۴۳۵. شابک ‎۹۶۴۶۱۷۴۸۹۲. 
 2. «جادوی صحنه از کودکی مرا اسیر خود کرد». ایران تئاتر، ۱۵ مهر ۱۳۹۷. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۱۳ ژوئن ۲۰۲۲. 
 3. «پیش از تولدم با چخوف آشنا شدم/ بعضی‌ها کتاب را فقط تماشا می‌کنند». ایبنا، ۱۶ اسفند ۱۴۰۰. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۱۳ ژوئن ۲۰۲۲. 

پیوند به بیرون

[ویرایش]
ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ