پرش به محتوا

خداداد فرمانفرمائیان

از ویکی‌گفتاورد

خداداد فرمانفرمائیان (۸ مه ۱۹۲۸، تهران - ۱۶ دسامبر ۲۰۱۵، لندن) اقتصاددان و رئیس پیشین بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه ایران بود.

گفتاوردها[ویرایش]

  • «من به این فکر رسیدم که بودجه کل کشور باید از وزارت دارایی به سازمان برنامه منتقل شود، به خاطر این که اگر هم که قانون برده بودند که تخصیص اعتبارات از طریق برنامه انجام شود، باز می‌توانستند بودجه را عوض کنند… تخصیص اعتبار اولیه را قانون گذرانده بودند که هشتاد درصد پول نفت را بدهند به سازمان برنامه برای کارهای عمرانی، هر سال می‌توانستند با قانون بودجه آن را تغییر بدهند. آنچه ما از دست می‌دادیم توانایی و کنترل بود. من نزد خودم فکر کردم تنها راهش این است که ما بودجه کل کشور را تحت کنترل سازمان برنامه بیاوریم و اجرائیات را در مقابل به وزارت‌خانه‌ها منتقل کنیم.»
  • «من قضیه بودجه را با دکتر امینی مطرح کردم؛ گفتم شما فلسفه‌تان این است و به ما می‌گویید که باید وزارت‌خانه‌ها کارهای اجرایی را در دست بگیرند. بسیار خب، اما سازمان برنامه اگر کار اجرایی را از دست بدهد، دیگر هیچ گونه حرمت و توانایی سیاسی یا قدرت اقتصادی نخواهد داشت. شما راضی نشوید به این کار؛ با دست خودتان این سازمان را از بین نبرید.»

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
  1. ۱٫۰ ۱٫۱ نقل از کتاب بربال بحران است که ایرج امینی پسر علی امینی از خاطرات پدرش در «خاطرات:آموزگار آمد، فرمانفرمائیان رفت»، روزنامه دنیای اقتصاد، شمارهٔ ۱۷۸۷، ۱۳ اردیبهشت ۱۳۸۸، صفحهٔ ۳۲.