تغییرات

پرش به ناوبری پرش به جستجو
۱٬۲۷۸ بایت اضافه‌شده ،  ۳ سال پیش
←‏دربارهٔ او: ابرابزار، اصلاح املا، اصلاح سجاوندی، اصلاح ارقام
| image5 =Khalil-Gibran.jpg
| alt5 = Colored dice with checkered background
| caption5 = <small>از نگاه من، علی اولین عربی بود که با روح جهانی تماس پیدا کرد و با آن به گفتگو نشست. او به دلیل عظمت‌ش شهید شد،هنگامیشد، هنگامی مُرد که بین لبانش نماز را ادا می‌کرد. [[جبران خلیل]]</small>
 
| image6 =Taha Hussein.jpg
* «مردم، سیره و روشِ او را وسیلهٔ سرزنشِ خلفا قرار داده‌اند.»
** ''[[عمر بن عبدالعزیز]]، ''<small>برگرفته از «عبقریة الإمام» نوشتهٔ عقاد مصری</small>
* «او دست پروردهٔ رسول اللهرسول‌الله و فرزندِ تربیت یافتهٔ اوست، علی فقیهی بزرگ است که از نگاهِ جویندگان نورِ حقیقت، رأی او صائب‌ترین آرای خلق است. او امیر و سرورِ زاهدان پیش و پس از خودش می‌باشد.»
** ''[[w:ar:بولس سلامة|پولس سلامه]]'' <small>ندای وحدت، ترجمهٔ محمود ناطقی، ص ۱۵۳</small>
* «هیچ‌گاه بُت نپرستیده است؛ لذا اهل تسنن هم به ایشان «کرّمَ اللهُ وَجْهَهُ» می‌گویند. از این گذشته، امتیاز بت‌شکستن هم به‌دست ایشان واقع شده است. خدا می‌داند اگر به کسانی که سال‌ها بت‌پرستی کرده و توسلات بسیار به بت‌های خود داشته‌اند، دستور داده می‌شد که بت‌ها را بشکنند، چگونه بر آنها سخت بود و چگونه امتناع می‌کردند!»
* «نمی‌دانم کدام یک از شما مشرف شده‌اید نجف، خانه امیرالمؤمنین در کوفه پشت مسجد کوفه نزدیک دارالاماره‌است؛ من داخل آن خانه رفته‌ام؛ حدود صد تا صد و پنجاه متر است، دوسه تا اتاق کوچک داشته، آن وقت علی حکومت مطلقه داشته، از همین خانه یک کشوری را که شاید ده برابر ایران شما بوده اداره می‌کرده... حضرت با اینکه حاکم بودند می‌آمدند در بازار کوفه...»<ref>http://fa.wikiquote.org/wiki/حسینعلی_منتظری</ref>
** ''[[حسینعلی منتظری]]''
* «'''علی بن ابی‌طالب''' (علیه السلام) '''سخنگوی سخنِ خداست''' (کلام اللهکلام‌الله الناطق) و دل هوشیار و آگاه آن است (قلب الله الواعی)، نسبته إلی من عداه من الأصحاب شبه المعقول إلی المحسوس، وذاته من شدة الإقتراب ممسوس فی ذات الله»
** ''[[جبران خلیل جبران]]''<ref>http://www.haydarya.com/maktaba_moktasah/17/18.htm</ref>
* «ای [[دنیا]] چه می‌شد اگر همه نیروهایت را در هم می‌فشردی و دوباره شخصیتی مانند علی با آن [[عقل]]، [[قلب]]، زبان و شمشیر نمودار می‌کردی؟».
:یک راه دیگر هم امروز هست و اگر گفتند علی را چگونه می‌شود شناخت، می‌گوید: خوب، می‌رویم از پیروانش او را می‌شناسیم. فرض کنیم یک نفر می‌خواهد علی را بشناسد؛ می‌خواهد پیروان علی، دنباله روها و شیعیان علی را بشناسد تا علی را بشناسد؛ چه می‌بیند؟ آیا علم می‌بیند؟ آیا تقوا می‌بیند؟ آیا علاقه به یتیم می‌بیند که در علی می‌دید؟ آیا خدمت به مردم می‌بیند که در علی می‌دید؟ آیا شجاعت و صراحتی را می‌بیند که در علی می‌دید؟ به‌هوش باش که چگونه می‌خواهی علی را بشناسی و چگونه می‌خواهی پیروی علی باشی.»
** ''[[موسی صدر]]'' <small>پرسمان - مرداد ۱۳۸۵، شماره ۴۷</small>
* «در کدام حکومت سراغ دارید که مخالفین در مسجد مانع سخنرانی و نماز امیرالمؤمنین (ع) شوند اما در عین حال امام علی آنها را آزاد بگذارد و بخوبی به همه بیاموزد که مخالفین تا کجا و چه اندازه حق دارند و مرز توطئه با آزادی بیان کجاست؟»
** ''[[حسن روحانی]]''<ref>http://rouhani.ir/event.php?event_id=930</ref>
* «رضایت عموم مردم را ستون حکومت خود می‌دانست؛ بنابراین در هر کاری که انجام می‌شود باید معیار اصلی دستور خدای متعال و رضایت عمومی مردم باشد و اینها همه درس‌هایی است که باید از مولایمان بیاموزیم.»
** ''[[حسن روحانی]]''<ref>http://rouhani.ir/event.php?event_id=930</ref>
* «ایشان شخصیتی است که همانند خود پیامبر اسلام مورد احترام همه مسلمانان جهان بوده و از جایگاه والایی برخوردار است که هیچ‌کسی در آن تردیدی ندارد.»
** ''[[حسن روحانی]]''<ref>http://rouhani.ir/event.php?event_id=930</ref>
 
== نوشتارهای وابسته ==
۳۹٬۷۴۷

ویرایش

منوی ناوبری