فلسطین: تفاوت بین نسخه‌ها

پرش به ناوبری پرش به جستجو
۳٬۸۰۱ بایت حذف‌شده ،  ۶ سال پیش
←‏گفتاورد: ابرابزار، اصلاح املا، اصلاح سجاوندی، اصلاح ارقام، اصلاح نویسه، اصلاح فاصلهٔ مجازی، اصلاح نویسه‌های عربی
(←‏گفتاورد: ابرابزار، اصلاح املا، اصلاح سجاوندی، اصلاح ارقام، اصلاح نویسه، اصلاح فاصلهٔ مجازی، اصلاح نویسه‌های عربی)
[[پرونده:Flag of Palestine.svg|left|thumb|پرچم فلسطین]]
'''[[W:فلسطین|فلسطین]]''' (به عربی: فلسطین، به عبری:ארץ ישראל) به‌صورت تاریخی و از دوران روم باستان به ناحیه‌ای گفته می‌شده که بین دریای مدیترانه و کرانه‌های رود اردن واقع شده‌است. فلسطین در دوران‌های حتی قدیمی تر به ناحیه‌ای محدود تر در کنار مرز دریای مدیترانه اطلاق می‌شد. در معنی جغرافیایی گسترده تر آن فلسطین می‌تواند به منطقه‌ای اشاره کند که شامل مناطق اسرائیلی و فلسطینی، بخش‌هایی از اردن، لبنان و [[سوریه]] باشد. فلسطین همچنین می‌تواند به ناحیه‌ای که در ابتدای قرن بیستم تحت قیومیت بریتانیا پس از شکست امپراطوری عثمانی در جنگ جهانی اول درآمد باشد. فلسطین همچنین ممکن است به کشور فلسطین که توسط '''السلطة الوطنیة الفلسطینیة‎ (حکومت خودگردان فلسطین''') اعلام شده و توسط بیش از صد کشور به رسمیت شناخته می‌شود اطلاق شود.
== گفتاورد ==
* «فلسطین یعنی سرزمینی که از نقبه در شمال شروع می‌شود و به عقبه در جنوب ختم می‌شود. از ساحل مدیترانه به اضافهٔ نوار غزه شروع می‌شود و به شرق یعنی رودِ اُردن و صحرای نقبه ختم می‌شود.»
===فلسطین در گفتارهای آیت الله [[سید علی خامنه‌ای]]،رهبر ایران===
** ''[[یاسر عرفات]]'' در مصاحبه با [[اوریانا فالاچی]] <small>منبع :«مصاحبه با تاریخ»، نشر علم، چاپ۱۳۹۰، ص ۱۲۹</small>
*«قضیه فلسطین کلید رمز آلود گشوده شدن درهای فرج به روی امت اسلام است.»
*« «فلسطین، نه تنها از آن فلسطینیان است و نه از آن عرب، بلکه از آن همه‌یهمهٔ مسلمانان است.»
*«فلسطین باید به ملت فلسطین برگردد و دولت واحد فلسطینی به انتخاب همه فلسطینیان، سراسر کشور خودرا اداره کند. کوشش پنجاه ساله انگلیس و آمریکا و صهیونیستها برای حذف نام فلسطین از نقشه جهان و هضم ملت فلسطین در ملت‌های دیگر، به جایی نرسید و فشار و ستم و قساوت به عکس نتیجه داد.»
** ''[[نجم الدین اربکان]]''
*«امروز هم وقتی به رفتار صهیونیستها نگاه کنید، می‏بینید هدفشان این است که هر چه می‌توانند، این انگیزه‏های ایستادگی و استقامت را در مردم فلسطین نابود کنند؛ همه‏ی کارهاشان با این سیاست است: انگیزه‏ی مقاومت از بین برود.(سال ۸۶).»
*« «نخواهند توانست فلسطین را بگیرند مگر هنگامی که بدنم را تکه تکهتکه‌تکه کنند و آنزمان است که آن را بدون پرداخت هیچ بهایی تصرف خواهند کرد اما تا زمانی که من زنده باشم هرگز...»
*«دوران کنونی، دوران بیداری اسلامی است و فلسطین در کانون این بیداری قرار گرفته‌است. اکنون نزدیک به ۶۰ سال از اشغال فلسطین می‌گذرد و ملت مظلوم فلسطین دورانهای پرمحنتی را با آزمونهای گوناگون گذرانیده‌اند. از مقاومت‌های مظلومانه و مایوسانه آغاز ماجرا و آوارگی و غربت و مشاهده نابودی خانه و کاشانه و قتل عام عزیزان و کسانشان، تا پناه بردن به مجامع بین‌المللی و روی آوردن به معامله‌های بی‌فرجام سیاسی و قمار سراسر باخت مذاکره با اشغالگر و واسطه کردن قدرتهایی که خود مجرم اصلی در بروز و تداوم این محنت بوده‌اند. محصول این تجارب تاریخی، نسل نو و بالنده آن ملت رشید و شجاع را به قلهٔ بیداری و آزادگی رسانید و آتشفشان انتفاضه را پدید آورد.»
** ''سلطان [[عبدالحمید دوم]]؛ آخرین خلیفه (عثمانی)''
*«درست است که امروز هم فلسطین عرصه قساوت آمیزترین جنایات بشری از سوی صهیونیست‌های بیگانه و غاصب، برصاحبان مظلوم آن است و به صورتی استثنایی، فجیع ترین ستمها به طور علنی و با افتخار از سوی دولت صهیونیستی انجام می‌گیرد و اعلام می‌شود، ولی یک نگاه به عرض و طول این ماجرای ۶۰ ساله آشکارا از حقیقت تکان دهنده و عبرت آموزی خبر می‌دهد، و آن چیزی نیست جز دگرگون شدن صحنه و جابجا شدن جایگاه اقتدار دو جبهه، هم در خود فلسطین و هم در خاورمیانه و دنیای اسلام که اساسا فاجعه غصب فلسطین برای در قبضه گرفتن و سیطره بلند مدت و تضمین شده بر آن، از سوی سیاستمداران غربی طراحی و اجراء شده بود.»
*« «مقاومت ملت فلسطین افتخاری برای جهانیان است و جهان باید به این ملت افتخار کند.اکنون واژهاکنون هاواژه‌ها از من فرار می کنندمی‌کنند و قادر به سخن گفتن نیستم ؛نیستم؛ من به سرزمینی پای نهاده امنهاده‌ام که سالها آرزوی دیدن آن را داشتم . من اکنون روی خاکی قدم نهاده امنهاده‌ام که خاک شهدا و مقاومت است ،است، خاکی که دشمن صهیونیسم را شکست داد.»
*«مسئله فلسطین، برای ما و مردم ما، یک تاکتیک و حتی استراتژی سیاسی نیست بلکه مسئله دل و ایمان است .»
** ''درید لحام،اهللحام، اهل سوریه''
**''در دیدار با رهبران گروه‌های جهادی و مبارز فلسطینی در همایش «همبستگی ملی و اسلامی برای آینده فلسطین»''
*« «ملت عزیز فلسطین که این روزها با قتل عامقتل‌عام وحشیانه رژیم صهیونیستی مواجه شده، تنها نیست و مبارزه آنان در قلب همه مومنان قرار دارد. »
*«تحقیقا امروز در زندگی مسلمین و در آفاق اسلامی هیچ مسئله ای به اهمیت مسئله فلسطین نیست ... فقط غصب خانه مسلمین نیست، بلکه قضیه بالاتر از این است . مسئله این است که دشمنان جهانی اسلام، بخشی از خانه مسلمین را برای حمله به صفوف مسلمین و برای مبارزه با خواسته ها و حرکات آنها، سنگر قرار داده اند .»
** ''[[علی لاریجانی]] [http://www.aftabnews.ir/vdcdf90j.yt0x56a22y.html]''
** ماهنامه کوثر، ش 45، ص 34
* « ملت ایران، دولت و مجلس شورای اسلامی پشتیبان ملت فلسطین هستند و خواهند بود ».
 
** ''[[علی لاریجانی]] [http://www.aftabnews.ir/vdcdf90j.yt0x56a22y.html]''
===در گفتارهای دیگر سیاستمداران===
*« فلسطین، نه تنها از آن فلسطینیان است و نه از آن عرب، بلکه از آن همه‌ی مسلمانان است.»
**''[[نجم الدین اربکان]]''
 
 
*« نخواهند توانست فلسطین را بگیرند مگر هنگامی که بدنم را تکه تکه کنند و آنزمان است که آن را بدون پرداخت هیچ بهایی تصرف خواهند کرد اما تا زمانی که من زنده باشم هرگز...»
**''سلطان [[عبدالحمید دوم]]؛ آخرین خلیفه(عثمانی)''
 
 
*« مقاومت ملت فلسطین افتخاری برای جهانیان است و جهان باید به این ملت افتخار کند.اکنون واژه ها از من فرار می کنند و قادر به سخن گفتن نیستم ؛ من به سرزمینی پای نهاده ام که سالها آرزوی دیدن آن را داشتم . من اکنون روی خاکی قدم نهاده ام که خاک شهدا و مقاومت است ، خاکی که دشمن صهیونیسم را شکست داد.»
**''درید لحام،اهل سوریه''
 
 
*« ملت عزیز فلسطین که این روزها با قتل عام وحشیانه رژیم صهیونیستی مواجه شده، تنها نیست و مبارزه آنان در قلب همه مومنان قرار دارد. »
**''[[علی لاریجانی]] [http://www.aftabnews.ir/vdcdf90j.yt0x56a22y.html]''
 
 
* « ملت ایران، دولت و مجلس شورای اسلامی پشتیبان ملت فلسطین هستند و خواهند بود ».
**''[[علی لاریجانی]] [http://www.aftabnews.ir/vdcdf90j.yt0x56a22y.html]''
 
==دیگر==
۳۹٬۷۴۷

ویرایش

منوی ناوبری