پرش به محتوا

ایران خودرو

از ویکی‌گفتاورد

ایران خودرو همچنین شناخته‌شده با عنوان آیکو IKCO، تولید کنندهٔ پیشروی خودرو در ایران است که دفتر مرکزی‌اش در تهران می‌باشد.

۲۵۰px
۲۵۰px

درباره[ویرایش]

  • «آنچه امروز به‌نام «صنایع ایران‌خودرو» شناخته می‌شود، درحقیقت همان مجموعه‌ای است که برادران خیامی در دهه ۱۳۴۰ به‌نام «ایران‌ناسیونال» ایجاد کرده بودند. معروف‌ترین تولید آنان، خودرو پیکان بود که بعد از گذشت نیم‌قرن همچنان به اشکال دیگر تولید می‌شود. انواع مینی‌بوس، اتوبوس، کامیون و کامیونت از دیگر تولیدات ایران‌ناسیونال بودند.»
  • «خیامی‌ها توانسته بودند در همان سال‌های قبل از انقلاب، برخی از تولیدات وسایل نقلیه عمومی‌شان شامل اتوبوس و مینی‌بوس را به روسیه (اتحادجماهیرشوروی)، ترکیه و رومانی صادر کنند... خیامی‌ها در زمانی توانسته بودند محصولات ایران‌خودرو را به کشورهای دیگر صادر کنند که نه خبری از کره بود، نه ترکیه و نه چین.»
  • «ایران خودرو روزانه ۲ هزار و ۸۰۰ تا ۳ هزار خودرو تولید می‌کند که اگر تولیدات سایپا و ورود خودروهای خارجی راهم به آن اضافه کنیم، شاهد آن هستیم که ۴۵ درصد خودروها در تهران ورود می‌کنند. باید قوانین را به سمتی ببریم که تا آنجا که می‌شود سواره‌ها را محدود کنیم و به جای توسعه بزرگراه‌ها پیاده راه‌سازی کنیم و شهر برای سالمندان آماده شود.»

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ