پرش به محتوا

لس آنجلس

از ویکی‌گفتاورد
(تغییرمسیر از لوس آنجلس)

لس آنجلس بزرگترین شهر ایالت کالیفرنیای ایالات متحده آمریکا است. به‌خاطر ستارگان سینما و فیلم‌سازان هالیوودش شهرت دارد.
به عنوان دومین شهر بزرگ ایالات متحده، بیش از ۳٬۸۰۰٬۰۰۰ نفرجمعیت دارد. تقریباً نیمی از جمعیت لس آنجلس را آمریکاییان لاتین تبار تشکیل می‌دهند. لس آنجلس از غرب به اقیانوس آرام و از شمال به کوه‌های سن گابریل محدود می‌شود و دربرگیرندهٔ شرایط اقلیمی گوناگونی است. این شهر که ۱٫۲۰۰ کیلومتر مربع مساحت دارد، تپه‌ها و دره‌های بسیاری دارد.

گفتاوردها

[ویرایش]
  • من عاشق لس آنجلس ام. هر دو روز خود را بازمی‌آفریند.
  • هر شهری توسعهٔ ویژهٔ خود را داشته‌است، اما تاریخ لس‌آنجلس، تاریخ توسعه‌هاست.
  • بعد از بیست و چند سال زندگی در این شهر، هنوز این شهر را عمیقاً نفهمیدم، شهر پیچیده‌ای است، مثل هوایش مرتب درحال تغییر است. شهر مادیات است، شهر غریبه با احساس و عاطفه است، همه مردم درحال عجله هستند، آرام و قرار ندارند، کمتر خانواده‌ای دور هم جمع می‌شوند، گاه دوستان، فامیل با فاصله نیم ساعت راه هم یکسال و دو سال همدیگر را نمی‌بینند، در اینجا مردم باید مرتب سوار بر اتومبیل دررفت و آمد باشند.»
  • ... در شهر فرشته‌ها همه غرق در کار و گرفتاری خود هستند، چهره به چهره به هم لبخند می‌زنند ولی بیشترشان حتی نزدیک‌ترین دوستان و فامیل را فراموش می‌کنند.
  • لوس آنجلس شهر زلزله‌خیز و درندشت و ماجراآفرین، که می‌گویند جمعیتّش دارد به هجده میلیون سر می‌زند. دویست هزار ایرانی در آن به سر می‌برند. خیابان وِست وود یک محلهٔ فارسی‌زبان است و نان بربری و لواش می‌رود تا لااقل در شهرهای بزرگ، جزو فرهنگ غذایی آمریکایی درآید. سال‌هایی که فیلم‌های آمریکایی بر جهان سیطره داشت، لوس آنجلس به تولّای هالیوود شهرت عالمگیر یافته بود، و اکنون به علّت ظرفیّت مهاجرپذیریش چنین است. اکنون نیز به همراه نیویورک، که شهر اقتصادی است، خبرسازترین شهرهای امریکاست.

منابع

[ویرایش]
ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
لس آنجلس
دارد.
  1. http://www.brainyquote.com/quotes/quotes/b/billyconno173621.html
  2. Carey McWilliams's classic work on Los Angeles is Southern California: An Is/and on the Land. Salt Lake City: Peregrine Smith، ۱۹۷۹. 
  3. «1371- شیلا در دیداری تازه». مجلهٔ هفتگی بین‌المللی جوانان. ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۳/ ۲۹ شهریور ۱۳۹۲. 
  4. اسلامی ندوشن، محمدعلی. بازتاب‌ها. تهران: آرمان، ۱۳۸۲ش. ۳۱. شابک ‎۹۶۴۷۶۲۴۰۲۶.