شب قدر: تفاوت میان نسخه‌ها

پرش به ناوبری پرش به جستجو
۱٬۹۱۷ بایت اضافه‌شده ،  ۶ سال پیش
* «در زندگی هر شاعر آسمانی و هنرمند اصیل شبی هست که او را به ملکوت آسمان بار می‌دهند تا در آنجا به مقدار چشمی که از دیده بینای عشق وام گرفته است با سرچشمه خیر و جمال و حقیقت که وجود لایزال حضرت حق است دیدار کند و آیات کبرای الهی را که اوصاف جمال و جلال اوست بی حجاب بنگرد این شب فرخنده را عاشقان شب وصال خوانده‌اند که همان شب معراج و [[شب قدر|لیله القدر]] است.»
** ''[[حسین الهی قمشه‌ای]]'' (مقالات-ص ۵۵)
* در شب قدر [[قرآن]] خوانده می‌شود، شب قدر موقع نزول قرآن و در دسترس قرار دادن لوح محفوظ است. حالا این موقع چه وقت اتفاق می‌افتد؟ یک نفر ممکن است بیست سال، سی سال زحمت بکشد که به متن و به این قرائت دسترسی پیدا کند و به محضی که برای او این قرائت به اتمام برسد، یعنی به صحت این کتاب ایمان آورد، آن موقع شب قدر او است، حالا می‌خواهد سر ظهر باشد، می‌خواهد هر وقتی که می‌خواهد باشد. آن هنگام که این تاریکی شب تمام شد و تاریکی تبدیل به نور شد، ملائکه و روح در آن شب نازل می‌شوند، یعنی آنها هم در اختیار انسانند و هم روح انسانو هم روح عالم و هم نیروهای انسان و هم نیروهای عالم، تماماً در اختیار این انسان قرار می‌گیرند که او را به اینجا برسانند که این قرآن باید بر قلب او نازل بشود، وقتی که قرآن بر قلب انسان نازل شد، آن موقع شب قدر او است. انسان در هر مرحله‌ای از مراحل عمرش که آن [[خورشید]] تابان قرآن را در آن مطلع فجر به قلبش بتاباند که این قلب از آن تاریکی ''لیل'' بیرون بیاید و به روشنایی ''مطلع فجر'' برسد، به طوری که روح و ملائکه در اختیار او باشند، آن موقع شب قدرش است.
** ''سید [[علی‌اصغر غروی]]، ''هزار ماه فاصله تا شب قدر'' <ref>[http://www.arbabehekmat.com/detail.asp?id=75> هزار ماه فاصله تا شب قدر ]</ref>
[[رده:اسلام]]
[[رده:قرآن]]
۴۷

ویرایش

منوی ناوبری