انجیر

از ویکی‌گفتاورد

انجیر (نام علمی: Ficus carica) سرده انجیر دارای ۶۰۰ گونه می‌باشد که اغلب انواع آن وحشی یا زینتی هستند مانند درخت معروف به درخت کاتوچو (فیکوس الاستیکا) که هم زینتی است و هم صنعتی. فیکوس بنگالنسیس و فیکوس رلیگیوزا انواع زینتی این گیاه می‌باشند که در تزئینات و به عنوان گیاه آپارتمانی مصرف زیاد دارند.

گفتاوردها[ویرایش]

  • نشانه‌شناسی:انجیربُن نیز مانند درخت زیتون و تاک، از درختانی است که نماد فراوانی و برکت است. لکن انجیربن در وجه منفیِ خود همان انجیربُن خشکیده است که نماد درخت بدی است...»
  • «انجیربن نماد علم دین است.... این نماد را در عهد قدیم و جدید بازمی‌یابیم...در عرفان اسلامی، انجیربن با درخت زیتون مرتبط است و دوگانگی طبایع گوناگون را نشان می‌دهد.»
  • «انجیربن نماد جاودانگی و فهم برتر است: انجیربن درخت مورد علاقه ی بودا بود و او دوست می‌داشت زیر این درخت بنشیند و به شاگردانش تعلیم بدهد.»
  • «انجیر برای چینیان مانند بید نماد جاودانگی است لکن نماد عمر طولانی نیست زیرا برای آنان جاودانگی فقط از طریق درک و شناخت میسر است.»

منابع[ویرایش]

  1. شوالیه، ژان. «انجیر ( Figuier /fig tree)». در Dictionnaire des symboles [فرهنگ نمادها]. ج. یکم. ترجمهٔ سودابه فضایلی. تهران: انتشارات جیحون، ۱۳۸۴. ص ۲۵۷. شابک ‎۹۶۴۶۵۳۴۱۴۷.