نلسون ماندلا

از ویکی‌گفتاورد
پرش به: ناوبری، جستجو
نلسون ماندلا

نِلسون رولیهلاهلا ماندِلا (زادهٔ ۱ ژوئیه ۱۹۱۸) نخستین رئیس جمهور آفریقای جنوبی است که در انتخابات دموکراتیک عمومی برگزیده شد. وی پیش از ریاست جمهوری از فعالان برجستهٔ مخالف آپارتاید در آفریقای جنوبی و رهبر کنگره ملی آفریقا بود.

دارای منبع[ویرایش]

  • «من این راز را کشف کرد ه‌ام که فرد بعد از بالا رفتن از یک تپه بلند متوجه می‌شود تپه‌های زیادی برای بالا رفتن وجود دارد.»
  • «در آفریقای جنوبی سیاه پوست و فقیر بودن امری عادی است، اما سفید پوست و فقیر بودن یک تراژدی است.»
  • «خوبی بشر شعله‌ای است که می‌توان آنرا مخفی کرد ولی هرگز نمی‌توان خاموش کرد.»

دربارهٔ او[ویرایش]

  • «او چون کینه‌ای در دل نداشت و بشردوست بود مردی جاودانه شد و این همان رمزی است که به ماندگاری و محبوبیت بزرگان تاریخ می‌انجامد.۲۷ سال زندان به جناب ماندلا این قدرت را داد تا بگوید «بگذارید یکدیگر را ببخشیم». زندگی طولانی او، تلاقی اخلاق و سیاست و جوانمردی بود. او در عمل نشان داد که همواره هستند شیرمردانی که قدرت و سیاست را ابزار می‌دانند، نه هدف! زندگی و عمر پرحادثه او استثنایی درخشان بر تارک تاریخ شد.»
  • «نلسون ماندلا به آزادی و برابری انسانها نه تنها در کشورش آفریقای جنوبی بلکه در پهنه جهان، باور شک ناپذیری داشت و در این باور راستین هیچگاه به خود تردید راه نداد. او در این راه پر فراز و نشیب و سراسر رنج، با تحمل آوارگی، دوری از خانه و خانواده و زندانهای طویل‌المدت «راه طولانی آزادی» را شکوهمندانه معنا بخشید. او بی تردید شخصیت ممتازی بود که پس از پیروزی و به بار نشستن مبارزات، با پیوند اخلاق و سیاست، شیرینی بخشش در عین فراموش نکردن را حتی به زندانبانان و به بند کشندگان خود چشانید و از خود خاطره کم‌نظیری برای جهان بشریت به جا گذاشت. شگفتی زندگی او در آن بود که می‌دانست چگونه زندگی کند.»

پیوند به بیرون[ویرایش]

  1. http://draref.ir/fa/post/امضای-دفتر-یابود-ماندلا
  2. http://rouhani.ir/event.php?event_id=212
Wikipedia-logo-fa.png
ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ