پرش به محتوا

حلب

از ویکی‌گفتاورد

حَلَب شهری در سوریه، مرکز استان حلب و پرجمعیت‌ترین شهر سوریه.

گفتاوردها[ویرایش]

  • «شهری است با قدری گران و نامی پرآوازه و جاودان، اوج‌گرفته به هر زمان، خواستارانش بسی از شاهان جهان‌گیر و جایش در نفوس آدمیان چون اثیر. چه بسا نبردها برانگیخته و چه بسا تیغ‌ها که بر فرازش آهیخته و خون‌ها که به پایش ریخته. کهندزِ دارد به استواری و تسخیرناپذیری نامددار و به بلندی و سرافرازی آشکار و در میانهٔ دژها بی‌نظیر و همانند و به پایداری والا و ارجمند. استواری‌اش فراتر از آنکه ویران شود پایداری‌اش فزون‌تر از آن که اسیر دلیران شود. بنایی است شکوهنمند و کلان و تختگاهی برآمده از زمین به آسمان، دایره‌سان، تراشیده پیرامون، بناشده با نسبتی به اعتدال، همگون و راستایی به کمال موزون…»
  • «این شهر را از دید زیبایی معماری و طرح شهرسازی شأنی است بزرگ و مقامی والا که شایسته است دارالخلافه و پایتخت باشد و همهٔ این زیبایی و دلگشایی وابسته به درون شهر است و از بیرونِ آن چیزی به نظر نمی‌آید مگر رودکی که از جنوب‌شرقی آن به سوی قبله جاری است و از میان حومهٔ فلکه‌وار شهر می‌گذرد.
    حومهٔ حلب منطقه‌ای بزرگ با کاروان‌سراهای بی‌شمار و برای وجود همین نهر، آسیاب‌های بسیار در آن بناشده که تا شهر پیوسته است. در همین منطقه پاره‌ای بوستان‌هاست که از جهتِ طولی آن کشید شده است. درون و برون شهر، هرچه باشد، بی‌گمان حلب از شهرهای بی‌مانند جهان است و توصیفِ حُسنِ آن بیش از حدِّ وصف و بیان.»

منابع[ویرایش]

  1. سفرنامهٔ ابن جبیر. ترجمهٔ پرویز اتابکی. مشهد: مؤسسهٔ چاپ و انتشارات آستان قدس رضوی، ۱۳۷۰. ۳۰۹. 
  2. سفرنامهٔ ابن جبیر. ترجمهٔ پرویز اتابکی. مشهد: مؤسسهٔ چاپ و انتشارات آستان قدس رضوی، ۱۳۷۰. ۳۰۹.