اتیوپی

از ویکی‌گفتاورد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Flag-map of Ethiopia.svg

اتیوپی با نام رسمی جمهوری دموکراتیک فدرال اتیوپی، کشوری خشکی‌فراگرفته که در شاخ آفریقا قرار گرفته‌است.

گفتاوردها[ویرایش]

  • «حبشه از سه هزار سال پیش وجود داشته است. نه، حتی از روز پیدایش آدم. دودمان ما از روی که ملکه سبا با حضرت سلیمان ازدواج کرد و از این ازدواج پسری به دنیا آمد، حکومت می‌کند. سلسلهٔ ما از قرن‌ها پیش بوده است و باز هم قرن‌ها حکومت خواهد کرد. یک امپراتور جانشین دارد و در مورد ما هم جانشینی معین و مسلم است و روزی که دیگر ما نباشیم او حکومت خواهد کرد.»
    • هایله سلاسی در مصاحبه با اوریانا فالاچی، «مصاحبه با تاریخ» ترجمه پیروز ملکی، نشر امیرکبیر سال ۲۵۳۶
  • «زمینی است وسیع و خلیج بربر، در شمال این ولایت واقع است و جنوب این ولایت، بیابان است، و شرقی این ولایت، متصل به ممالک زنگبار است، و غربی این مملکت، بلاد البجه است… از کثرت گرما، اهل این ممالک، سیاه‌چرده می‌باشند و مذهب نصرانیت دارند و اهل اسلام در آنجا بسیار کم است. زمینشان بسیار، و لیکن خراب است و شهرهای ایشان کم است؛ چرا که آب جاری در آن ولایت کمیاب و باران کم می‌بارد. گندم و ارزن در آن ولایت به‌عمل می‌آید و از فواکه موز و انگور و انار در آن ولایت می‌باشد.»

درباره[ویرایش]

  • «پرچم: پرچم اتیوپی ابتدا به صورت سه نوار جدای از یکدیگر بود که هر یک در بالای دیگری در اهتزاز بود Ethiopian Pennants.svg. پرچم مستطیلی کنونی از ۱۸۹۷م، رایج گردیده ولی در ابتدا رنگ قرمز در بالای پرچم قرار داشته Ethiopian flag 1897-1914.png و بعدها در سال ۱۹۴۱م، به پایین مستطیل منتقل شده است Flag of Ethiopia (1975–1987).svg. در زمان حکومت امپراتوری در وسط این پرچم تصویر شیری قرار داشت که به نام شیر جودا (Lion of Judah) معروف بوده و بر سر آن تاجی قرار داشت Flag of Ethiopia (1974–1975).svg ولی حکومت جدید اتیوپی تصویر شیر مذکور را از روی پرچم حذف نموده است Flag of Ethiopia (1996–2009).svg. رنگ‌های پرچم اتیوپی نشانه‌های ایمان، امید و نیکوکاری است.»
    • رسول خیراندیشدر اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م [۲]

پیوند به بیرون[ویرایش]

Wikipedia-logo-fa.png
ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
اتیوپی
دارد.
  1. قزوینی، ابوعبدالله زکریا. آثار البلاد و اخبار العباد. ترجمهٔ میرزا جهانگیر قاجار. تهران: امیرکبیر، چاپ اول، ۱۳۷۳ ه. ش. ۳۸. 
  2. خیراندیش، رسول و سیاوش شایان. ریشه‌یابی نام و پرچم کشورها. انتشارات کویر، تابستان ۱۳۷۰. ص۳۷.