تورستن وبلن

از ویکی‌گفتاورد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
به نظر وبلن، سختکوشی، امساک و وظیفه‌شناسی در تضاد با اسراف، دلال‌بازی، ولخرجی و بی‌انضباطی تمدن شهری آمریکایی، فضایلی بنیادی به نظر می‌آمدند؛ تو گویی یکی از بازماندگان عصر بنجامین فرانکلین با یک دست جادویی ناگهان به عصر گتسبی بزرگ افتاده باشد.

تورستن وبلن یا تورشتاین وبلن (انگلیسی: Thorstein Veblen؛ ۳۰ ژوئیهٔ ۱۸۵۷ – ۳ اوت ۱۹۲۹) اقتصاددان، و جامعه‌شناس اهل کاتو ویسکانسین در ایالات متحده آمریکا بود.

گفتاوردها دربارهٔ او[ویرایش]

  • «وبلن گرچه ریشه در خاک آمریکا داشت، اما در هیچ‌یک از پنداشت‌های آمریکایی سهیم نبود. نظر کلی او دربارهٔ جامعهٔ آمریکایی در آن عصر پرزرق و برق، به نگرش یک پسر بچهٔ روستایی می‌ماند که با کراهت و بیزاری به جهان نیرگ‌بازان شهری می‌نگرد. در کل، جامعهٔ آمریکایی به چشم او یک جامعهٔ فاسد به نظر می‌آمد. گرچه وبلن در همان آغاز جوانی از بند ناف روستایی نروژی‌اش رها شده بود، اما برخی از پنداشت‌های بنیادی جامعهٔ روستایی نروژی، همچنان در ذهن او پابرجا مانده بودند. به نظر وبلن، سختکوشی، امساک و وظیفه‌شناسی در تضاد با اسراف، دلال‌بازی، ولخرجی و بی‌انضباطی تمدن شهری آمریکایی، فضایلی بنیادی به نظر می‌آمدند؛ تو گویی یکی از بازماندگان عصر بنجامین فرانکلین با یک دست جادویی ناگهان به عصر گتسبی بزرگ افتاده باشد.»

منابع[ویرایش]

Wikipedia-logo-fa.png
ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
  1. لوئیس کوزر، زندگی و اندیشهٔ بزرگان جامعه‌شناسی، ترجمهٔ محسن ثلاثی، تهران: انتشارات علمی، چاپ نهم ۱۳۸۰، صفحهٔ ۳۹۷.