تفاوت میان نسخه‌های «نظام سیاسی ایران»

پرش به ناوبری پرش به جستجو
←‏جمهوری اسلامی ایران: ابرابزار، اصلاح نشانی وب
(←‏دولت عِلیّه ایران: اصلاح نشانی وب)
(←‏جمهوری اسلامی ایران: ابرابزار، اصلاح نشانی وب)
=== [[جمهوری اسلامی ایران]] ===
''۱۹۸۰''
* «مبنای مدیریت در اسلام و نیز در تجربه تاریخی بشر، مدیریتِ برآمده از اراده و انتخاب مردم است. قانون اساسی نیز بر آن، به عنوان یک ارزش اسلامی و شرعی صحه گذاشته است و ملاک صلاحیت افراد در اداره؛ علم، عدالت، صداقت و مسئولیت پذیری است. ملت ایران، با کمک روحانیت صدسال است در پی مدیریت علمی و حاکمیت ملی توامتوأم با علم و عدل هستند و حکومت مشروطه و جمهوری اسلامی محصول این تلاش بوده است. امید است این تلاش هاتلاش‌ها به نتیجه برسد.
** ''[[حسین انصاری‌راد]]'' <ref>http://www.khayyamnameh.ir/حسين-انصاري-خطاب-مردم-نيشابور-انتخا/</ref>
* «ما این نظام را قبول داریم و معتقدیم متناسب با وضعیت ایران است.»
** ''[[محمد خاتمی]]''<ref>http://www.khatami.ir/fa/news/892.html</ref>
* «پاسداری از این جمهوری اسلامی با همان وجهه‌ای که در انقلاب بود و عرضه شد بزرگترین کار انقلابی است و کسی که از این دفاع کند او انقلابی واقعی است و کسی که به آن لطمه بزند ولو به نام دین و یا هر نام دیگری اوست که از انقلاب فاصله گرفته است ولو ادعای انقلابی گری کند .»
** ''[[محمد خاتمی]]'' <ref>http://www.khatami.ir/fa/news/1009.html</ref>
* «امروز معتقدم آمریکاستیزی تبدیل به هویت جمهوری اسلامی ایران شده است یعنی اگر آمریکاستیزی را از نظام جمهوری اسلامی بگیرند هیچ‌چیز دیگری در دستش نیست و آمریکاستیزی به ایجاد نوعی هویت برای نظام جمهوری اسلامی بدل شده است.»
** ''[[صادق زیباکلام]]''<ref>http://www.zibakalam.com/news/1655</ref>
* «'''حکومت اسلامی… حکومت استبدادی نیست که رئیس دولت مستبد و خودرأی باشد، مال و جان مردم را به بازی بگیرد و در آن به‌دلخواه دخل و تصرف کند، هرکس را اراده‌اش تعلّق گرفت بکشد و به هر که خواست انعام کند و به هر که خواست تیول بدهد، اموال و املاک ملت را به این و آن بخشد'''...»
** ''[[سید روح‌الله خمینی]]'' منبع: سید روح‌الله خمینی، کتاب ''ولایت فقیه''، ص ۳۲–۳۳؛ سید روح‌الله خمینی، کتاب البیع، ج ۲، ص ۴۶۱.<ref>{{یادکرد وب| نشانی = http://www.farsnews.net/newstext.php?nn=8802140450| عنوان = ولایت مطلقه فقیه از دیدگاه سید روح‌الله خمینی و قرائتهای گوناگون| تاریخ بازدید = ۲۰ شهریور ۱۳۸۸| تاریخ = | ناشر = فارس نیوز | زبان = فارسی}}</ref>
* «آیا قانون اساسی ایران به صادر کردن انقلاب اشاره نمی‌کند؟ آیا قانون اساسی ایران به لزوم توجه به شیعیان محروم اشاره ندارد؟ آیا این ایران نبود که حزب‌الله لبنان را تأسیس کرد؟ آیا ایران با زیرپا گذاشتن تمام قوانین بین‌المللی به ۱۲ سفارت خارجی در خاک خودش حمله نکرد؟ ما [به سفارت‌خانه‌ها]حمله نکردیم، این ایران بود که چنین کرد. آیا ایران حملات سال ۱۹۹۶ بر ضد نظامیان آمریکایی در «الخبر» را برنامه‌ریزی و اجرا نکرد؟ بلی، آنها چنین کردند و مسئول ناظر عملیات سرلشکر شریفی، وابسته نظامی سفارت آنها در بحرین بود. سازنده بمب لبنانی بود و مواد منفجره از بقاع لبنان آمده بود. سه فرمانده اصلی عملیات فرار کرده و از آن زمان در ایران زندگی می‌کنند.»
** ''[[عادل الجبیر]]'' <ref>http://farsi.alarabiya.net/fa/middle-east/2016/07/21/پاسخ-کوبنده-عادل-الجبیر-به-سرکنسولگر-ایران-درست-رفتار-کنید-تا-انتقاد-نشنوید.html</ref>
 
== منابع ==
۳۹٬۷۴۷

ویرایش

منوی ناوبری