پرش به محتوا

توماس اسپریگنز

از ویکی‌گفتاورد

توماس ای. اسپریگنز (۲۵ آوریل ۱۹۱۷، لبنان، کنتاکی - ۱۱ فوریه ۲۰۰۶، کلمبیا، کارولینای جنوبی) استاد علوم سیاسی و دانشگاهی آمریکایی؛ رئیس سنتر کالج (۹۵۷ تا ۱۹۸۱) بود.

گفتاوردها[ویرایش]

  • «اهداف نهایی سیاست از نیازهای زندگی بشری سرچشمه می‌گیرند. حتی ادامهٔ حیات در این دنیا به کوشش سازمان‌یافته نیازمند است. تشکیل یک نوع زندگی، که هدفش صرفاً بقا نباشد، به سازماندهی هرچه بیشتر نهادهای پیچیدهٔ سیاسی نیاز دارد. افراد بشر برای رهایی از مصایب طبیعی و تجاوزگری انسان‌های دیگر امنیت می‌طلبند. آنان به خوراک، پوشاک و مسکن نیاز دارند. آنان، همچنین به درجه‌ای کمتر از نیازهای ضروری، به افزارهای نیازمندند که از طریق آن‌ها استعدادهای اختصاصاً انسانی خود را تحقق بشخند؛ مثلاً، آنان به شیوه‌هایی برای کسب هویت و دوست‌یابی نیازمندند.»
  • «هیچ‌یک از نیازهای انسانی به صرف آرزو برآورده نمی‌شود. بشر در بهشت عدن زندگی نمی‌کند که طبیعت تمام خواسته‌هایش را برآورده کند. بقا و پیشرفت بشر به کار و کوشش او بستگی دارد. انسان‌ها باید به یاری مغزها و دست‌های خویش نهادهایی بنا کنند که به آنان امکان متمدن شدن را بدهد.»
  • «در سطحی بالاتر و پیچیده‌تر، جامعهٔ سیاسی چارچوبی ارائه می‌دهد که به زندگی افرادش معنی و اعتبار می‌بخشد. جامعهٔ سیاسی گونه‌ای نظم انسانی را جانشین هرج‌ومرج می‌کند. جامعهٔ سیاسی همانند نمایشی است که برای شهروندانش نقش‌هایی تعیین می‌کند. مردم بر اساس این نقش‌ها به زندگی خود معنی می‌دهند.» [۱]

منابع[ویرایش]

  1. اسپریگنز، توماس ای.. فهم نظریه‌های سیاسی. ترجمهٔ فرهنگ رجایی. تهران: آگاه، ۱۳۸۹ش. شابک ‎۹۶۴۳۲۹۰۷۹۴.