تفاوت میان نسخه‌های «محمد البرادعی»

پرش به ناوبری پرش به جستجو
اصلاح املا، ابرابزار، اصلاح سجاوندی، اصلاح ارقام، اصلاح نویسه، اصلاح فاصلهٔ مجازی، اصلاح نویسه‌های عربی
(اصلاح املا، ابرابزار، اصلاح سجاوندی، اصلاح ارقام، اصلاح نویسه، اصلاح فاصلهٔ مجازی، اصلاح نویسه‌های عربی)
[[File:Msc 2009-Friday, 16.00 - 19.00 Uhr-Dett 006 ElBaradei.jpg|thumb|200px|left|محمد البرادعی]]
'''[[w:محمد البرادعی|محمد مصطفی البرادعی]]''' (۱۹۴۲-) دیپلمات مصری، دبیرکل [[w:آژانس بین‌المللی انرژی اتمی|آژانس بین‌المللی انرژی اتمی]] از ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۹ ، برندهٔ جایزهٔ صلح نوبل در سال ۲۰۰۵م.
'''[[w:محمد البرادعی|محمد مصطفى البرادعى]]''' ( (متولد درجيزة - [[مصر]]۱۷ ژوئن 1942)- ) رئیس سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بود. وی در سال ۲۰۰۵ به همراه آژانس برنده جایزه صلح نوبل شد.البرادعی در سال 1962 لیسانس حقوق را از دانشگاه [[مصر]] و مدرک دکترایش را در سال 1974 از دانشگاه حقوق [[نیویورک]]، در رشته حقوق بین الملل دریافت کرد. از سال 1964 با کار در وزارت امور خارجه [[مصر]] وارد عرصه سیاست شد، در آنجا او دو ماموریت دائمی از کشورش [[مصر]]، به سازمان ملل متحد و ژنو انجام داد. در سال 1980، او بالاترین مسئولیت را در طرح تشکیل دستور کار بین المللی حقوق، در انستیتوی آموزش و تحقیقات سازمان ملل متحد، دارا بود.البرادعی عضو انجمن بین المللی حقوق و مجمع بین المللی حقوق [[آمریکا]] نیز می باشد. او با خانم آیدا الکاچف (Aida Elkachef) یک مربی مهدکودک در مدرسه بین المللی وین ازدواج کرد که ثمره این ازدواج دو فرزند با نام های لیلا و مصطفی است.
در ماه ژوئن سال 2005 سخنگوی آژانس بین المللی انرژی اتمی، این شایعه را که آیدا ایرانی الاصل است و همین امر تاثیراتی بر تصمیم گیری همسرش در ارتباط با مسائل جمهوری اسلامی ایران داشته است را تکذیب کرد، اما در مورد ملیت آیدا توضیح دقیقی داده نشده است.
از سال 1984 البرادعی عضو ارشد دبیرخانه آژانس بین المللی انرژی اتمی بود و همواره پست های مهمی را دارا بود. پیش از مقام فعلی اش - ریاست کل - طی سال های 1993- 1984 مشاور حقوقی آژانس و از سال 1993 تا 1997 نایب رئیس بخش روابط خارجی بود.
==نقل قول ها==
* «بسیاری از کشورهای غربی در دوران مسئولیتم در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به دنبال تخریب وجه صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران بودند.»
**''۱۳۸۹/۱۰/۲۸ در مصاحبه با پایگاه اینترنتی "النمساویه"''
* «طبق اسناد و مدارک، برنامه هسته‌ای ایران صلح‌آمیز بود ولی بسیاری از کشورهای غربی به دنبال تخریب وجه صلح‌آمیز بودن آن بودند.»
**''۱۳۸۹/۱۰/۲۸ در مصاحبه با پایگاه اینترنتی "النمساویه"''
* «غرب درباره احتمال خطر در برنامه‌هاي اتمي ايران به صورت مصنوعي مبالغه و اغراق مي‌كند.»
**''۱۳۸۹/۱۰/۲۷ گفت و گو با خبرگزاري اتريشي آپا''
* «ايران در كنار تركيه مهمترين قدرت منطقه‌اي در خاورميانه هستند. ايران مي‌تواند كليد ثبات در خاورميانه باشد. بدون شركت ايران، بسيار دشوار خواهد بود مشكلات افغانستان، فلسطين، سوريه و لبنان حل شود.»
**''۱۳۸۹/۱۰/۲۷گفت و گو با خبرگزاري اتريشي آپا''
* «ای مردم مصر!شما هم می توانید انقلاب کنید....»
**'' 6 بهمن 1389''
* «مردم مصر می توانند به هدف خود برای سرنگونی حکومت حسنی مبارک برسند.»
**'' 6 بهمن 1389''
* «محبوبيت احمدي نژاد و سيدحسن نصر الله نشان دهنده شکست سياست هاي غرب در خاورميانه است.»
**'' 7 بهمن 1389''
* «من اکنون شاهد افزايش افراط گرايي در خاورميانه هستم. و دليل آن را نيز مي دانم. مردم احساس مي کنند توسط حاکمان شان سرکوب شده اند و دنياي غرب با آنها ناعادلانه برخورد مي کند. آنها صبح که از خواب بر مي خيزند مي بينند که مردم در افغانستان، عراق، سومالي، سودان و دارفور کشته مي شوند.»
** ''7 بهمن 1389''
* «ديکتاتور ها در همه جا وجود دارند. اما آيا شما هر دفعه آمادگي آن را داريد که براي خلاص شدن از شر يک ديکتاتور بيش از يک ميليون غيرنظامي بي گناه را فدا کنيد؟.»
**'' 7 بهمن 1389''
* «تمام شواهدي که از کميته تحقيق جنگ عراق در انگليس بيرون مي آيد نشان مي دهد که حمله به عراق در واقع درباره سلاح هاي کشتار جمعي نبود و هدف از آن تغيير رژيم بود. و سوال من اينجا اين است: شما اين تغيير رژيم را در کدام قسمت از قوانين و حقوق بين الملل مي توانيد پيدا کنيد؟ و اگر اين (تغيير رژيم و حمله به عراق) در تناقض با قوانين بين المللي است، چه کسي بايد مسوول آن باشد؟.»
** ''7 بهمن 1389''
* «به نظر من، سياست غرب در قبال اين قسمت از دنيا يک شکست کامل بوده است زيرا بر پايه درک، گفت و گو، حمايت از جامعه مدني و توانمند سازي مردم نبوده بلکه بر پايه حمايت از نظام هاي مستبد تا زماني که نفت از آنها پمپاژ مي شود بوده است.»
**'' 7 بهمن 1389''
* «غرب بسيار درباره انتخابات ايران صحبت مي کند، اما غرب بايد بپذيرد در حاليکه در بسیاری از کشورهاي عربي هيچ انتخاباتي برگزار نمي شود، در ايران انتخابات برگزار مي شود. غرب نمي خواهد درباره اين موضوع که در کشورهاي عربي انتخابات برگزار نمي شود صحبت کند. پس غرب چگونه مي تواند در ميان مردم خاورميانه اعتبار داشته باشد؟.»
**'' 7 بهمن 1389''
 
== نقل قول‌ها ==
* «بسیاری از کشورهای غربی در دوران مسئولیتم در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به دنبال تخریب وجه صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران بودند.»
** ''۱۳۸۹/۱۰/۲۸ در مصاحبه با پایگاه اینترنتی "النمساویه"''
* «طبق اسناد و مدارک، برنامه هسته‌ای ایران صلح‌آمیز بود ولی بسیاری از کشورهای غربی به دنبال تخریب وجه صلح‌آمیز بودن آن بودند.»
** ''۱۳۸۹/۱۰/۲۸ در مصاحبه با پایگاه اینترنتی "النمساویه"''
* «غرب درباره احتمال خطر در برنامه‌هايبرنامه‌های اتمياتمی ايرانایران به صورت مصنوعيمصنوعی مبالغه و اغراق مي‌كندمی‌کند
** ''۱۳۸۹/۱۰/۲۷ گفت و گو با خبرگزاريخبرگزاری اتريشياتریشی آپا''
* «ايرانایران در كنارکنار تركيهترکیه مهمترينمهمترین قدرت منطقه‌ايمنطقه‌ای در خاورميانهخاورمیانه هستند. ايرانایران مي‌تواندمی‌تواند كليدکلید ثبات در خاورميانهخاورمیانه باشد. بدون شركتشرکت ايران،ایران، بسياربسیار دشوار خواهد بود مشكلاتمشکلات افغانستان، فلسطين،فلسطین، سوريهسوریه و لبنان حل شود.»
** ''۱۳۸۹/۱۰/۲۷گفت و گو با خبرگزاريخبرگزاری اتريشياتریشی آپا''
* «ای مردم مصر! شما هم می توانیدمی‌توانید انقلاب کنید....»
** '' 6۶ بهمن 1389۱۳۸۹''
* «مردم مصر می توانندمی‌توانند به هدف خود برای سرنگونی حکومت حسنی مبارک برسند.»
** '' 6۶ بهمن 1389۱۳۸۹''
* «محبوبيتمحبوبیت احمدياحمدی نژاد و سيدحسنسیدحسن نصر الله نشان دهنده شکست سياست هايسیاست‌های غرب در خاورميانهخاورمیانه است.»
** '' 7۷ بهمن 1389۱۳۸۹''
* «من اکنون شاهد افزايشافزایش افراط گراييگرایی در خاورميانهخاورمیانه هستم. و دليلدلیل آن را نيزنیز مي دانممی‌دانم. مردم احساس مي کنندمی‌کنند توسط حاکمان شان سرکوب شده اندشده‌اند و دنيايدنیای غرب با آنها ناعادلانه برخورد مي کندمی‌کند. آنها صبح که از خواب بر ميمی‌خیزند خيزند مي بينندمی‌بینند که مردم در افغانستان، عراق، سومالي،سومالی، سودان و دارفور کشته مي شوندمی‌شوند
** ''7۷ بهمن 1389۱۳۸۹''
* «ديکتاتور هادیکتاتورها در همه جا وجود دارند. اما آياآیا شما هر دفعه آمادگيآمادگی آن را داريددارید که برايبرای خلاص شدن از شر يکیک ديکتاتوردیکتاتور بيشبیش از يکیک ميليونمیلیون غيرنظاميغیرنظامی بيبی گناه را فدا کنيد؟کنید؟
** '' 7۷ بهمن 1389۱۳۸۹''
* «تمام شواهديشواهدی که از کميتهکمیته تحقيقتحقیق جنگ عراق در انگليسانگلیس بيرونبیرون مي آيدمی‌آید نشان مي دهدمی‌دهد که حمله به عراق در واقع درباره سلاح هايسلاح‌های کشتار جمعيجمعی نبود و هدف از آن تغييرتغییر رژيمرژیم بود. و سوال من اينجااینجا ايناین است: شما ايناین تغييرتغییر رژيمرژیم را در کدام قسمت از قوانينقوانین و حقوق بينبین‌الملل المللمی‌توانید ميپیدا توانيد پيدا کنيد؟کنید؟ و اگر ايناین (تغييرتغییر رژيمرژیم و حمله به عراق) در تناقض با قوانينقوانین بين الملليبین‌المللی است، چه کسيکسی بايدباید مسوول آن باشد؟.»
** ''7۷ بهمن 1389۱۳۸۹''
* «به نظر من، سياستسیاست غرب در قبال ايناین قسمت از دنيادنیا يکیک شکست کامل بوده است زيرازیرا بر پايهپایه درک، گفت و گو، حمايتحمایت از جامعه مدنيمدنی و توانمند سازيسازی مردم نبوده بلکه بر پايهپایه حمايتحمایت از نظام هاينظام‌های مستبد تا زمانيزمانی که نفت از آنها پمپاژ مي شودمی‌شود بوده است.»
** '' 7۷ بهمن 1389۱۳۸۹''
* «غرب بسياربسیار درباره انتخابات ايرانایران صحبت مي کند،می‌کند، اما غرب بايدباید بپذيردبپذیرد در حاليکهحالیکه در بسیاری از کشورهايکشورهای عربيعربی هيچهیچ انتخاباتيانتخاباتی برگزار نمي شود،نمی‌شود، در ايرانایران انتخابات برگزار مي شودمی‌شود. غرب نمي خواهدنمی‌خواهد درباره ايناین موضوع که در کشورهايکشورهای عربيعربی انتخابات برگزار نمي شودنمی‌شود صحبت کند. پس غرب چگونه مي تواندمی‌تواند در ميانمیان مردم خاورميانهخاورمیانه اعتبار داشته باشد؟.»
** '' 7۷ بهمن 1389۱۳۸۹''
* «راهبرد غرب در حمايتحمایت از حاکمان مستبد در خاورميانهخاورمیانه به منظور مبارزه با تروريسمتروریسم و افراط گراييگرایی به شکست انجاميدهانجامیده است و عواقب جبران ناپذيريناپذیری به همراه داشته است.»
** '' 7۷ بهمن 1389۱۳۸۹''
* «با توجه به شناختی كهکه از موضع‌گیری تند نظام حاكمحاکم دارم نسبت به زندگی خودم و امنیت جانی‌ام در خارج از كشورکشور نگران هستم. من نیازمند حمایت واقعی جوانان هستم.»
** ''23۲۳ شهریور 1389۱۳۸۹''
* «مشكلاتیمشکلاتی كهکه قوه قضائیه دارد پارلمان را تبدیل به ایستگاهی برای انتقال نمایندگان به زندان‌ها كردهکرده است.»
** ''23۲۳ شهریور 1389۱۳۸۹''
* «طبقه كارگرکارگر معنای دموكراسیدموکراسی را نمی‌دهد و این امری طبیعی است چون مصر از زمان انقلاب ژوئیه معنای آن را ندانست.»
** ''23۲۳ شهریور 1389۱۳۸۹''
* «باید میان حقوق اجتماعی، اقتصادی، و دموكراسیدموکراسی و بهبود اوضاع معیشتی مردم كهکه جزئی از دموكراسیدموکراسی است ارتباط برقرار شود.»
** ''23۲۳ شهریور 1389۱۳۸۹''
* «آنچه را که ما شروع کرده ایم،کرده‌ایم، قابل برگشت نیست..»
** [http://www.bbc.co.uk/go/wsy/pub/email/ft/-/persian/world/2011/01/110130_l31_egypt_protest2.shtml]
 
== درباره او ==
* «راهبرد غرب در حمايت از حاکمان مستبد در خاورميانه به منظور مبارزه با تروريسم و افراط گرايي به شکست انجاميده است و عواقب جبران ناپذيري به همراه داشته است.»
* «من نمی دانمنمی‌دانم چرا محمد البرادعی امروزه نظام حاکم را نظامی فاسد و دیکتاتور قلمداد می کندمی‌کند در حالی که خود او بر شانه هایشانه‌های همین نظام بالا رفت و شناخته شد.»
**'' 7 بهمن 1389''
* «با توجه به شناختی كه از موضع‌گیری تند نظام حاكم دارم نسبت به زندگی خودم و امنیت جانی‌ام در خارج از كشور نگران هستم.من نیازمند حمایت واقعی جوانان هستم.»
**''23 شهریور 1389''
* «مشكلاتی كه قوه قضائیه دارد پارلمان را تبدیل به ایستگاهی برای انتقال نمایندگان به زندان‌ها كرده است.»
**''23 شهریور 1389''
* «طبقه كارگر معنای دموكراسی را نمی‌دهد و این امری طبیعی است چون مصر از زمان انقلاب ژوئیه معنای آن را ندانست.»
**''23 شهریور 1389''
* «باید میان حقوق اجتماعی، اقتصادی، و دموكراسی و بهبود اوضاع معیشتی مردم كه جزئی از دموكراسی است ارتباط برقرار شود.»
**''23 شهریور 1389''
* «آنچه را که ما شروع کرده ایم، قابل برگشت نیست..»
**[http://www.bbc.co.uk/go/wsy/pub/email/ft/-/persian/world/2011/01/110130_l31_egypt_protest2.shtml]
 
==درباره او==
* «من نمی دانم چرا محمد البرادعی امروزه نظام حاکم را نظامی فاسد و دیکتاتور قلمداد می کند در حالی که خود او بر شانه های همین نظام بالا رفت و شناخته شد.»
* «البرادعی و یا هر کس دیگر که نماینده هیچ نهاد دولتی نیستند حق ندارند به نمایندگی از مردم صحبت کنند و یا آنها را علیه دولت تحریک کنند.
* نظام سیاسی مصر با حوادث و اتفاقات داخلی و خارجی بر اساس توانایی هایشتوانایی‌هایش و با توجه به فرصتهایی که برایش به وجود می آیدمی‌آید برخورد می کندمی‌کند و ما نباید انتظاراتی که خارج از توان دولت است را از آن داشته باشیم.»
** ''محمود عامر یکی از مفتیان مصر''
 
== پیوند به بیرون ==
[[رده:اهالی مصر]]
[[رده:سیاست‌مداران اهل مصر]]
۳۹٬۷۴۷

ویرایش

منوی ناوبری