تورج منصوری

از ویکی‌گفتاورد

تورج منصوری (۱۹۵۲) (۱۳۳۱ش) فیلمبردار سینمایی ایرانی است. زادهٔ تهران در خانواده‌ای خراسانی، دیپلم‌گرفتهٔ دبیرستانی؛ از سال ۱۹۷۱م/ ۱۳۵۰ش به عنوان دستیار کارگردان به سینما درآمد. از ۱۹۷۶م/ ۱۳۵۵ش به فیلمبرداری و کارگردانی روی آورد.[۱]

گفتاوردها[ویرایش]

  • در تهران به دنیا آمدم و بزرگ شدم. پسر خاله‌ام از مشهد به تهران برای تحصیل آمده بود. او در خانه‌اش عکاسی و در آنجا عکس ظاهر می‌کرد و من هم در همان کودکی علاقه‌مند شده بودم تا ببینم او در آن تاریکخانه چه کاری انجام می‌دهد و این کاغذ سفیدی که زیر نور قرمز تاریکخانه کم‌کم تبدیل به عکس می‌شد جادویی بود که من را ربود.
  • من یک ویژگی دارم که فکر می‌کنم اگر فیلمبردار ماندگاری شدم علتش همین یک ویژگی است. من تنها آدمی هستم که دوربینم به صحنه محرم است یعنی به هیچ وجه دوربین من نفر اول جلوی دوربین را اذیت نمی‌کند و بازیگر را محدود نمی‌کند.
  • من معتقدم سینما یک شغل نیست بلکه یکجور زندگی است. کسانی که می‌خواهند وارد آن شوند باید متوجه باشند وارد عرصه‌ای می‌شوند که شکل زندگی بیرون نیست، یک جور دیگری است. وقتی پشت دوربین هستیم و کلید را که می‌زنیم دیگر فرزند پدرمان نیستیم، دوستی نداریم، آن لحظه تمرکز یکپارچه فقط روی موضوعی داریم که دارد خلق می‌شود و این یعنی یک نوع اعتیاد که هیچ لذتی بیشتر از آن نیست.
    • ۱۰ سپتامبر ۲۰۲۱/ ۱۹ شهریور ۱۴۰۰؛ مصاحبه با موزهٔ سینمای ایران، سلسله نشست‌های تاریخ شفاهی[۲]

منابع[ویرایش]

  1. امید، جمال. فرهنگ سینمای ایران. تهران: نگاه، ۱۳۷۷ش-۱۹۹۸م. ۴۳۲. شابک ‎۹۶۴۶۱۷۴۸۹۲. 
  2. «تورج منصوری و لذت کار با مهرجویی، کیمیایی و سینما». ایسنا، ۱۹ شهریور ۱۴۰۰. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۱۲ ژوئن ۲۰۲۲. 

پیوند به بیرون[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ