پرش به محتوا

الک

از ویکی‌گفتاورد

اَلَک، غَربال یا پَرویزن ابزاریست برای جدا کردن اجسام ناخواسته به وسیله یک تور بافته شده. اگرچه، در آشپزی، مخصوصاً برای آرد، الک برای هواگیری مواد مورد استفاده قرار می‌گیرد. یک صافی، نوعی الک است که برای جدا سازی جامدات از مایعات استفاده میشود.

گفتاوردها

[ویرایش]
  • نشانه‌شناسی: الک نشانهٔ انتخاب کردن، انتقاد کردن و بیختن است؛ الک یکی از نمادهای تفکیک است. الک می‌خواهد آرد نرم را از سبوس ببیزد و این دو را از میان تار و پود به‌هم‌فشرده‌اش جدا کند.»
  • «ار ارتباط‌های جمعی یا فعالیت‌های شخصی، هنگامی که باید گزینشی صورت گیرد، الک ابزار انتخاب است: تار و پود آن بسی بیش از حدِّ لازم به‌هم‌فشرده‌اند و همان‌قدر برای خود سرسخت است که برای دیگران.»
  • «اما هرکسی می‌تواند خود را در حالت بیداری یا خواب، بیزنده مانند الک، یا بیخته به وسیلهٔ الک تصور کند. مورد اول هنگامی است که باید تصمیمی اتخاذ کرد و مورد دوم گردن نهادن بر تصمیمات اتخاذ شده است؛ دو وجهی‌گریِ نماد، دو جنبه از دل‌نگرانی را دربردارد:؛ دل‌نگرانی از دور ریختن هزاران دانه که دوست می‌داریم، اما مجبور بوده‌ایم دور بریزیم تا بهترین دانه‌ها حفظ شوند یا دل‌نگرانیِ حفظ نشدن به عنوان بهترین و دو ریخته شدن به همراه هزاران دانهٔ دور ریختهٔ دیگر.»
  • «الک نماد سخاوت پنهانِ خدایان نیز می‌باشد که بی‌شمار نعمت خود با احتساب عبادات، قربانی‌ها و شایستگی‌ها، از اوج آسمان‌ها پراکنده می‌کنند.»

منابع

[ویرایش]
  1. شوالیه، ژان. «الک (Tamis /Sieve)». در Dictionnaire des symboles [فرهنگ نمادها]. ج. یکم. ترجمهٔ سودابه فضایلی. تهران: انتشارات جیحون، ۱۳۸۴. ص ۲۳۱. شابک ‎۹۶۴۶۵۳۴۱۴۷.