پرش به محتوا

انرژی

از ویکی‌گفتاورد

در فیزیک، انرژی خاصیتی است که باید به جسمی انتقال یابد تا اجرای کار یا گرما روی آن جسم را انجام دهد.

گفتاوردها[ویرایش]

  • «در زمان ما اهمیت انرژی به قدری زیاد است که تصور می‌شود که حتی در زمان باستان نیز مردم با این واژه آشنایی داشته‌اند، ولی نه. در زمان باستان، مردم با این واژه آشنایی نداشته‌اند. این واژه را نزدیک به دو سده پیش دانشمند انگلیسی به نام تامِس یانگ ساخته است. در ۱۸۰۷م بود که یانگ نخستین بار واژهٔ اِنِرژی Energy را به کار بُرد.»
  • «انرژی چیزی است که انجام دادن کاری را ممکن می‌کند و کار چیزی است که انجام دادن آن، زور و کوشش نیاز دارد. بلند کردن یک چیزِ سنگین، کار است… انرژی و کار با هم نسبت مستقیم دارند، هر چه کاری را می‌خواهیم انجام دهیم بیشتر باشد، انرژی بیشتری برای انجام دادن آن نیاز داریم. هرچه انرژی بیشتری داشته باشیم، کار بیشتری می‌توانیم انجام دهیم.»
  • «تامس یانگ واژهٔ انرژی را از زبان یونانی گرفته است. این واژه در زبان یونانی یعنی «کار در دَرون». انرژی چیزی است که «کار در درونِ خود» دارد. ما می‌توانیم انرژی مصرف کنیم و در برابر آن کار به دست آوریم.»
  • «مردمان دوران باستان اگرچه این واژه را به کار نمی‌بردند، ولی با مَفهوم آن آشنایی داشتند… .»

منابع[ویرایش]

  1. آسیموف، ایزاک. «۱. انرژی». در How Did We Find Out About Energy? [انرژی]. ترجمهٔ اسماعیل سعادت. Walker & Co (Lib)/ مؤسسهٔ انتشارات فاطمی. ۵–۶. شابک ‎۹۶۴۳۱۸۰۱۲۳.