پرش به محتوا

بیژن تهرانی

از ویکی‌گفتاورد

حسن مُشَرّف آزاد تهرانی معروف به حسن تهرانی و بیژن تهرانی (۱۹۴۴) (۱۳۲۳ش) کارگردان ایرانی است. زادهٔ تهران، برادر محمود مشرف تهرانی است. از سال ۱۹۶۶م/ ۱۳۴۵ش به سینما درآمد و فیلم‌های کوتاه بسیاری را کارگردانی نمود. به فیلمنامه‌نویسی و داستان‌نویسی کودکان نیز روی آورد. در ۱۹۸۸م/ ۱۳۶۷ش به آمریکا مهاجرت کرد و در کالیفرنیا اقامت گرفت، به نقد سینما پرداخت و وبگاه سینمای بدون مرز را پایه گذاشت.[۱]

گفتاوردها

[ویرایش]
  • یک معلمی داشتیم که شوخی می‌کرد و می‌گفت اسم تو خیلی طولانی است. اگر بخواهی پایین تلگراف اسمت را بنویسی، فقط ۱۰۰ تومان خرج فامیلی‌ات باید بکنی. این شد که من اسمم را از حسن مشرف آزاد تهرانی به حسن تهرانی کوتاه کردم و برادرم (محمود مشرف آزاد تهرانی) هم تخلص م. آزاد را برای خودش برگزید و با همان نام در ادبیات ایران ماندگار شد.
  • معتقدم سینمای مستقل محتوایش به زندگی نزدیک‌تر است. برای همین تلاش می‌کنم از طریق سینمای بدون مرز به سینماگران مستقل در جهان کمک کنم.
  • اگر قرار باشد چیزی در چمدانم بگذارم، آن انصاف در نقد است که در آمریکا آموختم. اینجا جامعه طوری است که اگر شما بی‌انصافی کنید با بی اعتنایی‌اش به شما می‌فهماند که زیاده‌روی کرده‌اید. اینجا یادگرفتم که نه به کسی به جهت رفاقت نان قرض دهم و نه کسی را به علت خصومت بکوبم. این انصاف داشتن چیزی است که فکر می‌کنم در ایران به آن خیلی نیاز داریم. هر روز در فیسبوک می‌بینم که یا گروهی تا حد مرگ از ایران و ایرانی‌بودن بد می‌گویند یا این که از آن سوی بام افتاده‌اند و دائم می‌گویند 'هنر نزد ایرانیان است وبس'. حرفی که به نظرم یکی از پرت‌ترین چیزهایی است که فردوسی گفته. همه این‌ها با انصاف سر و کار دارد.
    • ۱۶ ژانویه ۲۰۱۶/ ۲۶ دی ۱۳۹۴، مصاحبه با «بی‌بی‌سی فارسی»[۲]

منابع

[ویرایش]
  1. امید، جمال. فرهنگ سینمای ایران. تهران: نگاه، ۱۳۷۷ش-۱۹۹۸م. ۱۲۳. شابک ‎۹۶۴۶۱۷۴۸۹۲. 
  2. «چمدان: 'علی کوچولو را با بی‌پولی ساختیم'». رادیو فردا، ۲۶ دی ۱۳۹۴–۱۶ ژانویه ۲۰۱۶. 

پیوند به بیرون

[ویرایش]
ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ