پرش به محتوا

جلال‌الدین فارسی

از ویکی‌گفتاورد

جلال‌الدین فارسی (زاده:۱۳۱۲ مشهد -) سیاستمدار، نویسنده و نماینده سابق مجلس در ایران است. وی نخستین نامزد حزب جمهوری اسلامی در اولین انتخابات ریاست جمهوری در ایران بود که پس از مشخص شدن ملیت افغانستانی او به وسیله شیخ علی تهرانی ناچار به کناره گیری شد. او همچنین عضو مجلس خبرگان قانون اساسی، ستاد انقلاب فرهنگی ایران و نماینده دور دوم مجلس شورای اسلامی بوده‌است. در دوران پهلوی از مبارزان فعال بود که در زمینه کارهای تشکیلاتی و نیز نویسندگی، به فعالیت می‌پرداخت. وی در جریان مبارزات، با افرادی همچون مطهری و خمینی و با گروههایی نظیر هیئت موتلفه اسلامی در ارتباط بود.

دربارهٔ بنی صدر[ویرایش]

 • بنی صدر قدرت طلب، بد ذات و بی کفایت بود.
 • بنی‌صدر در ظاهر محبت نشان می‌داد و برای همه چاپلوسی می‌کرد. او خیلی چرب زبان، متملّق و آدم بی‌کفایتی بود و بخاطر پستی ذاتش به خفّت و ذلت افتاد.
 • بنی‌صدر در ظاهر محبت نشان می‌داد و برای همه چاپلوسی می‌کرد. او خیلی چرب زبان، متملّق و آدم بی‌کفایتی بود و بخاطر پستی ذاتش به خفّت و ذلت افتاد.

 • ما اوایل انقلاب شاهد طرد جبهه ملی از سوی حضرت امام(ره) بودیم که به دلیل مواضع این گروه اتفاق افتاد و حضرت امام(ره) با صراحت از ارتداد جبهه ملی‌ها سخن گفتند چرا که آنان اسلامیت نظام را زیر سئوال بردند اما امروزه شاهد این هستیم که موسوی و کروبی با زیر سئوال بردن جمهوریت ،تمام آنچه که انقلاب اسلامی بر مبنای آن پایه گذاری شده بود را زیرسوال بردند و قصد نابودی آن را داشتند.
 • «موسوی حتی قابل مقایسه با بنی صدر آشغال هم نیست، بنی صدری که هیچگونه سابقه مبازراتی نداشت و رفته بود فرانسه نشریه منتشر می‌کرد که آن را هم می‌ترسید دستش بگیرد و می‌گذاشت داخل کتش!»
 • «البته درست تر آن است که بگوییم هیات فلسطینی با ریاست عرفات، همراه من به ایران آمدند».
 • «شما نباید لزوما از کسانی که در راهپیمایی‌های انقلاب و زندانهای رژیم پهلوی حضور داشتند سوال و پرسش کنید تا با واقعیت انقلاب آشنا بشوید. انقلاب شناسان در دنیا لزوماً خود انقلابی‌ها نیستند بلکه کسانی هستند که درباره پیدایش انقلاب کتاب می‌نویسند و جامعه شناس به شمار می‌آیند. من شغل وزارت کشور و نخست وزیری را کنار گذاشتم و سی سال فکر کرده‌ام تا بر اساس مطالعات پیشین و اشرافم بر قرآن به شناخت انقلاب اسلامی واقعی بر اساس آموزه‌های وحیانی قرآنی نائل شوم».

درباره او[ویرایش]

 • جلا الدین فارسی از نزدیکترین یاران حضرت امام وعضو حزب جمهوری اسلامی وکاندیدای اولین دوره انتخا بات ریاست جمهوری از طرف این حزب بود .او سال‌های متوالی از عمر خود را به عنوان چریک در لبنان گذراند به طوری که بعدها عضو حزب الفتح این کشور شد وبه همین دلیل نیز شعا ر انتخاب اتی اش را این گونه گذاشته بود:«کسانی که جلال را نمی‌شنا سند از الفتح بپرسند».ولی او با شانس زیادی که برای پیروزی داشت تنها به این خاطر که تبعه ایران در گذشته نبوده و افغانی است مجبور به واگذاری صحنه به حریفش ابوالحسن بنی‌صدر شد.
  • از یک خبرنگار[۳]
 • کمتر کسی است که پیش از انقلاب درصف مبارزات انقلابی بوده باشد، اما جلال الدین فارسی را نشناسد.

پیوند به بیرون[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ