امرالله صالح

از ویکی‌گفتاورد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

امرالله صالح (۱۹۷۱) سیاست‌مدار افغانستانی.

Amrullah Saleh (4).jpg

گفتاوردها[ویرایش]

  • «من سیاست هند را در تضاد با افغانستان نمی‌بینم و شاید من اشتباه کنم. جامعهٔ استراتژیک و حلقات در هند دو حزبی هستند که تنها تفاوت‌های کوچکی میان این دو حزب وجود دارند. نکتهٔ خوب دیگری که در هند وجود دارد، این است که از افغانستان بدون واسطه شناخت دارند؛ بنابراین، مودی بیشتر همراه افغانستان است.»[۱]
  • اسم دیگر جاده ناکامی دو دلی و تزلزل است. فکر باید نمود،سنجش باید نمود و بعد گام نهاد. اما نباید در تزلزل و تردید. تصمیم درست اسم یک لحظه نه بلکه مسیر و یک روند باید باشد.
  • شاه امان الله خان که لقب بانی استقلال کشور از سلطه انگلیس با نام او عجین شده است چهار تا کار بزرگ کرد. اول او در برابر ظلم،پوسیده گی، فرسوده گی و جیره خواری دودمان خودش ایستاد و از عادات و کردار آنها انزجار نشان داد و فاصله گرفت. دوم، او توانست افغانستان را از تحت الحمایه بودن هند بریتانوی بیرون ساخته در سیاست خارجی کشور استقلال و آزادی کامل بدست آورد. سوم، شاه امان الله خان متوسل به اصلاحات، هر چند شتابزده، داخلی شد و در برابر خرافات و تمدن ستیزی ایستاد. چهارم، معارف را گسترش داد و حرمت گذاشت. شماری از کشور های جهان سوم در عصر او یک سوم معارف افغانستان را نداشتند.
  • آدم های با برنامه و موثر تلاش میکنند که حلقه نفوذشان گسترده گردد. آدم های بی برنامه هروز دایره نگرانی های خویش را بزرگتر می سازند.
  • در جنگ هایی که در کشور های اسلامی در جریان است همه طرف ها نعره تکبیر الله اکبر سر میدهند و کشته های میدان جنگ را صلیب سرخ جمع کرده و به دفن گاه انتقال میدهد.

منابع[ویرایش]