پرش به محتوا

اعجوبه (رمان)

از ویکی‌گفتاورد

اعجوبه (به انگلیسی: Wonder) رمانی از آرجی پالاسیو نویسنده آمریکایی است که در سال ۲۰۱۲ منتشر شده‌است. این اثر برندهٔ جایزهٔ دانش آموزان مین سال ۲۰۱۴ و برندهٔ جایزهٔ مارک تواین سال ۲۰۱۵ شده‌است.

گفتاوردها[ویرایش]

  • «هفتهٔ دیگر کلاس پنجم را شروع می‌کنم. از آنجا که تا به حال به مدرسهٔ واقعی نرفته‌ام خیلی خیلی می‌ترسم. مردم فکر می‌کنند که من به خاطر شکل ظاهرم به مدرسه نرفته‌ام، اما دلیلش این نیست. به خاطر عمل‌هایی است که روی صورتم شده. از زمان تولدم بیست و هفت عمل جراحی داشته‌ام. بزرگ‌ترین عملم زمانی بود که حتی چهار سالم نشده بود. هیچ‌کدام را به خاطر نمی‌آورم. بعد از آن سالی دو یا سه عمل کوچک و بزرگ داشته‌ام. چون به نسبت سنم ریز هستم و به علت پیچیدگی‌های پزشکی، که دکترها نمی‌توانستند تشخیص بدهند، زیاد مریض می‌شدم. پدر و مادرم تصمیم گرفتند مرا مدرسه نگذارند؛ ولی حالا خیلی قوی تر شده‌ام. آخرین جراحی ام هشت ماه پیش بود و احتمالاً تا چند سال دیگر عملی نخواهم داشت.»[۱]
  • «نمی‌توانم بگویم که همیشه دلم می‌خواسته به مدرسه بروم چون که واقعاً حقیقت ندارد، ولی کاش می‌توانستم فقط مثل بچه‌های دیگر به مدرسه بروم و دوستان زیادی داشته باشم.»
  • «اگر چراغ جادو داشتم و می‌توانستم یک آرزو بکنم، آرزویم این بود که صورتی عادی داشته باشم تا هیچ‌کس به آن توجه نکند. آرزو می‌کردم که می‌توانستم در خیابان راه بروم بدون این که مردم با دیدن من سر برنگردانند. به نظر من تنها دلیلی که من عادی نیستم این است که دیگران مرا عادی نمی‌بینند…»

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
  1. آر. جی. پلاچیو، اعجوبه، ترجمهٔ پروین علی پور، انتشارات افق، ۱۳۹۵.