تری ایگلتون

از ویکی‌گفتاورد

تری ایگلتون (به انگلیسی: Terry Eagleton) (زادهٔ ۲۲ فوریه ۱۹۴۳) نظریه‌پرداز ادبی بریتانیایی است. بسیاری او را تأثیرگذارترین منتقد ادبی زندهٔ بریتانیا می‌دانند.

گفتاوردها[ویرایش]

  • «دانشگاه‌ها امروزه اکثراً در دستان تکنوکرات‌هایی هستند که ارزش‌ها برای شان بیش از هر چیز جنبه مالی دارد. پرولتاریای فکری جدید آکادمیک امروز با این سنجیده می‌شوند که سخنرانی‌های شان دربارهٔ افلاطون یا کپرنیک تا چه حد اقتصاد را تقویت می‌کند: در حالی که فارغ التحصیلان بیکار، نوعی از تحصیلکردگان لمپن را شکل می‌دهند. دانشجویانی که درحال حاضر باید سالانه شهریه بپردازند، بدون شک بزودی درخواهند یافت که استادان شان نیز باید مانند آنها شهریه بپردازند، البته با جرقه‌های فکری‌شان.»
    • «فارغ التحصیلان بیکار، تحصیلکردگان لمپن»[۱]
  • «یکی از دانشگاه‌های بریتانیایی اخیراً هنگام انتقال اعضای هیئت علمی اش به ساختمان جدید حکمی صادر کرده است که به شدت امکان نگه داشتن کتاب در دفترهای بسیار کوچک شان را کاهش می‌دهد. رؤیای روسای بی مغز دانشگاه‌های ما محیطی بدون کتاب و کاغذ است: زیرا کتاب و کاغذ را چیزهایی شلخته و به هم ریخته می‌دانند که با زمین بایر و درخشان نوسرمایه‌داری که در آن فقط ماشین‌ها، بروکرات‌ها و نیروهای امنیتی وجود دارند، ناسازگار است. از آنجا که دانشجویان نیز چیزهایی به هم ریخته و شلخته‌اند، ایده‌آل این است که محوطه دانشگاه جایی باشد که در آن چنین موجودات اسباب زحمتی نیز در دیدرس نباشند. مرگ علوم انسانی چیزی است که اکنون در دیدرس ما است.»
    • «فارغ التحصیلان بیکار، تحصیلکردگان لمپن»[۱]
  • «بنیادگرایی اعتقاد آنانی است که احساس می‌کنند مدرنیته آنها را به حال خود رها و به آنان توهین کرده است.»
    • «فارغ التحصیلان بیکار، تحصیلکردگان لمپن»[۱]

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
  1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ «آکادمی؛ فارغ التحصیلان بیکار، تحصیلکردگان لمپن: تحلیل تری ایگلتون از ناکارآمدی دانشگاه»، روزنامه اعتماد، شماره ۳۶۰۷، ۲ شهریور ۱۳۹۵، صفحهٔ ۷.