پرش به محتوا

جرالد کوهن

از ویکی‌گفتاورد

جرالد آلن کوهن (انگلیسی: Gerald Cohen؛ ۱۴ آوریل ۱۹۴۱ – ۵ اوت ۲۰۰۹) یک فیلسوف سیاسی مارکسیست اهل کانادا بود.

گفتاوردها[ویرایش]

  • «بزرگترین مانع بر سر راه سوسیالیسم، برخلاف استدلال متعارف، طمع مهارناپذیر انسانی نیست، بلکه فقدان وسایل قابل تصور برای مدیریت سخاوت انسانی است؛ سخاوتی که وجود دارد.»
    • چرا سوسیالیسم نه؟[۱]

دربارهٔ او[ویرایش]

  • «کوهن در چگونه فلسفهٔ سیاسی را ابزار کنیم؟ خطاب به دانشجویان، سه نکتهٔ ارشادی مطرح می‌کند: تأکید بر اهمیت شفافیت و هراس‌نداشتن از احمق به‌نظررسیدن و اینکه تصور نکنیم دیدگاه‌های مخالف آشکارا نادرست‌اند. وی معتقد است که باید سه سؤال مشخص را با دقت از یکدیگر تمیز داد: ۱. عدالت چیست؟؛ ۲. حکومت چه کاری باید انجام دهد؟؛ ۳. وضعیت اجتماعیِ امور باید چه چیزی را موجب شود؟»
    • آزادی و برابری از نگاه جرالد کوهن[۲]
  • «او که استاد کالج آل سولز بود و احتمالاً از جهت درآمد در گروه یک درصدِ بالای کشور بود اما چپی بود؛ پس چرا همه پول خود را به دیگران نداد؟ این سؤالی بود که از خودش هم می‌پرسیدند. او بخش زیادی از پول خود را به دیگران داد، با این حال درآمد خالص او همچنان بالا بود. چرا پول بیشتری را به دیگران نمی‌داد؟ و همچنین دیگرانی چون او، چطور می‌توانستند دیدگاه سیاسی و رفتار شخصی خود را سازگار کنند؟ فصل بسیار جالبی دربارهٔ این موضوع است. می‌توان بحث کرد که مسئله را حل کرده یا نه ولی نکته آن است که دست‌کم صادقانه با این سؤال درگیر شده است.»

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
  1. جرالد آلن کوهن، چرا سوسیالیسم نه؟، ترجمهٔ شاپور اعتماد، نشر هرمس، ۱۳۹۲.
  2. نقل از سایت ترجمان، «آزادی و برابری از نگاه جرالد کوهن: نگاهی به کتاب عدالت برابری‌طلبانه و مقالاتی دیگر در حوزهٔ فلسفهٔ سیاسی نوشتهٔ جرالد کوهن»، شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۲.
  3. نایجل واربرتون، پنج کتاب سازنده فلسفه سیاسی/ گفت و گو با جاناتان ولف (۲): تقابل جرالد کوون با نوزیک»، ترجمه سید محسن اسلامی، سایت فرهنگ امروز، شناسهٔ خبر: ۳۱۳۸۳، ۳۰ فروردین ۱۳۹۴.