ویلیام شکسپیر: تفاوت میان نسخه‌ها

پرش به ناوبری پرش به جستجو
←‏بازرگانِ ونیز: ابرابزار، اصلاح املا، اصلاح سجاوندی، اصلاح ارقام، اصلاح نویسه، اصلاح فاصلهٔ مجازی، اصلاح نویسه‌های عربی
(←‏بازرگانِ ونیز: ابرابزار، اصلاح املا، اصلاح سجاوندی، اصلاح ارقام، اصلاح نویسه، اصلاح فاصلهٔ مجازی، اصلاح نویسه‌های عربی)
== نمایشنامه‌ها ==
=== [[تاجر ونیزی|بازرگانِ ونیز]] ===
* '''شایلاک''' : من حاضرم با شما معامله کنم ،کنم، گفتگو کنم ،کنم، همگام شوم ،شوم، و حتّی در پیِ شما بیایم ؛بیایم؛ ولی حاضر نیستم با شما بخورم و بنوشم و دعا کنم.
** ''پردۀپردهٔ سوم''
* '''سالارینو''': مطمئنم اگر او عهد خود را نقض کند، تو گوشتِ او را نخواهی بُرید. برای تو چه فایده دارد؟
* '''شایلاک''': برای طعمهٔ ماهی خوب است و اگر برای چیز دیگری سودی نداشته باشد، دستِ کم حسِّ انتقام مرا تسکین می‌دهد. او به من هتک حرمت کرده و به قدرِ نیم میلیون به من ضرر زده و به ضررهایم خندیده و منافع مرا تمسخر کرده و به ملّتِ من تحقیر روا داشته و مانعِ معاملات من شده و دوستانِ مرا نسبت به من دلسرد کرده و دشمنانم را بر ضدّم برانگیخته و دلیلش برای همهٔ اینها چیست؟ چون من یک یهودی هستم. مگر یک چشم ندارد؟ مگر یک یهودی دست و اعضا و بدن و حواس و فکر ندارد؟ آیا همان غذایی را که یک مسیحی می‌خورد نمی‌خورد؟ با همان اسلحه‌ها آسیب نمی‌بیند؟ به همان بیماری‌ها دچار نمی‌شود و با همان دواها درمان نمی‌یابد؟ و همان تابستان و زمستان او را گرم و سرد نمی‌کند؟ اگر به ما سوزن بزنید خون از ما جاری نمی‌شود؟ اگر ما را قلقلک دهید به خنده نمی‌افتیم؟ اگر ما را مسموم کنید، نمی‌میریم؟ اگر به ما ستم روا دارید، مگر نباید انتقام بگیریم؟
** ''پردهٔ سوم، صحنهٔ اول''
 
== درباره ==
۳۹٬۷۴۷

ویرایش

منوی ناوبری