جولی اتسوکا

از ویکی‌گفتاورد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

جولی اُتسوکا (به انگلیسی: Julie Otsuka) نویسنده ژاپنی-آمریکایی است که بیشتر برای رمان‌های داستانی-تاریخی اش در رابطه با ژاپنی-آمریکایی‌ها و جلب توجه عموم مردم به رنج‌ها و مصیبت‌های این افراد در خلال جنگ جهانی دوم، شناخته شده‌است.

گفتاوردها[ویرایش]

بودا در اتاق زیرشیروانی[ویرایش]

  • «آیا در حقیقت به خاطر صورت شان بود که گناهکار بودند؟ یا اینکه گناهشان به وضوح، برای اینکه تمام دنیا ببیند، روی صورتشان نوشته شده بود؟»[۱]
  • «متوجه خواهی شد که زنان، ضعیف هستند، اما مادران، قدرتمند.»
  • «ما بودا را فراموش کردیم. ما خدا را فراموش کردیم. ما سردی ای درون خود خلق کردیم که هنوز هم گرم نشده‌است. ترس این را دارم که روحم مرده باشد. ما دیگر به مادرانمان نامه نفرستادیم. ما وزن کم کردیم و لاغر شدیم. خون ریزی مان بند آمد. دیگر رویاهایمان را ندیدیم. دیگر چیزی نخواستیم.»

در کشتی، بیشترِ ما دختر بودیم. موهای بلند مشکی و پای صاف و پهنی داشتیم و قدمان خیلی بلند نبود. بعضی از ما تا همین دورهٔ نوجوانی چیزی به‌جز برنج آماج نخورده بودیم و پاهایمان کمی خمیده بود و بعضی از ما چهارده سال بیشتر نداشتیم و هنوز بچه به حساب می‌آمدیم. بعضی از ما از شهر می‌آمدیم و لباس‌های شیک شهری پوشیده بودیم، اما خیلی از ما از روستا می‌آمدیم و در کشتی همان کیمونوهای قدیمی‌ای به تن‌مان بود که چند سال بود می‌پوشیدیم - کیمونوهای رنگ‌ورورفتهٔ خواهرِ بزرگ‌مان که بارها و بارها وصله خورده و رنگ شده‌بود. بعضی از ما از کوهستان می‌آمدیم و پیش از آن هرگز دریا را ندیده‌بودیم، به جز در عکس‌ها؛ پدر بعضی از ما ماهیگیر بود و در تمام عمر دوروبر آب زندگی کرده بودیم. شاید ما برادر یا پدری را در دریا از دست داده‌بودیم، یا نامزدمان را؛ یا شاید کسی که دوستش داشتیم، صبح یک روز غم‌انگیز خود را به آب انداخته و به دوردست‌ها شنا کرده و رفته بود و حالا هم نوبت ما بود که برویم.
اولین کاری که در کشتی انجام دادیم - پیش از آنکه تصمیم بگیریم از چه کسی خوش‌مان می‌آید و از چه کسی خوش‌مان نمی‌آید، پیش از آنکه به هم بگوییم اهل کدام جزیره هستیم، و چرا جزیره‌مان را ترک می‌کنیم، حتی پیش از آنکه به خودمان زحمت یادگرفتن اسم یکدیگر را بدهیم - مقایسهٔ عکس شوهران‌مان بود.
در کشتی مدام از خودمان می‌پرسیدیم: از آنها خوش‌مان می‌آید؟ می‌توانیم دوست‌شان داشته باشیم؟ اول که آنها را روی بارانداز ببینیم، می‌توانیم از روی عکس آنها را بشناسیم؟

منابع[ویرایش]

Wikipedia-logo-fa.png
ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
  1. جولی اتسوکا، ترجمهٔ فریده اشرفی، انتشارات مروارید، ۱۳۹۲.