آنگ سان سو چی

از ویکی‌گفتاورد
مفاهیمی مانند:صداقت، عدالت و مهربانی را نمی‌توان به عنوان مسائل پیش و پا افتاده رد کرد، در حالیکه تنها سنگری هستند که در برابر بی‌رحمی مقاومت می‌کند.
لطفاً از آزادی‌تان برای ترقی آزادی ما استفاده کنید.

آنگ سان سو چی (زاده ۱۹ ژوئن ۱۹۴۵) فعال سیاسی، مدافع حقوق بشر، از مخالفان حکومت نظامی برمه و برنده جایزه صلح نوبل است.

دارای منبع[ویرایش]

  • «راهبان گرانقدر و مردم، این تجمع عمومی با هدف آگاه کردن تمام مردم دنیا از خواست مردم ما انجام گرفته است. هدف ما نشان دادن تمایل شدیدمان برای داشتن دولت چندحزبی دموکراتیک به همه مردم است.»
    • اولین سخنرانی علنی (۲۶ اوت ۱۹۸۸)
  • «ریشهٔ بدبختی ملت را باید در ضعف اخلاقی حکومت جستجو کرد.»
    • در جستجوی دموکراسی[۱](۱۹۹۱)
  • «درون رژیم‌هایی‌ که اساسی‌‌ترین حقوق بشر را از شهروندان دریغ می کنند، ایجاد ترس و ترور، روزمره و بخشی از وظایف حاکمان می شود - ترس از زندان، ترس از شکنجه، وحشت از مرگ، ترس از دست دادن دوستان و اقوام، ترس از دست دادن مایملک، ترس از فقر و منزوی شدن و بالاخره ترس از شکست خوردن، شماری چند از این ترس و وحشت هاست. خطرناک‌ترین و مزورانه‌ترین قماش این ترس ها، وحشتی ست که با نقاب خرد جمعی‌ یا حتا هوشیاری پدیدار می شود تا کوچکترین و خفیف ترین جنبش‌های اعتراضی و اعمال شجاعانه را که به احیای شرافت انسانی‌ و باز پس گرفتن اورنگ آدمی‌ یاری می‌کنند، مُهر و برچسب حماقت، بی‌ دقتی‌ و بیهودگی بچسباند. برای آنها که به این ترس‌ها خو گرفته و در محیط خفقان بار پرورش یافته اند، در واقع، در جوامعی که زورگویی را بخشی از حقوق حاکمان قلمداد می کنند، رهایی از چنین اوضاع و احوال رقت باری آسان نیست، ولی‌ حتا در نفس گیر‌ترین و زورگو‌ترین رژیم‌ها هم، شجاعت و حقیقت گویی محو نشده و مؤثر تر هم می شوند چرا که ترس برای مردمان آزاده و متمدن، عادت نمی شود...»
    • رهایی از ترس، سخنرانی در ژوئیه ۱۹۹۱، حین دریافت جایزه ساخاروف برای آزادی اندیشه، [۱]

پیوند به بیرون[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ
آنگ سان سو چی
موجود است.