پرش به محتوا

نام گل سرخ

از ویکی‌گفتاورد
(تغییرمسیر از آنک نام گل)

آنک نام گل یا نام گل سرخ (به ایتالیایی: Il nome della rosa) نخستین رمان اومبرتو اکو نویسندهٔ ایتالیایی است که سال ۱۹۸۰ منتشر شد.

گفتاوردها

[ویرایش]
  • «از گفتن این درمی‌گذرم که چگونه دیرسالار را خبر کردیم و چگونه همه صومعه قبل از ساعت نماز بیدار شد، فریادهای وحشت، ترس و اندوهی که در صورت همگان دیده می‌شد، و چگونه خبر بین همه آدم‌های صومعه پخش شد، خدمتکاران بر خود صلیب می کشیدند و برای محفوظ ماندن از چشم‌زخم ورد می‌خواندند. نمی‌دانم آیا نماز اول صبح مطابق قواعد برگزار شد، و آیا کسی در آن شرکت کرد یا نه. دنبال ویلیام و سورینوس بودم که جنازه برنگار را پوشانده و دستور داده بودند آن را روی میزی در شفاخانه بگذارند.»
  • «پس چرا می خواهید بدانید؟ چون حکمت فقط عبارت از دانستن آن چیزهایی نیست که باید کرد یا می‌توان کرد، بلکه شامل آن چیزهایی هم هست که می‌توان کرد و ای بسا نباید کرد.»
  • «در ابتدا کلمه بود و کلمه نزد خدا بود و کلمه خدا بود. خدا چنین آغاز کرد و وظیفه هر راهب مومنی است که فروتنانه در مناجات، این یگانه واقعه تغییرناپذیر را که می‌توان بر حقیقت انکارناپذیرش تأکید گذاشت، هر روز تکرار کند. اما ما اینک از پشت شیشه‌ای تیره نظاره‌گر هستیم و حقیقت پیش از آن که رو در رو بر همگان آشکار شود، در خطای دنیا پاره‌پاره (افسوس چقدر نامفهوم) دیده می‌شود، پس باید علامت‌های اصیلش را حتی وقتی برای ما مبهم است، و انگار که نیتی پلید آنها را به ملغمه‌ای تبدیل کرده است، هجی‌کنان بخوانیم.»

جستارهای وابسته

[ویرایش]

منابع

[ویرایش]

پیوند به بیرون

[ویرایش]
ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ