لبنان: تفاوت میان نسخه‌ها

پرش به ناوبری پرش به جستجو
۵۴۳ بایت اضافه‌شده ،  ۶ سال پیش
←‏گفتاوردها: ابرابزار
بدون خلاصۀ ویرایش
(←‏گفتاوردها: ابرابزار)
* «لبنان، در درون مرزهای خود که در قانون اساسی تعیین شده و در سطح بین‌المللی به رسمیت شناخته شده است، یک میهن مقتدر، آزاد و مستقل، میهنی مصرح برای تمامی فرزندان خویش، واحد در خطِّ مردم و نهادهای خود می‌باشد.»
** ''قانون اساسی جمهوری لبنان، مقدمه، الف''<ref>http://ar.wikisource.org/wiki/دستور_لبنان</ref>
* «لبنان از هویّت و وابستگی عربی برخوردار است، یکی از اعضای بنیانگذار و فعال اتحادیه دولت‌های عربی و به قراردادهای آن پای‌بند می‌باشید. لبنان همچنین از اعضای بنیانگذار و فعال سازمان ملل متحد است و به کنوانسیون‌های آن و بیانیه جهانی حقوق بشر پای‌بند می‌باشد. دولت لبنان اصول مزبور را در کلیه زمینه و عرصه‌ها بدون هیچ استثنایی اجرا می‌کند.»
** ''قانون اساسی جمهوری لبنان، مقدمه، ب''<ref>http://ar.wikisource.org/wiki/دستور_لبنان</ref>
* «لبنان جمهوری دمکراتیک و پارلمانی است که بنیاد آن بر پایه احترام به آزادیهای عمومی و در رأس آنها آزادی عقیده و مسلک و برقراری عدالت اجتماعی و برابری در حقوق و وظایف در میان کلیه اتباع، بدون هیچ تبعیض و تمایزی، استوار می‌باشد.»
* «سرزمین لبنان سرزمینی یکپارچه برای تمامی مردم لبنان است و هر لبنانی حق اقامت در هر بخش از آن را در سایه حاکمیت قانون دارد. هیچ‌گونه تبعیض بین مردم براساس تعهد خاصی یا تقسیم‌بندی یا افراز یا اقامت وجود ندارد.»
** ''قانون اساسی جمهوری لبنان، مقدمه، ط''<ref>http://ar.wikisource.org/wiki/دستور_لبنان</ref>
هل یا تری نعود ألیک یا لبنان
فتصدق الوعود ویسمح الزمان
آیا خواهی دید که به سویت بازمی گردیم ای لبنان/اگر وعده‌ها راست باشد و اجازه دهد زمان...»
** ''ریاض المعلوف''
* «ما در سالهای اخیر دچار اثرات منفی غرق شدن عمیق‌تر در باتلاق درگیری‌های فرقه‌ای و جناحی [در لبنان] شده‌ایم، تا جایی که به زبان روزمره ما تبدیل شده است. اما من این منطق را رد می‌کنم، برای اینکه چهار میلیون شهروند لبنانی و شمار بیشتری را که در خارج زندگی می‌کنند به دیده یک ملت می‌نگرم، نه مجموع ای از فرقه‌هایی که در یک سرزمین مشارکت دارند که به نادرست کشور خوانده می‌شود ... به همین دلیل ما باید از ریشه و [[فرهنگ]] شروع کنیم. ما در زندگی هر روز خود یک ملت هستیم، صرف نظر از آنکه شهروند وابسته به کلیسا یا مسجد هستیم .»
** ''[[محمد قبانی]]''<ref>http://nna-leb.gov.lb/ar/show-news/144545/</ref>
** ''[[اسکندر نجار]]''<ref>http://al-shorfa.com/ar/articles/meii/features/2015/01/19/feature-02?change_locale=true</ref>
* «به رغم [[آزادی]] که از آن برخورداریم، تحت تأثیر فشارهای اجتماعی مانند سنت‌ها، هنجارها، بزرگ شدن و مذهب قرار داریم».
** ''[[نادین لبکی]]'' <ref>http://mawtani.al-shorfa.com/ar/articles/iii/features/entertainment/2011/02/15/feature-04?change_locale=true</ref>
* «لبنان همواره الگویی برای همزیستی مسالمت آمیز اقوام و مذاهب بوده است که باید تلاش کرد این موضوع تقویت شود.»
** ''[[حسن روحانی]]''<ref>http://www.rouhani.ir/event.php?event_id=674</ref>
* «ما درصدد فراهم کردن شرایط همزیستی در لبنان و برقراری آزادی هستیم اما کسانی که قصد دارند روابط لبنان را با جهان عرب و [[دنیا]] مخدوش کنند به کشتار متوسل می‌شوند... ما از حق شهدای خودمان نمی‌گذریم و جنایتکاران نمی‌توانند با انتشار دروغ و فریبکاری به [[زندگی]] خود ادامه دهند، آنها به سوی نابودی می‌روند و ما تصمیم گرفته‌ایم که هرگز نترسیم و عقب نشینیعقب‌نشینی نکینم، ما تصمیم گرفته‌ایم با آنان مقابله کنیم و به همراه ملت لبنان مقاومت دموکراتیک مسالمت آمیز را ادامه دهیم.»
** ''[[فؤاد سنیوره]]'' در مجلس لبنان، در مراسم تشییع جنازه «محمد شطح»، ۰۸/۱۰/۱۳۹۲،<ref>http://www.fuadsiniora.com/</ref>
* «[[ایران]] با سلاح وپول از [[حزب الله]] حمایت کرده است. این مسأله ایمسئله‌ای جدید نیست. هر کسی این را می داندمی‌داند. آنها می گویندمی‌گویند: ‘می بینید،«می‌بینید، حزب الله تنها گروهی است که در مقابل [[اسرائیل]] ایستاده است و این بدان معنی است که ایران برای این کار حق دارد.’من» من ناخوداگاه به عزم حزب الله در مقاومت در مقابل اسرائیل احترام می گذارممی‌گذارم اما به چه قیمتی؟ مردم به استقلال، آزادی و پیشرفت نیاز دارند. نباید گروهی مسلح جایگزین جامعه مدنی شود. من می بینممی‌بینم که مردم لبنان نه واقعاواقعاً مستقل هستند و نه آزاد. در نتیجه سازماندهی حزب الله و تأمین تسلیحاتی و مالی آنها در مقابل فدا کردن آزادی، استقلال و پیشرفت مردم آنچنان نمی ارزدنمی‌ارزد. اقتصاد دوران جنگ همه کشورهای ما را ویران می کندمی‌کند و وضعیت کنونی اقتصاد ایران نمونه آن است.»
** ''[[ابوالحسن بنی‌صدر]]''<ref>http://www.sharqparsi.com/2013/06/article3650</ref>
* «من هم مانند هر کسی می‌دانم که [[اسرائیل]] [[دشمن]] [[عرب]]، [[اسلام|مسلمانان]]، [[مسیحیت|مسیحیان]] و [[انسان|انسانیت]] و سرانجام دشمن [[خدا|خداوند سبحان]] است. فکر نمی‌کنم در طول تاریخ انسانی بتواند موضعی روشن‌تر از موضعی که باید در برابر اسرائیل بگیرد، داشته باشد. چه بسا کسانی که [[شهادت]] در راه خدا را آرزو می‌کنند، نمی‌توانند میدانی شریف‌تر از این میدان بیابند. از همین رو، من در [[لبنان]] و در کرانهٔ باختری بر خود لازم می‌بینم که همهٔ آنچه دارم از جمله جان خود را برای مبارزه با اسرائیل به کار گیرم. این [[جنگ]] خدمت بزرگی حتی به [[یهودیت|یهودیان]] است، زیرا [[صهیونیسم]] و نظام نژادپرست آن یکی از مهم‌ترین خطرها برای آنان است و ضربات جبران‌ناپذیری به آنان وارد می‌کند.»
** ''[[سید موسی صدر]]'' <ref>http://www.imam-sadr.com/اندیشه/نمایش-اندیشه/tabid/108/ArticleId/5560/کاش-می‌توانستم-همهٔ-محرومان-را-نجات-دهم.aspx</ref>
* «حاکمیت ملّی، امنیت و ثبات [[لبنان]]، وظیفة پاسداری از انقلاب [[فلسطین]]، ایمان، همزیستی، یک‌پارچگی میان شهروندان یک کشور به رغم وجود فرقه‌های گوناگون، ضرورت برقراری عدالت اجتماعی و مساوات میان همة شهروندان، حفظ میهن از خطرهای وجود محرومیت‌های سیاسی و اجتماعی و معنوی، آگاهی از خطرهای ناشی از تبعیض میان گروه‌های مردمی، همهٔ این موارد، اصولی است که کشور بر پایهٔ آن‌ها استوار است و برخاسته از باور لبنانیان در طول تاریخ است.»
** ''[[سید موسی صدر]]'' <ref>http://www.imam-sadr.com/اندیشه/نمایش-اندیشه/tabid/108/ArticleId/9662/بیانیهٔ-اعتصاب-غذا--خاك-وطن-را-آلوده-كردند،-پس-به-خانهٔ-خدا-پناه-آوردم-.aspx</ref>
* «همگان می‌دانند که ساختار جمعیت کنونی لبنان از لحاظ تمدنی برای جهان اهمیت بسیار دارد و نشانهٔ آزاداندیشی و تسامح مسلمانان و نماد گفت‌وگوی عربی- اروپایی است؛ از این رو، هیچ کسهیچ‌کس نسبت به لبنان و این ثروت بزرگ انسانی کوتاهی و بیاعتنایی نمی‌کند.»
** ''[[سید موسی صدر]]'' <ref>http://www.imam-sadr.com/اندیشه/نمایش-اندیشه/tabid/108/ArticleId/9662/بیانیهٔ-اعتصاب-غذا--خاك-وطن-را-آلوده-كردند،-پس-به-خانهٔ-خدا-پناه-آوردم-.aspx</ref>
* «در [[لبنان]] [[سیاست]] به جای آنکه وسیله باشد هدف شده است؛ به طوری که افراد و گروه‌ها و رهبران با بهره‌جویی از آن زندگی می‌کنند. این خط‌مشی عامل همة حوادثی است که در برابر چشمان ما رخ می‌دهد و از حد انتظار و طاقت فراتر رفته است؛ به گونه‌ای که هر انسانی دردمندانه می‌پرسد: «آیا این همان لبنان است؟». سیاست در لبنان یعنی عامل محرومیت؛ یعنی روی برتافتن از حقایق؛ یعنی به تعویق انداختن چارهٔ کار و فراهم کردن زمینهٔ مناسب برای بحران‌ها؛ و متأسفانه هنوز بدون هیچ رحم و توجهی به بازیگری می‌پردازد و سازش می‌کند تا بی‌گناهانی دیگر قربانی شوند و مناطقی دیگر ویران گردد و زندگی عمومی از حرکت بایستد. مهم این است که بازیگری موفقیت‌آمیز باشد و معامله‌ها و سازش‌ها کارساز شود.»
** ''[[سید موسی صدر]]'' <ref>http://www.imam-sadr.com/اندیشه/نمایش-اندیشه/tabid/108/ArticleId/9662/بیانیهٔ-اعتصاب-غذا--خاك-وطن-را-آلوده-كردند،-پس-به-خانهٔ-خدا-پناه-آوردم-.aspx</ref>
* «[[لبنان]] همین است که دلش را به روی [[علم]] و تشکیلات و ارشاد دینی تمام فرقه‌های خود گشوده است. لبنانْ و ملت بزرگش پشت این پدیده قرار دارند، زیرا فضیلت در فضایی مناسب رشد می‌کند و می‌بالد و شمار علما و تولیداتشان در چنین کشوری فزونی می‌گیرد.»
** ''[[سید موسی صدر]]''<ref>http://www.imam-sadr.com/اندیشه/نمایش-اندیشه/tabid/108/ArticleId/4314/فرق،-دریچه-های-تمدن-.aspx</ref>
* «ما در [[لبنان]] از ده‌ها سال پیش در این میهن زندگی می‌کنیم. همه یا برخی از ما هنوز احساس صادقانه هم‌وطن بودن را نچشیده‌ایم. بیشتر ما در همه کارهایمان فرقه‌گرا هستیم. معمولاً از مقامات رسمی مثل نماینده و [[وزیر]] و رئیس منافع شخصی خود را می‌خواهیم و از آنان می‌خواهیم که تنها مصالح خاص ما را مد نظر داشته باشند. من وجودِ [[ظالم]] و [[مظلوم]] را نفی نمی‌کنم، اما نمی‌خواهم مظلوم به ظالم و ظالم به مظلوم تبدیل شود.»
** ''[[سید موسی صدر]]''<ref>http://www.imam-sadr.com/اندیشه/نمایش-اندیشه/tabid/108/ArticleId/4305/درباره-فرقه-‏گرايى.aspx</ref>
* «نمی‌شود از [[آزادی]] حرف زد، حال آنکه هرکس با هر مقامی و هر درجه‌ای حتی اگر علامه باشد، برای مثال نتواند در کشوری مانند [[لبنان]] برای خود شغلی پیدا کند، مگر اینکه وابسته به طایفه‌ای باشد. این فقط لبنان نیست، همه اعراب این‌طورند. همه در یک دایره بسته دور می‌زنند. ما همیشه عمرمان را صرف تغییر نظام‌ها کرده‌ایم؛ گفتیم فلان وزیر را برداریم و به جای او فلان وزیر را بگذاریم. اما اینها هیچ چیزی را تغییر نداده است.»
** ''[[آدونیس]]''<ref>http://assafir.com/Article/426167</ref>
 
== منابع ==
۳۹٬۷۴۷

ویرایش

منوی ناوبری