پرش به محتوا

اگوست کنت

از ویکی‌گفتاورد

ایسیدور اگوست ماری فرانسیس خاویر کنت (به فرانسوی: Auguste Comte) (زاده ۱۹ ژانویه ۱۷۹۸ - درگذشته ۵ سپتامبر ۱۸۵۷) معروف به اگوست کنت فیلسوف فرانسوی است که به عنوان واضعِ نامِ جامعه‌شناسی (Sociology) و بنیانگذارِ جامعه‌شناسیِ نوین و دکترین پوزیتیویسم شناخته شده‌است.

گفتاوردها[ویرایش]

  • «هنوز افزایش جمعیت به حد نهایی طبیعی نرسیده است که باعث مشکلاتی در این زمینه شود و ما هم در واقع شواهدی در اینباره نداریم، جز در بعضی موارد استثنایی و مسائلی که در اثر مهاجرت و بحران در شمار مهاجران و طول زمان مهاجرت پیش می‌آید. در آینده‌ای بسیار دور، فرزندان ما باید با نگرانی بیشتری دربارهٔ این موضوع بیاندیشند، زیرا با توجه به کوچکی کرهٔ زمین و محدودیت اجتناب‌ناپذیر منابع انسانی، هنگامی که جمعیت انسانی ده برابر امروز شود و همه‌جا مثل غرب اروپا متراکم شود روند افزایش جمعیت اهمیت فوق‌العاده‌ای پیدا می‌کند. با فرارسیدن آن زمان، توسعهٔ کامل ماهیت بشری و دانش دقیق‌تر ما دربارهٔ قوانین تکامل انسانی، بی‌شک ابزار جدیدی برای مقاومت در برابر خطر فراهم خواهد کرد، ابزاری که اینک مفهوم روشنی از آن نداریم و نمی‌توانیم بگوییم آیا آن‌ها به طور کلی کارایی کافی خواهند داشت یا خیر.»
    • «افزایش جمعیت و قانون مراحل سه‌گانه»[۱]

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
  1. اگوست کنت، افزایش جمعیت و قانون مراحل سه‌گانه، در لوئیس کوزر و برنارد روزنبرگ، نظریه‌های بنیادی جامعه‌شناختی، ترجمهٔ فرهنگ ارشاد، تهران: نشر نی، ۱۳۷۸، صص ۵۶۴–۵۶۵.