پرش به محتوا

جیمز ملارت

از ویکی‌گفتاورد

جیمز ملارت (۱۹۲۵–۲۰۱۲) باستان شناس بریتانیایی.

گفتاوردها[ویرایش]

  • «آثار بسیار زیادی از چتل‌هویوک به دست آمده که از نظر تعداد نسبت به هر مکان نوسنگی دیگری بی نظیر است. علاوه بر این، در حالی که چتل‌هویوک یک دهکده نیست بلکه یک شهرستان یا یک شهر است، تولیدات آن قطعاً یک حال و هوای کلان‌شهری دارد: چتل‌هویوک دارای اجناس لوکسی همچون آینه‌های شیشه‌ای، خنجرهای تشریفاتی و جواهرات فلزی بهتر از تمامی نمونه‌های معاصر است.» چتل‌هویوک: یک شهر نوسنگی در آناتولی، ۱۹۶۷:۲۲–۳)
  • «مس و سرب گداخته شده و در مهره‌ها، لوله‌ها، و شاید ابزارهای کوچک دیگر به کار رفته‌اند، از این رو آغاز فلزکاری به هزاره هفتم (ق. م) باز می‌گردد. صنعت سنگ آن در ابسیدیان محلی و سنگ چخماق‌های وارداتی در این دوره از همه زیباتر بودند؛ ظروف چوبی آن مختلف و پیچیده بودند، صنعت بافت پشمی آن کاملاً توسعة یافته بود...»چتل‌هویوک: یک شهر نوسنگی در آناتولی، ۱۹۶۷:۲۲–۳)
  • «هدایای تدفین، گرچه طبق استانداردهای بعدی غنی نیستند، نسبت به سایر فرهنگ‌های معاصر آن ناچیز نیستند... تجارت کاملاً برقرار است... (و) شواهدی دال بر مذهب نوسنگی وجود دارد که در شکل پرستشگاه‌ها بسیار، که به‌طور هنرمندانه‌ای با گچ کاری‌های برجسته... یا با نقاشی‌هایی در یک یا چند رنگ تزئین شده‌اند، به چشم می‌خورند.» چتل‌هویوک: یک شهر نوسنگی در آناتولی، ۱۹۶۷:۲۲–۳)