پرش به محتوا

کازابلانکا (فیلم)

از ویکی‌گفتاورد
(تغییرمسیر از کازابلانکا)

کازابلانکا فیلمی به کارگردانی مایکل کورتیز و در سال ۱۹۴۲ تولید شده است.

درباره کازابلانکا[ویرایش]

  • در تاريخ سينمای کلاسيک فيلمهای معروف بسياری وجود دارد، فيلمهايی پر محتوا، فيلمهايی با جلوه های هنری يا اصالت هنری و با اهميت سياسی بيشتر. فيلمهای ديگری هم هستند که احتمالا ما در رده بندی بهترين فيلمهای تاريخ سينما بالاتر از کازابلانکا قرار می دهيم. ولی وقتی قرار است دست روی فيلمهايی بگذاريم که شخصا دوستشان داريم و راحت تر بگويم وقتی پيش يک دوست صميمی اعتراف می کنيم دير يا زود حرفمان به اين چند کلمه آشنا می رسد: ـ من واقعا ديوونه کازابلانکا هستم. ـ منم همينطور
  • در حقيقت ذات اين فيلم طوری است که تماشای مکرر را طلب می کند. اگر شخصی را می توانيد پيدا کنيد که تا بحال اين فيلم را نديده است، کنارش بنشينيد و با همديگر فيلم را تماشا کنيد. متوجه می شويد که حواس شما به فيلم بيشتر از حواس دوستتان است. البته دوست شما آدم بی احساس و زمختی نيست! ولی نمی تواند مثل شما متوجه تلخی خاصی بشود که پشت هر نگاهی وجود دارد و به تدريج هم پررنگ می شود و با هر كلمه ای افزايش می يابد.
  • چيزی كه در مورد ريك جالب به نظر می رسد و مرا حسابی تكان داده است عشق او نسبت به الزا نيست بلكه توانايی او در پيدا كردن چيزی فراتر از عشق است.
  • "بوگارت" هیچ وقت آنقدر احساس برانگيز ظاهر نشده است مردی كه همراه بطريش سيگار به لب در تنهايی نشسته و غرق در افسوس و دلتنگی می باشد . بی رحمی اي كه با آن الزا را موردحمله قرار می دهد واقعا دردناك و شكنجه آور است. چون اين طرز حرف زدن بيش از آن كه الزا را ناراحت كند خود ريك را زجر می دهد. او روی زخم خودش نمك می پاشد . الزا در فهميدن اين مطلب كمی كندذهن به نظر می رسد ولی در حقيقت اين يكی از حقه های فيلم است كه الزا را هميشه ودر هر اتفاقی كه می افتد كمی عقبتر از جريان قرار می دهد.
  • پريشانی و سردرگمی عاطفی در حضور مردی كه دوستش دارد همواره يكی از خصوصيات بارز بازيگری برگمن بوده است. در "بدنام" ساخته "هيچكاك" كه فيلمی با درون مايه ای كمابيش شبيه كازابلانكا است كری گرانت كه عاشق برگمن است مجبور می شود به خاطر هدف برترش در مبارزه با دشمن وانمود كند كه اين گونه نيست و اينجاست كه می توانيم خصوصيت بارز برگمن را ببينيم.
  • «بعدها هر وقت به کازابلانکا اشاره‌ای می‌شد مادرم در واکنش با حالتی مات نگاه می‌کرد. کازابلانکا به واقع تجربه مطلوبی برای او در دوران هنری‌اش نبود.»
  • «در فیلم هامفری بوگارت و اینگرید برگمن در کنار هم جذاب بودند، اما فکر نمی‌کنم خارج از فیلم رابطه‌ای باهم داشته‌اند.»


پیوند به بیرون[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ