پرش به محتوا

آزیتا لاچینی

از ویکی‌گفتاورد

سیّده آزیتا نیکنام لاچینی (۱۷ دسامبر ۱۹۳۸) (۲۶ آذر ۱۳۱۷) بازیگر ایرانی است. زادهٔ تهران، دیپلم‌گرفتهٔ دبیرستان؛ گویندهٔ تلویزیون ایران بود. از سال ۱۹۶۱م/ ۱۳۴۰ش به تئاتر، از ۱۹۶۳م/ ۱۳۴۲ش به سینما با نام مستعار «آرزو» و از ۱۹۷۵م/ ۱۳۵۴ش به تلویزیون درآمد و در نقش‌های بسیاری ظاهر شد. همسر فیروز بهجت محمدی بود.[۱]

گفتاوردها

[ویرایش]
 • من خود زندگی شبیه «پدر سالار» داشتم و در خانهٔ بسیار بزرگ و با خواهر شوهر و افراد بسیار زیادی زندگی می‌کردم و همگی حرمت یکدیگر را داشتیم.
 • من در مقام یک هنرمند از بهترین ساعت‌های عمرم به نحو احسنت بهره‌مند شدم ولی متأسفانه نسل سوختهٔ حاضر شرایط خوبی را نداشتند.
  • ۶ اوت ۲۰۱۴/ ۱۵ مرداد ۱۳۹۳؛ مصاحبه با «خبرنگار رادیو تلویزیون باشگاه خبرنگاران»[۲]
 • هنرمندان تا زمانی که جلوی چشم هستند و مدام بازی می‌کنند، دیده می‌شوند، اما همین که پا به سن گذاشتند عده‌ای جای آن‌ها را می‌گیرند و در ذهن افراد فراموش می‌شوند.
 • پررنگ شدن معنویات در زندگی‌ام واقعاً به من آرامش می‌دهد.
 • سعی کردم همه چیز را به خدا بسپارم و از خدا بخواهم که به من آرامش و صبر دهد. من پسر دوساله و دو جوان رعنایم را از دست دادم. داغ فرزند چیزی نیست که از قلب یک مادر به راحتی پاک شود، اما با خودم گفتم حتماً مشیّتی بوده و خدا خواسته تا با داغ عزیزانم من را آزمایش کند. البته داغ همسرم هم من را بسیار ناراحت و غمزده کرد، اما وقتی شما توکلتان به خدا باشد و با خودتان بگویید او هدیه‌ای به شما داده و روزی آن‌ها را ستانده‌است راحت‌تر می‌توانید با این موضوع کنار بیاید. با وجود این‌که هر بار استخوان‌هایم زیر بار این غم و داغ‌ها خرد شد اما بازهم به خدا توکل کردم و به خودم گفتم «آزیتا تو زن قوی هستی و می‌توانی از پس مشکلات و سختی‌هایش برآیی.» خدا رو شکر که خداوند من را رها نکرد و تنهایم نگذاشت.
  • ۱ نوامبر ۲۰۱۴/ ۱۰ آبان ۱۳۹۳؛ مصاحبه با روزنامهٔ «صبا»[۳]
 • یک‌وقت‌هایی بود که از نداشتن، به‌عنوان هنرمند این مملکت که همه او را می‌شناسند، آفتابه مسی به دست می‌گرفتم، چادر به سر می‌کردم و می‌رفتم بازارچه و آن را می‌فروختم
  • ۱۶ سپتامبر ۲۰۱۸/ ۲۵ شهریور ۱۳۹۷؛ در برنامهٔ تلویزیونی «هزار داستان»[۴]

منابع

[ویرایش]
 1. امید، جمال. فرهنگ سینمای ایران. تهران: نگاه، ۱۳۷۷ش-۱۹۹۸م. ۳۹۱. شابک ‎۹۶۴۶۱۷۴۸۹۲. 
 2. «"پدر سالار" به عنوان یک اثر ماندگار درس بزرگی برای نسل جوان بود.». باشگاه خبرنگاران جوان، ۱۵ مرداد ۱۳۹۳. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۱۶ سپتامبر ۲۰۱۹. 
 3. «"پدر سالار" به عنوان یک اثر ماندگار درس بزرگی برای نسل جوان بود.». جاجم، ۱۰ آبان ۱۳۹۳. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۵ ژوئن ۲۰۲۲. 
 4. «روایت بدون سانسور آزیتا لاچینی در هزار داستان». شهروند امروز، ۲۶ شهریور ۱۳۹۷. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۱۶ سپتامبر ۲۰۱۹. 

پیوند به بیرون

[ویرایش]
ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ