تفاوت میان نسخه‌های «اسرائیل»

پرش به ناوبری پرش به جستجو
۵۹۰ بایت اضافه‌شده ،  ۶ سال پیش
←‏گفتاوردها: اصلاح املا، اصلاح نشانی وب، ابرابزار
(←‏گفتاوردها: اصلاح املا، اصلاح نشانی وب، ابرابزار)
 
== گفتاوردها ==
* «بالاتر از همه، این کشور مال خود ماست. هیچ کسهیچ‌کس مجبور نیست صبح که بیدار شد نگران این باشد که همسایگانش در مورد او چه فکری می‌کنند. اینجا یهودی بودن مسأله‌ایمسئله‌ای نیست.»
** ''[[گلدا مایر]]'' <small>در سی امین سال تاسیستأسیس اسرائیل، دراینتر نشنال هرالد تریبون (۱ می ۱۹۷۸)</small>
* «هر چیزی که ما می‌گوییم هیچ‌گاه شما غربی‌ها آن را باور ندارید. شما فقط به آن‌ها [ دولت اسرائیل ] گوش می‌دهید ... شما فقط آن‌ها را باور دارید و شما چیزی را که آن‌ها می‌گویند، پخش می‌کنید... شما حتّی فراموش می‌کنید که ما هیچ‌گاه ضد یهودی نبوده‌ایم، بلکه ما ضد اسرائیلی هستیم.»
** ''[[یاسر عرفات]]''<ref>همان، ص ۱۳۸</ref>
* «[[قدس]] با ارزش‌های معنوی و تاریخ مذهبی اش شاهدی برای آینده و دلیلی است بر حضور ابدی تمدن و ارزش‌های انسانی ما. عجیب نیست که در زیر آسمان [[قدس]] مشعل سه مذهب درخشیدن گرفت تا نورش بر بشریت پرتو افکن شود و بتواند رنج‌ها و امیدهای انسانی را منعکس نماید... اعراب فلسطینی که در سال ۱۹۴۸ به وسیله صهیونیست‌ها قلع و قمع نشدند نیز اکنون در موطن خود به شکل آواره زندگی می‌کنند. قوانین اسرائیل آن‌ها را شهروند درجه دو می‌بیند. نه - نه درجه سوم، زیرا یهودیان شرقی شهروندان درجه دوم محسوب می‌شوند. اعراب مزبور در معرض کلیه اشکال تبعیض نژادی، مصادره زمین و دارایی و تروریسم قرار داشته‌اند. قربانی کشتارهایی نظیر کفر قاسم بوده، از روستاهای خود اخراج شده و از حق بازگشت نیز محروم شده‌اند. چنان کهچنان‌که بر ساکنان اکریت و کفر یوم گذشت.»
** ''[[یاسر عرفات]]'' ''سخنرانی در سازمان ملل (۱۹۷۴)''
* «چرا اسرائیل می‌تواند بیش از ۲۰۰ کلاهک هسته‌ای داشته باشد و دیگران چنین حقی را ندارند؟»
** ''[[مهاتیر محمد]]'' بدون منبع
* «دولت غاصبِ اسرائیل، از بدو تشکیل تا امروز - به عبارتی: در تمام طولِ تقریباً نیم قرنی که این غدّه سرطانی در پیکره اسلامی پیدا شده است - همیشه کارش را با ترور پیش برده و مظهر کامل تروریسم دولتی است. حتماً شنیده‌اید که اخیراً این دولت غاصب، در یک هجوم شبانه، چند فروند چرخبال و هواپیما، همراه با کماندو و اسلحه به لبنان فرستاد، تا روستایی را به محاصره درآورند و مردی را از خانه‌اش بربایند و به زندان منتقل کنند! آیا تروریسم دولتی از این واضح تر وجود دارد؟!».
** ''[[سید علی خامنه‌ای]]''<ref>http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=2720</ref>
* «پاکستان قبل از یافتن راه‌حلی برای مسألهٔ فلسطین طرحی برای برقراری روابط دیپلماتیک با اسرائیل ندارد. موضع ما در مورد رابطه با اسرائیل کاملاکاملاً روشن است. پس از حل مسالهمسئله فلسطین ما اقدامات بیشتری در این زمینه انجام خواهیم داد، اما در شرایط کنونی هیچ طرحی برای روابط دیپلماتیک (با اسرائیل) نداریم.»
** ''[[شوکت عزیز]]''<ref>http://aftabnews.ir/fa/news/61146/شوکت-عزیز-حمله-به-ایران-مصیبت‌بار-است</ref>
* «اگر اسرائیل ما را به جنگ تهدید کند، ما این طور جواب می‌دهیم: منتظریم، پس شروع کنید.»
** ''[[جمال عبد الناصر]]'' ۲۴ مه ۱۹۶۷
* «چریک‌های عرب که گاهی اوقات به خاک اسرائیل تجاوز می‌کنند نام این عمل را نباید تجاوز گذاشت زیرا این کشور متعلق به آنهاست و هر وجب از خاک اسرائیل ملک شخصی آنان به حساب می‌آید و صهیونیستها که بدون حق در فلسطین راه پیدا کرده‌اند غاصب به شمار می‌آیند.»
** ''[[جمال عبد الناصر]]'' ۲۴'' مه ۱۹۶۷''
* «فلسطینی‌ها حق دارند به اسرائیل حمله کنند زیرا می‌خواهند حقوقی را که از آنها غصب شده، پس بگیرند، اگر جنگ آزادی فلسطین تبدیل به جنگی همگانی در خاور میانه بشود ما برای مبارزه حاضر هستیم.»
** ''[[جمال عبد الناصر]]'' ''۲۴ مه ۱۹۶۷''
* «معتقدیم صلح بدون عدالت مثل هوای بدون اکسیژن است چون همان چیزی که در بین اسرائیل و فلسطین رخ داده چون در صلحی که تلاش می‌شود ایجاد شود عدالتی وجود ندارد، فقط شاهد آتش‌بس هستیم.»
** ''[[حبیب احمدزاده]]''<ref>http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13921204000945</ref>
* «اگر فلسطینی‌ها خواستار صلح با اسرائیل هستند، ما کی هستیم که به دنبال [[جنگ]] باشیم.»
** ''[[عبدالله نوری]]'' شوکران اصلاح، ص ۱۵۰
* «ما کشوری به نام ''[[اسرائیل]]'' نمی‌شناسیم و از آن به عنوان "«رژیمِ اشغالگرِ قُدس" » یاد می‌کنیم.»
** ''[[محمدرضا عارف]]''<ref>http://kermanshah.isna.ir/Default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=35006</ref>
* «اشغالگران فلسطین حتماً بدانند که باطل از بین رفتنی است و روزی خواهد رسید که آنها مجبور می‌شوند [[فلسطین|سرزمین فلسطین]] را به صاحبان اصلی آن برگردانند و تحویل دهند.»
* «جنبش اشغال بیش از پیش از رمق افتاده و [[اسرائیل]] هم‌چنان تحت‌لوای «دفاع مشروع» قتل‌عام می‌کند و... مع‌الوصف، همهٔ این‌ها نشانه‌ای است از بحران؛ امروزه شهروندان آمریکا و اروپا و خاورمیانه و سرتاسر جهان اعتماد خود را به نظم سرمایه از دست داده‌اند اما امکان فراروی از آن را نمی‌یابند. درست در چنین اوضاع و احوالی است که باید بار دیگر از «فرضیه کمونیسم» سخن گفت.»
** ''[[آلن بدیو]]''<ref>http://www.farhangemrooz.com/news/19580/شبح-کمونیسم</ref>
* «پس از همه قتل‌عام‌ها و حملات باید یک اقدام بین‌المللی به منظور خاتمه اشغالگری [[اسراییل]] و تشکیل یک کشور مستقل [[فلسطین]] با درنظر گیری شرق [[قدس]] به عنوان پایتخت آن صورت بگیرد. فکر می‌کنم، اکنون فرصت مناسبی برای تمام جهان است که خواستار اجرایی شدن راه حل‌های مشروع بین‌المللی شوند. ما از سازمان ملل خواستار حفاظت بین‌المللی شده‌ایم و نامه‌ای از طریق محمود عباس رییسرئیس جمهور فلسطین به سازمان ملل ارائه کرده و در آن خواسته‌ایم برای مردم فلسطینی در شرق اورشلیم، کرانه باختری و نوار غزه حفاظت بین‌المللی فراهم کند، چرا که اکنون حفاظت بین‌المللی در پرتو حملات اسراییلی یک نیاز مبرم است.»
** ''[[رامی حمدالله]]'' <ref>http://www.sharqparsi.com/2014/08/article21390</ref>
* «موضوع فلسطین بالاخره باید روزی به سرانجام برسد. این مسالهمسئله خیلی طولانی شده و واقعاواقعاً به یک مانع سیاسی بزرگ تبدیل شده است. هیچ توجیهی ندارد که زندانیانی که بدون دلیل در زندان هایزندان‌های اسراییل نگهداری می شوندمی‌شوند را آزاد نکنند یا آن هاییآن‌هایی که باید را محاکمه نکنند ».
** ''[[لارنس رایت]]'' <ref>http://www.sharqparsi.com/2014/08/article21367</ref>
* «اسرائیل از ما خواسته ماهیت یهودی‌اش را به رسمیت بشناسیم. من هیچ راهکاری برای این مسئله نمی‌بینم چون که ما هرگز چنین چیزی را نمی‌پذیریم. »
** ''[[ریاض مالکی]]'' <ref>http://www.sharqparsi.com/2014/01/article10541</ref>
* «[مسائل تفرقه‌برانگیز]... یکی همین مسئله به رسمیت شناختن یهودیت اسرائیل است. این مسئله به شدت تفرقه برانگیز است. به رسمیت شناختن چنین چیزی واقعاواقعاً خطرناک است چرا که به این معناخواهد بود که ما از بین رفتن تاریخ و روابط‌روابط خودمان و همچنین حق تاریخی‌مان نسبت به فلسطین را پذیرفته‌ایم. این چیزی است که ما هرگز تحت هیچ شرایطی آن را نمی‌پذیریم. پذیرش این شرط اسرائیلی‌ها همچنین نگرانی‌ها را نسبت به ۸/۱ میلیون نفر فلسطینی که در اسرائیل زندگی می‌کنند، افزایش خواهد داد. آن‌ها همین طوری هم شهروند درجه دو محسوب می‌شوند، دیگر در یک جامعه با ماهیت یهودی چه بلایی بر سرشان خواهد آمد؟پذیرشآمد؟ پذیرش این شرط همچنین پناهندگان فلسطینی و حق بازگشت آن‌ها را زیر سوالسؤال می‌برد.می‌برد؛ بنابراین ما هرگز آن را نخواهیم پذیرفت.»
** ''[[ریاض مالکی]]''<ref>http://www.sharqparsi.com/2014/01/article10541</ref>
* «اگر [[جهان]] امید آن دارد که هر دو کشور را حفظ کند باید موجودیت کشور فلسطین را به رسمیت بشناسد.»
** ''[[صائب عریقات]]'' <ref>http://www.sharqparsi.com/2014/01/article9867</ref>
* «مردم ما انسان‌های با استعدادی هستند. در این دنیا کسی وجود ندارد که ما نتوانیم بدون او سر کنیم. زمانی که [شارل] دوگل [رئیس جمهور پیشین فرانسه] تصمیم گرفت استعفا بدهد با اعتراضات مردمی مواجه شد. مردم به او گفتند: “شما چگونه می‌توانید استعفا دهید؟ ”او به سمت پنجره دفتر کار خود رفت و رو به مردم گفت: “آن طرف را نگاه کنید! آنجا قبرستان است. ما فکر می‌کردیم که هرگز توان زندگی بدون بسیاری از انسان‌هایی که آنجا مدفونند را نخواهیم داشت. روی این کره خاکی کسی وجود ندارد که نتوان بدون وجود او به زندگی ادامه داد. ” مردم [[فلسطین]]، انسان‌های توانایی هستند. افراد زیادی هستند که از من با استعدادتر و تواناترند. یک مذاکره کننده تصمیم گیر نیست و نباید هم باشد.»
** ''[[صائب عریقات]]'' <ref>http://www.sharqparsi.com/2014/01/article9867</ref>
* «سیستم آپارتاید [[اسراییل]] از آپارتاید آفریقای جنوبی نیز بدتر و عمیق‌تر است. آنها خواستار کشور اسراییلی هستند که از رودخانه [اردن] تا دریا امتداد یافته است. آنها همچنین خواستار یک اقلیت عرب هستند که موسسات، مدارس، دانشگاه‌ها و مجلس خود را دارند. در هر صورت اسراییل دست بالا را خواهد داشت؛ یعنی کنترل برتر بر زمین، آسمان و تمامی گذرگاه‌های مرزی. منظور من از یک کشور با دو نظام متفاوت این است، درست به همان شکلی که آفریقای جنوبی یک کشور با دو سیستم جداگانه بود.»
** ''[[صائب عریقات]]''<ref>http://www.sharqparsi.com/2014/01/article9867</ref>
* «مردم لبنان خواستار صلح و دوستی هستند و دوست ندارند از زور استفاده کنند اما متاسفانهمتأسفانه اسرائیلی‌ها فقط زبان زور را می‌فهمند و مردم لبنان در جریان آزاد سازی جنوب کشورشان و جنگ ۲۰۰۶، این موضوع را ثابت کردند و این باعث شد که ثبات به لبنان بازگردد.»
** ''[[جبران باسیل]]'' <ref>http://www.rouhani.ir/event.php?event_id=551</ref>
* «هرگز از ایجاد صلح بین اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها مأیوس نخواهم شد»
** ''[[باراک اوباما]]'' <ref>http://www.sharqparsi.com/2015/05/article25397</ref>
* «فلسطینی‌ها سزاوار پایان یافتن اشغال و تحقیر روزانه همراه آن، هستند».
** ''[[باراک اوباما]]''<ref>http://www.sharqparsi.com/2015/05/article25397</ref>
* «آن‌هایی که از اسرائیل تنفر دارند، از [[آمریکا]] متنفرند. آن‌هایی که از یهودیان نفرت دارند، از مسیحیان متنفرند. اگر از یهودیان نفرت دارید به این معنی است که به آموزه‌های مسیح پایبند نیستید.».
** ''[[تد کروز]]'' <ref>http://farsi.alarabiya.net/fa/middle-east/2014/09/13/ویدیو-اخراج-سناتور-آمریکایی-که-اسرائیل-را-بهترین-همپیمان-مسیحیان-توصیف-کرد.html</ref>
* «اسرائیل نمی‌تواند همزیستی مسالمت آمیز طوایف مختلف لبنانی را تحمل کند؛ چرا که خود درصدد ایجاد دولتی نژادی و عنصری در سرزمین‌های اشغالی است.»
** ''[[حسین الحسینی]]'' <ref>http://isna.ir/fa/news/93082211232/دیدار-سفیر-ایران-با-رییس-سابق-پارلمان-لبنان</ref>
* «فکر می‌کنم منطقه‌برای همه جا دارد. برای یهودی‌ها، مسیحی‌ها ما اعتراضی نداریم حتی اگر تمام یهودیان جهان در اینجا مستقر شوند. ما به اشغال فلسطین توسط اسرائیل اعتراض داریم و معتقدیم تکوین این دولت، آینده دولت‌ها را به مخاطره می‌اندازد.»
** ''[[حسین الحسینی]]''<ref>http://www.imam-sadr.com/اخبار/نمایش-اخبار/tabid/99/ArticleId/1025/گفت‌وگو-با-حسين‌-الحسيني‌-رئيس‌-سابق‌-مجلس‌-لبنان‌؛-ديپلماسي‌-تدبير-و-آرامش‌-.aspx</ref>
* «امروز اسراییل در جهان منزوی است و افکار عمومی علیه این رژیم غاصب است. امروز رژیم غاصب اسراییل بیش از هر زمان دیگری، رسواتر است و این جنایات قابل کتمان نیست. افکار عمومی مردم جهان علیه اسرائیل است و همه مسلمانان و مردم جهان از اسرائیل روز به روز منفورتر می شوندمی‌شوند و فقط آمریکا و استکبار از اسرائیل حمایت می کنندمی‌کنند.
* ''[[ناصر مکارم شیرازی]]'' <ref>http://isna.ir/fa/news/93050301270/%D8%A2%DB%8C%D8%AAآیت-%D8%A7%D9%84%D9%84%D9%87الله-%D9%85%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D9%85مکارم-%D8%B4%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D8%B2%DB%8Cشیرازی-%D8%A7%D9%85%D8%B1%D9%88%D8%B2امروز-%D8%A7%D8%B3%D8%B1%D8%A7%DB%8C%DB%8C%D9%84اسراییل-%D8%AF%D8%B1در-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86جهان</ref>
* «[[صلح]] تنها به نفع [[فلسطینی‌ها]] نیست بلکه [[اسراییلی‌ها]] و کل منطقه و جامعه بین‌الملل نیز از آن سود خواهند برد. از این رو باید بر کسی فشار آورد که نفی می‌کند و مانع از صلح و آشتی است... حرف من به آن‌ها این است: موضع ما این است و با صداقت و شفافیت کامل به من بگویید خطای من کجاست. من آماده‌ام تا اشتباهم را تصحیح کنم. اما آن‌ها خطایی پیدا نکرده‌اند.»
* ''[[محمود عباس]]''<ref>http://www.euronews.com/2011/12/16/abbas-ready-to-correct-errors/</ref>
 
== منابع ==
۳۹٬۷۴۷

ویرایش

منوی ناوبری