پرش به محتوا

ویکی‌گفتاورد

از ویکی‌گفتاورد
اغلب اوقات به یاد داشته باشیم به معنای هر گونه عادت به اسکار وایلد یا دوروتی پارکر و هر سخنرانی عمیق به گاندی یا نلسون ماندلا است. ویکی گفتاورد برای ردیابی اصطلاحات صحیح و منشأ بونها مناسب است، اما به یاد داشته باشید که آبراهام لینکلن گفت: "همه چیز را که در اینترنت می‌خوانید باور نکنید."
وب جامعه است و با وجود اطلاعات مشکوک که می‌توانید پیدا کنید، به شما امکان می‌دهد تا با افراد ارتباط برقرار کنید و گفتگو را شروع کنید. ویکی گفتاورد که علیرغم مشکالت ذاتی هر ویکی که هرکسی می‌تواند به آن کمک کند، می‌تواند یک منبع ارزشمند باشد زیرا چندین نفر را قادر می‌سازد تا در یک گفتگو شرکت کنند. همچنین اغلب شامل پیوندهایی با منابع خارجی در متن و فرمت‌های صوتی است که در آن قابل اجرا است.
مایلی یا یک متفکر تاریخی مخفی است یا واقعاً با استفاده از ویکی گفتاورد شناخته شده‌است.
به‌طور خلاصه، هدف ویکی گفتاورد این است که مرجع گسترده‌ای از نقل قول از مردم برجسته، کتاب‌ها، فیلم‌ها و ضرب‌المثل‌ها تهیه کنید. البته، تعدادی از مجموعه‌های آنلاین از نقل قول‌ها در حال حاضر در وب وجود دارد، با این حال ویکی پویا با وجود اینکه یکی از معدودی است که فرصتی برای بازدیدکنندگان فراهم می‌کند که بسیار خوب است.
~ ارسال شده توسط Food for Translators

ویکی‌گفتاورد (به انگلیسی: Wikiquote) یکی از پروژه‌های هموند ویکی‌پدیا می‌باشد که از نرم‌افزار مدیاویکی استفاده نموده و جزو پروژه‌های مبتنی بر ویکی است که توسط بنیاد ویکی‌مدیا اداره می‌گردد. ایدهٔ اصلی ویکی‌گفتاورد را دانیل الستون مطرح نموده و توسط برایان ویبر به مرحلهٔ اجرا درآمده‌است.

هدف اصلی ویکی‌گفتاورد فراهم آوردن امکان مشارکت افراد برای ایجاد مجموعه‌ای عظیم از نقل‌قول‌های افراد برجسته، کتابها و ضرب‌المثلها به همراه جزئیات آنها می‌باشد.

در ابتدا این پروژه به انگلیسی راه‌اندازی گردید، اما از ژوئیه ۲۰۰۴ زبانهای دیگری نیز به آن اضافه شدند. ویکی‌گفتاورد فارسی از ۲۰۰۵ آغاز شد. معمولاً پُربازدیدترین صفحه در ویکی‌گفتاورد فارسی، «ضرب‌المثل‌های فارسی» است.

گفتاورد[ویرایش]

  • من نتیجه را با یک گزارش غیرقابل باور است. هر زمان و هر وقت من به صدای من در ویکی‌پدیا نگاه می‌کنم؛ به جز آنکه گسترش نوع علف هرز است، من یک چیز تکان دهنده را کشف کردم: من در ویکیگفتاوردم. شاید شما آن را نمی‌دانید، اما به ویکیچت بروید تا کمی از همه چیز را جستجو کنید. این عبارت از کتابی است که من خیلی دوست دارم، نقل قول این است که من آن را به یاد نمی‌آورم … حضور در آن قسمت‌ها من را به یک اثر عجیب و غریب تبدیل می‌کند. فراموش نکنید که از نقل قول‌های ذکر شده من فقط اول را دوست دارم، دیگران بسیار کم است. این یک صدا اختصاصی است که باعث خوشحالی من می‌شود. نشانه دیگری از افتادن زمان …(Licia Troisi)
  • بنابراین او از یکی از این عبارات استفاده کرد که مخصوصاً در ویکی گفتاورد شخصی، مجموعه ای از نقل قول‌های به یاد ماندنی که هر یک از ما در آن زندگی می‌کند، باقی مانده‌است. همانند یک میراث و بار در همان زمان. (پیپو روسو)
  • ویکی گفتاورد، افشا و نقل قول در آزادی.
    • ویکی گفتاورد:مجموعه ای از نقل قول‌ها. (شعار ویکی گفتاورد)

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ