پرش به محتوا

حمید تمجیدی

از ویکی‌گفتاورد

حمید تمجیدی (۲۳ مارس ۱۹۵۶) (۳ فروردین ۱۳۳۵) کارگردان ایرانی است. زادهٔ تهران، دانش‌آموختهٔ رشتهٔ تدوین از دانشکدهٔ صدا و سینما، از سال ۱۹۷۹م/ ۱۳۵۸ش به فعالیت در سینما به عنوان تدوینگر مشغول شد. از ۱۹۸۳م/ ۱۳۶۲ش با مستندسازی حرفهٔ خود را پی گرفت و فیلم‌های بلند و کوتاه ساخت و به تدوینگری، کارگردانی و فیلم‌نامه‌نویسی پرداخت. از ۱۹۹۱م/۱۳۷۰ش به سینما درآمد.[۱]

گفتاوردها[ویرایش]

  • [دربارۀ جنگ عراق] جنگ در هر حالتی، مقوله نفرت‌انگیزی است، هرچند که ما در طول ۸ سال دفاع مقدس، از سوی صدّام صدمات زیادی را تحمل کردیم و قلباً خیلی دلم می‌خواهد که او از بین برود، به شرطی که مردم بی‌گناه و بی‌دفاع منطقه آسیبی نبینند… من شخصاً دوست ندارم به عنوان یک هنرمند در مسائل سیاسی دخالت کنم و اصلاً اصلاح نمی‌دانم که هنر سیاسی شود زیرا در این صورت تاریخ مصرف پیدا می‌کند و وجههٔ هنری خود را از دست می‌دهد.
    • ۵ آوریل ۲۰۰۳/ ۱۶ فروردین ۱۳۸۲[۲]
  • قهرمانان، اعمالی انجام می‌دهند که بیشتر از وظایف عادی یک انسان در برابر جامعه است. بعضی وقت‌ها این اعمال فیزیکی و گاهی اوقات معنوی است. این اعمال معمولاً با شجاعت، از خودگذشتگی، پایمردی، استقامت و صفات خوب دیگر همراه است… قهرمان‌سازی در یک اثر در واقع به نتیجه رساندن تمام نیروها و مفاهیم خیر در برابر شر می‌باشد.
  • کشور ما سرزمین قهرمانان گم‌نام است.
    • ۲۵ مه ۲۰۰۳/ ۴ خرداد ۱۳۸۲[۳]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ