پرش به محتوا

تاریخ هرودوت

از ویکی‌گفتاورد
(تغییرمسیر از تواریخ)
با آنکه هرودوت گرایش به افسانه گویی دارد اما ارزش اثر او را نمی‌توان نادیده گرفت. چه بسا اگر کتاب هرودوت از میان می‌رفت، آگاهی ما دربارهٔ تاریخ باستانی ایران (دوره مادها و هخامنشیان) کمتر از آنچه بود که اکنون می‌دانیم.

تاریخ هرودوت کتاب تاریخی است که توسط هرودوت، مورخ یونانی نوشته شده‌است. این کتاب اولین کتاب تاریخ در جهان به شمار می‌رود.

گفتاوردها دربارهٔ کتاب[ویرایش]

  • «کتاب پرآوازه هرودوت از چنان اهمیتی برخوردار است که تنها با خواندن آن است که می‌توان تاریخ باستانی بسیاری از ملت‌ها را شناخت. امروزه بخشی از آگاهی‌های ما دربارهٔ مادها و هخامنشیان، با خواندن کتاب او به دست می‌آید.»
  • «با آنکه هرودوت گرایش به افسانه گویی دارد اما ارزش اثر او را نمی‌توان نادیده گرفت. چه بسا اگر کتاب هرودوت از میان می‌رفت، آگاهی ما دربارهٔ تاریخ باستانی ایران (دوره مادها و هخامنشیان) کمتر از آنچه بود که اکنون می‌دانیم. از این رو از سالیان پیش تلاش‌هایی برای برگردان تاریخ هرودوت به فارسی انجام شده است... هادی هدایتی در سال‌های ۱۳۳۶ تا ۱۳۴۱ برگردانی از کتاب‌های نخست تا چهارم تاریخ هرودوت را منتشر کرد (از انتشارات دانشگاه تهران). غلامعلی وحید مازندرانی نیز در سال ۱۳۵۶ بار دیگر دست به برگردان گزیده یی از این اثر تاریخی (در ۳۰۰ رویه) مهم زد... اما پیش از این دو، حسن پیرنیا در کتاب سه جلدی «ایران باستان» بسیاری از بخش‌های تاریخ هرودوت را به فارسی برگردانده و لابه لای نوشته‌های خود جای داده بود. از این رو خوانندگان ایرانی از دهه‌های پیش با گزارش هرودوت از تاریخ باستانی ایران آشنایی داشتند.»

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
  1. ۱٫۰ ۱٫۱ «گزارش: برگردان تاریخ هرودوت بر پایه آخرین دستاوردهای تاریخی به کوشش ثاقب فر به فارسی ترجمه شد»، روزنامه اعتماد، شمارهٔ ۲۲۷۰، ۵ مهر ۱۳۹۰، صفحهٔ ۱۰.