پرش به محتوا

خانه‌داری (رمان)

از ویکی‌گفتاورد

خانه‌داری (به انگلیسی: Housekeeping) رمانی از مریلین رابینسون که در سال ۱۹۸۰ منتشر شده‌است. این رمان برندهٔ جایزهٔ بنیاد پن/همینگوی سال ۱۹۸۲ شده و فیلمی با همین عنوان، بر اساس این کتاب و به کارگردانی بیل فورسیث در سال ۱۹۸۸ ساخته شده‌است.

گفتاوردها[ویرایش]

  • «بهتر است که هیچ چیز نداشته باشیم، چراکه در نهایت حتی استخوان‌هایمان نیز از بین می‌روند. بهتر است که هیچ چیز نداشته باشیم.»[۱]
  • «سیلوی اغلب کنار دریچه بود. گاهی اوقات در حالی که در جیب‌هایش ماهی بود، به خانه می‌آمد. آن‌ها را زیر آب می‌شست تا لیزی آبشش‌هایش پاک شود و بعد، آن‌ها را با کله‌هایشان سرخ می‌کرد و با کچاپ می‌خورد. لوسیل خیلی مشکل پسند شده بود. من و سیلوی تنها در تاریکی پای میز شام می‌نشستیم و در سکوت غذا می‌خوردیم.»
  • «آشپزخانه از قوطی و پاکت‌های قهوه ای پر بود. سیلوی می‌دانست که چنین ریخت و پاشی باعث جمع شدن موش‌ها می‌شود، از این رو گربهٔ زردی را با خود به خانه آورد که یک گوش نصفه و شکمی ور قلمبیده داشت و دو سری بچه زایید. اولین سری آن قدر بزرگ بودند که می‌توانستند پرستوهایی را که روی پلهٔ دوم لانه درست می‌کردند، شکار کنند. این کارشان خوب و مفید بود اما گربه‌ها اغلب پرندگان را به اتاق نشیمن می‌آوردند و بال‌ها و پاهایشان را روی کاناپه می‌انداختند.»

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
  1. مریلین رابینسون، خانه‌داری، ترجمهٔ مرجان محمدی، انتشارات آموت، ۱۳۹۵.