پرش به محتوا

استیون پینکر

از ویکی‌گفتاورد

استیون آرتور پینکر (به انگلیسی: َSteven Arthur Pinker) (زادهٔ ۱۸ سپتامبر ۱۹۵۴) زبان‌شناس، روان‌شناس تجربی، دانشمند علوم شناختی کانادایی-آمریکایی و نویسنده کتاب‌های معروف علمی است.

گفتاوردها[ویرایش]

  • «کار روزنامه‌نگاری پرداختن به حوادث و اتفاقات است؛ به‌خصوص حوادث و اتفاقات غیرمعمول، غمناک و هیجان‌انگیز. دنیل کانمن و آموس تیوِرسکی معتقدند روان ما قابلیتی خاص به‌نام «قابلیت اکتشافی» دارد که باعث می‌شود رخدادها در ذهن ما باقی مانده و قدرت ارزیابی خطر در ما را تحت‌تأثیر قرار دهند: هر چه به‌خاطرسپردن چیزی راحت‌تر باشد، مردم آن را محتمل‌تر می‌شمارند؛ بنابراین مردم از تهدیداتِ خبرساز بیشتر می‌ترسند؛ مثل حملهٔ کوسه، سقوط هواپیما، تروریسم و... . این در حالی است که به‌نظر من باید از تهدیدات ملال‌آور، اما محتمل‌تری چون مسمومیت ناگهانی، افتادن از نردبان و پیامک‌فرستادن در حین رانندگی بیشتر بترسیم. اما دربارهٔ خشونت، تابه‌حال خبرنگاری را دیده‌اید که با میکروفون، روبه‌روی مدرسه‌ای بایستد و اعلام کند که مدرسه امروز تعطیل نیست یا بگوید در پایتخت فلان کشور آفریقایی جنگ داخلی درنگرفته است؟ در زوایای بهتر وجود ما، اطلاعاتی آورده‌ام که نشان می‌دهد میزان خشونت به‌مرور زمان کاهش یافته است؛ اما ازآنجاکه خشونت به‌کلی از بین نرفته، همواره رخدادهایی هستند که اخبار را پر کرده و توجه مردم را از واقعیت منحرف سازند.»

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
  1. «گفت‌وگو با استیون پینکر: خشونت به‌مرور زمان کاهش یافته است»، ترجمهٔ امیر قاجارگر، از سایت Undark، متن ترجمه در سایت ترجمان، کد مطلب: ۸۰۳۹، سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۵.