فلسطین: تفاوت بین نسخه‌ها

پرش به ناوبری پرش به جستجو
۵۲۱ بایت اضافه‌شده ،  ۵ سال پیش
←‏گفتاوردها: اصلاح نشانی وب، اصلاح املا، اصلاح سجاوندی، اصلاح ارقام، اصلاح نویسه، اصلاح فاصلهٔ مجازی
(←‏گفتاوردها: اصلاح نشانی وب، اصلاح املا، اصلاح سجاوندی، اصلاح ارقام، اصلاح نویسه، اصلاح فاصلهٔ مجازی)
[[پرونده:Satellite image of Israel.jpg|۲۲۰px|بندانگشتی|چپ|«فلسطین یعنی سرزمینی که از نقبه در شمال شروع می‌شود و به عقبه در جنوب ختم می‌شود. از ساحل مدیترانه به اضافهٔ نوار غزه شروع می‌شود و به شرق یعنی رودِ اُردن و صحرای نقبه ختم می‌شود.» ''[[یاسر عرفات]]'' ]]
== گفتاوردها ==
* «فلسطین یعنی سرزمینی که از نقبه در شمال شروع می‌شود و به عقبه در جنوب ختم می‌شود. از ساحل مدیترانه به اضافهٔ نوار غزه شروع می‌شود و به شرق یعنی رودِ اُردن و صحرای نقبه ختم می‌شود.»
** ''[[یاسر عرفات]]'' در مصاحبه با [[اوریانا فالاچی]] <small>منبع: :«مصاحبه با تاریخ»، نشر علم، چاپ۱۳۹۰، ص ۱۲۹</small>
* «مطابقت کنوانسیون‌های چهارگانه ژنو بر کشور فلسطین به حکم قانون و به حکم آنکه یک طرف قرارداد عالی برای به انجام رساندن این کنوانسیونهاست که فورافوراً اجرا شد زیرا کشور فلسطین در کل یک کشور اشغال شده است و همین مسئله نیز ماده‌های دوم و سوم مشترک در همه کنوانسیونها را عملیاتی می‌کند.»
** ''[[ریاض مالکی]]'' <ref>http://arabic.rt.com/news/683693-رياض_المالكي_استلمنا_اخطارا_بقبول_فلسطين_طرفا_في_اتفاقيات_جنيف/</ref><ref>http://www.almustaqbal.com/v4/article.aspx?Type=NP&ArticleID=613308</ref>
* « ما با فلسطین هستیم ،هستیم، چه ظالم باشد چه مظلوم.»
** ''[[هواری بومدین]]'' <ref>http://www.eqtibas.com/detail/6425</ref>
* «پذیرفته شدن کشور فلسطین به عنوان یک طرف در همه این کنوانسیونها یکی از مهم ترینمهم‌ترین ابزارهای اصلی ما در به کارگیری زرادخانه قانون بین‌الملل برای رسیدن به حقوق مشروع ملت فلسطین است. این گنجینه حقوقی گنجینه اخلاقی ملتها در تعامل با آرمان فلسطین و ملت آن است.»
** ''[[ریاض مالکی]]''<ref>http://arabic.rt.com/news/683693-رياض_المالكي_استلمنا_اخطارا_بقبول_فلسطين_طرفا_في_اتفاقيات_جنيف/</ref><ref>http://www.almustaqbal.com/v4/article.aspx?Type=NP&ArticleID=613308</ref>
* «فلسطینی‌ها حق دارند به اسرائیل حمله کنند زیرا می‌خواهند حقوقی را که از آنها غصب شده، پس بگیرند، اگر جنگ آزادی فلسطین تبدیل به جنگی همگانی در خاور میانه بشود ما برای مبارزه حاضر هستیم.»
** ''[[جمال عبدالناصر]]'' ''۲۴ مه ۱۹۶۷''
* «آن چهآنچه که با [[خشونت|زور]] گرفته شد جز به زور باز پس گرفته نخواهد شد.»
** ''[[جمال عبدالناصر]]'' ''Copeland, Miles (1970). The Game of Nations''
* «بزرگترین جرم و گناهی که می‌توان مرتکب آن شد، این است که کسی حتّی برای لحظه‌ای این باور را داشته باشد که ضعفِ دیگران و اشتباهاتشان، حقِّ وجودی برایش ایجاد می‌کند که توجیه اشتباهات و جنایاتش شود.»
** ''[[غسان کنفانی]]'' در «عائد إلی حیفا»
* «فلسطین متعلق به عرب هاست، همان طورهمان‌طور که انگلستان متعلق به انگلیسی‌ها و فرانسه برای فرانسویان.»
** ''[[ماهاتما گاندی]]''<ref>http://www.brainyquote.com/quotes/quotes/m/mahatmagan570303.html</ref>
* «فلسطین، نه تنها از آن فلسطینیان است و نه از آن عرب، بلکه از آن همهٔ مسلمانان است.»
* «فلسطین باید به ملت فلسطین برگردد و دولت واحد فلسطینی به انتخاب همه فلسطینیان، سراسر کشور خودرا اداره کند. کوشش پنجاه ساله انگلیس و آمریکا و صهیونیستها برای حذف نام فلسطین از نقشه جهان و هضم ملت فلسطین در ملت‌های دیگر، به جایی نرسید و فشار و ستم و قساوت به عکس نتیجه داد».
** ''[[سید علی خامنه‌ای]]''<ref>http://www.tebyan.net/Archive/Occasions/2006/4/16/16957.html</ref>
* «مقاومت ملت فلسطین محدود به یک ملت، مذهب و یا گرایش خاص نیست ... حمایت از این ملت مظلوم هم یک باور انسانی است وهم آزمونی است برای مدعیان حقوق بشر.
** ''[[محمدرضا عارف]]''
* «چقدر دیگر جهان حاضر به تحمل این نمایش از ظلم و ستم از سر بی توجهیبی‌توجهی است؟.»
** ''[[برتراند راسل]]''
* «یک راه حل، دو دولت ملی - یک دولت یهودی؛ اسرائیل، یک کشور عربی، فلسطین. فلسطینی‌ها نزدیک تریننزدیک‌ترین همسایه ما هستند. من اعتقاد دارم که آنها ممکن است نزدیک تریننزدیک‌ترین دوستان ما باشند.»
** ''[[شیمون پرز]]''<ref>http://www.brainyquote.com/quotes/quotes/s/shimonpere463571.html</ref>
* «دیگر فلسطین وجود ندارد. پایان یافته.»
* «استعارهٔ فلسطین، قوی تر از فلسطینِ واقعی است.»
** ''[[محمود درویش]]''<ref>http://www.brainyquote.com/quotes/quotes/m/mahmouddar526865.html</ref>
* «موضوع فلسطین بالاخره باید روزی به سرانجام برسد. این مسالهمسأله خیلی طولانی شده و واقعاواقعاً به یک مانع سیاسی بزرگ تبدیل شده است. هیچ توجیهی ندارد که زندانیانی که بدون دلیل در زندان هایزندان‌های اسراییل نگهداری می شوندمی‌شوند را آزاد نکنند یا آن هاییآن‌هایی که باید را محاکمه نکنند ».
** ''[[لارنس رایت]]'' <ref>http://www.sharqparsi.com/2014/08/article21367</ref>
* «اگر [[جهان]] امید آن دارد که هر دو کشور را حفظ کند باید موجودیت کشور فلسطین را به رسمیت بشناسد.»
** ''[[صائب عریقات]]'' <ref>http://www.sharqparsi.com/2014/01/article9867</ref>
* «مردم ما انسان‌های با استعدادی هستند. در این دنیا کسی وجود ندارد که ما نتوانیم بدون او سر کنیم. زمانی که [شارل] دوگل [رئیس جمهور پیشین فرانسه] تصمیم گرفت استعفااستعفاء بدهد با اعتراضات مردمی مواجه شد. مردم به او گفتند: “شما چگونه می‌توانید استعفااستعفاء دهید؟ ”او به سمت پنجره دفتر کار خود رفت و رو به مردم گفت: “آن طرف را نگاه کنید! آنجا قبرستان است. ما فکر می‌کردیم که هرگز توان زندگی بدون بسیاری از انسان‌هایی که آنجا مدفونند را نخواهیم داشت. روی این کره خاکی کسی وجود ندارد که نتوان بدون وجود او به زندگی ادامه داد. ” مردم [[فلسطین]]، انسان‌های توانایی هستند. افراد زیادی هستند که از من با استعدادتر و تواناترند. یک مذاکره کننده تصمیم گیر نیست و نباید هم باشد.»
** ''[[لصائب عریقات]]'' <ref>http://www.sharqparsi.com/2014/01/article9867</ref>
* «سیستم آپارتاید [[اسراییل]] از آپارتاید آفریقای جنوبی نیز بدتر و عمیق‌تر است. آنها خواستار کشور اسراییلی هستند که از رودخانه [اردن] تا دریا امتداد یافته است. آنها همچنین خواستار یک اقلیت عرب هستند که موسسات، مدارس، دانشگاه‌ها و مجلس خود را دارند. در هر صورت اسراییل دست بالا را خواهد داشت؛ یعنی کنترل برتر بر زمین، آسمان و تمامی گذرگاه‌های مرزی. منظور من از یک کشور با دو نظام متفاوت این است، درست به همان شکلی که آفریقای جنوبی یک کشور با دو سیستم جداگانه بود.»
** ''[[صائب عریقات]]''<ref>http://www.sharqparsi.com/2014/01/article9867</ref>
* «نیاز اساسی و واقعی رسیدن به راه حلی برای ایجاد دو کشور است که در آن فلسطین کشوری مستقل، مقتدر و با حق اعمال حاکمیت بر سرزمین‌های فلسطینی در چارچوب مرز‌های پیش از جنگ سال ۱۹۶۷ و با مرکزیت بیت المقدس شرقی به عنوان پایتخت شناخته شود.»
** ''[[عبدالله دوم]]''<ref>http://www.sharqparsi.com/2013/07/article2976</ref>
 
==دیگر==
۳۹٬۷۴۷

ویرایش

منوی ناوبری