حشمت‌الله فلاحت‌پیشه

از ویکی‌گفتاورد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه زاده ۱۳۵۰ در اسلام‌آباد غرب استان کرمانشاه سیاستمدار، استاد دانشگاه، و رئیس سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران است.

گفتاوردها[ویرایش]

موضوع مهاجران افغان[ویرایش]

 • «سیاست کشور اصلاً پایان دادن به پذیرایی از مهاجران افغان نیست اما آنچه تا امروز کشور انجام داده و بعد از این قادر به انجام آن نیست، موضوع و روند سالانه یک میلیون مهاجر است که از مرزهای شرقی وارد ایران می‌شوند. بخش عمده‌ای از آنها تبعه افغانستان و پاکستان هستند و بخشی هم دورتر، یعنی از میانمار و … می‌آیند. ایران برای هر فرد یک هفته بودجه و نیرو خرج می‌کند تا آنها را به کشور خود برگرداند اما در شرایط تحریم نمی‌تواند این کار را انجام دهد؛ لذا این یک میلیون نفر به‌طور طبیعی راه‌شان به سوی اروپا باز خواهد شد»
 • ​مصاحبه خبرگزاری ایسنا ، ۱۳۹۸[۱]

نظر در مورد اروپا[ویرایش]

 • «تاریخ معاصر اروپا تا این حد نگرانی را تجربه نکرده بود. نگرانی از اینکه ایرانی‌ها به راهبرد مشارکت‌جویانه خود پایان دهند و آن وقت دیوار شیشه‌ای قاره سبز می‌ماند و ده‌ها تهدید امنیتی مصنوع آمریکا و متحدان مرتجع آن»
 • ​تویئت ، ۱۳۹۸[۲]

سیاست آمریکا در عراق و خاورمیانه[ویرایش]

 • «ما معتقدیم غربی‌ها و آمریکا روی این موضوع حساب نکردند که حکومت‌ها و سیاستمداران و دولت‌های منطقه به این پختگی رسیده‌اند که بتوانند بدون حمایت آمریکا بر داعش غلبه کنند. ما از آمریکا چیزی نمی‌خواهیم فقط این درخواست را داریم که چالش جدیدی در منطقه ایجاد نکنند. اگر مبارزات ما نبود تروریست‌ها حتی به مرزهای اروپا هم وارد می‌شدند. تاکنون حتی یک سرباز آمریکایی توسط یک ایرانی کشته نشده و در جنگ افغانستان و عراق، بارها سربازان آمریکایی در پناه همین سپاهی‌ها از مهلکه نجات یافتند. اگر از من سؤال شود که آیا عراق در مرحله پسا منازعات قرار دارد یا هنوز درگیر مسائل داخلی است، باید بگویم که اوضاع در این کشور هنوز متغیر است و دادن پاسخ قطعی به این سؤال مشکل است»
 • ​در دیدار با نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور عراق ، ۱۳۹۸[۳]

تنش میان ایران و آمریکا[ویرایش]

 • «ایران چه نیابتی و چه غیر نیابتی به هیچ وجه وارد هیچگونه جنگی نخواهد شد. برخی از بازیگران منطقه سعی‌شان بر این است که امنیت شیشه‌ای خلیج فارس را برهم بزنند و منافع خودشان را تقویت کنند. هدف‌شان کشاندن آمریکایی‌ها به منطقه بود و دست اندرکار هستند که جنگی را به راه بیندازند و در حال پیش بردن سیاست‌شان هستند و مجوز حضور نیروهای نظامی خارجی را هم از شورای همکاری خلیج فارس دریافت کرده‌اند.»
 • ​ایران وارد جنگ نیابتی علیه آمریکا می‌شود؟، ۱۳۹۸[۴]

مذاکره با آمریکا[ویرایش]

 • «ترامپ در یک فضای روانی گرفتار شده‌است. آمریکایی‌ها آخرین برگه‌های خود را هزینه کرده‌اند. اما ایرانی‌ها هنوز برگه‌های خود را رو نکرده‌اند طوری که برگه‌های آمریکا همان تحریم‌های قدیم بوده که مجدداً تکرار شده‌است اما ایران هنوز برگه‌های خود را رو نکرده چون راهبرد ایران گسترش فضای تنش و بحران نیست. معتقدیم در آینده این آمریکایی‌ها هستند که موضعشان را تغییر می‌دهند.
 • مذاکره شرایط خاص خود را دارد. جمهوری اسلامی ایران یک بار وارد مذاکره جدی آن هم بر سر برجام شد؛ که مذاکره‌ای با عنوان برد برد تعریف شد اما نتیجه آن برد برد نشد. معتقدم ایرانی‌ها وارد مذاکره‌ای نمی‌شوند که نتیجه آن برد باخت باشد یا حتی مقدمات آن بر چنین پایه‌ای چیده شده باشد. اکنون آمریکایی‌ها با مقدمه چینی فعلی نشان داده‌اند که حداقل سیاستشان فعلاً مذاکره نیست. حتماً اگر قرار بر ایجاد شرایط برای مذاکره باشد آمریکایی‌ها باید از بخشی از سیاست‌هایشان عقب‌نشینی کنند.»
 • حاشیه جلسه علنی مجلس؛ یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۳۹۸[۵]

مقایسه هیتلر و ترامپ[ویرایش]

 • «بعد از هیتلر هیچ مقام سیاسی مانند ترامپ تاکنون معاهدات بین‌المللی را نقض نکرده و ناامنی را در دنیا گسترش نداده‌است.»
 • در دیدار با رئیس کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی برزیل ۲۰ آبان ۱۳۹۷[۶]

برجام[ویرایش]

 • «هدف ایران از کاهش سطح تعهداتش خروج از برجام نیست. مکانیسم ۲۶ تا ۲۸ برجام می‌گوید که اگر هریک از طرفین از برجام خارج شود یا اینکه یکی از اعضا اعلام کند که برجام به نتایجش نرسیده‌است، طرف مقابل می‌تواند به بخشی از تعهداتش در این چارچوب عمل نکند و ایران دقیقاً در همین راستا عمل کرده‌است.
 • فکر می‌کنم جمهوری اسلامی ایران کار عاقلانه‌ای کرد و در عین حال دادخواهانه و توأم با صلح و در حالی که هیچ نقض حقوق بین‌المللی یا نقض عُرف منع اشاعه‌ای هم صورت نگرفته، سطح تعهداتش در برجام را کاهش داده‌است»
 • گفت و گو با خبرگزاری تسنیم ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸[۷]

سازمان ملل متحد[ویرایش]

 • «داعش تهدیدی برای صلح و امنیت جهانی بود و سربازان و پاسداران ایرانی همزمان در سوریه و عراق با داعش جنگیدند و سه سال پس از این مبارزات بود که روسیه از طریق هوایی به کمک آمد. من در این مورد و درخصوص خطر تهدید ظهور دوباره داعش توسط آمریکا یک نامه به دبیرکل سازمان ملل نوشته‌ام ولی هنوز پاسخی دریافت نکردم و امیدوارم که به زودی پاسخ نامه را دریافت نمایم.
 • متأسفانه سازمان ملل تبعی از تبعات قدرت در دنیای امروز است؛ مهمترین وظیفه سازمان ملل متحد در شرایط کنونی جلوگیری از عملکرد افراطی آمریکا در منطقه آسیای غربی است.»
 • در دیدار با نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور عراق ۲۷ فروردین ۱۳۹۸[۸]

جنگ با ایران[ویرایش]

 • «جنگ با ایران بدون اینکه برنده ای داشته باشد بازندگان زیادی خواهد داشت. این پیام را میانجی‌های منصف به دولت آمریکا رسانده‌اند.»
 • باز نشر توئیت حشمت الله فلاحت پیشه[۹]

منابع[ویرایش]

Wikipedia-logo-fa.png
ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
 1. «تبعات جاخالی‌دادن مقابل ایران چیست؟». ایسنا. بازبینی‌شده در ‏۲۱ مهٔ ۲۰۱۹. 
 2. «روایت فلاحت‌پیشه از نگرانی اروپایی‌ها در خصوص ایران». ایسنا. بازبینی‌شده در ‏۲۱ مهٔ ۲۰۱۹. 
 3. «فلاحت پیشه در دیدار با نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور عراق». خبرگزاری مهر. بازبینی‌شده در ‏۲۱ مهٔ ۲۰۱۹. 
 4. «ایران وارد جنگ نیابتی علیه آمریکا می‌شود؟». اقتصاد نیوز. بازبینی‌شده در ‏۲۱ مهٔ ۲۰۱۹. 
 5. «جنگ نمی‌شود/ کسی به ترامپ زنگ نمی‌زند». جام جم آنلاین. بازبینی‌شده در ‏۲۱ مهٔ ۲۰۱۹. 
 6. «مقایسه هیتلر و ترامپ توسط نماینده مجلس». منتخب ملت. بازبینی‌شده در ‏۲۲ مهٔ ۲۰۱۹. 
 7. «فلاحت‌پیشه: هدف ایران خروج از برجام نیست». تسنیم. بازبینی‌شده در ‏۲۲ مهٔ ۲۰۱۹. 
 8. «ملت‌هایی که قهرمانان مشترک داشته باشند در تقابل با یکدیگر قرار نمی‌گیرند». خانه ملت. بازبینی‌شده در ‏۲۴ مهٔ ۲۰۱۹. 
 9. «فلاحت‌پیشه: جنگ با ایران بازندگان زیادی خواهد داشت». aa. بازبینی‌شده در ‏۲۵ مهٔ ۲۰۱۹.