تفاوت میان نسخه‌های «ابوبکر»

پرش به ناوبری پرش به جستجو
۱۲٬۲۹۹ بایت اضافه‌شده ،  ۸ سال پیش
جز
ویرایش Peymanmahsa واگردانده شد به آخرین تغییری که Sonia Sevilla انجام داده بود
جز
جز (ویرایش Peymanmahsa واگردانده شد به آخرین تغییری که Sonia Sevilla انجام داده بود)
[[File:Abu bakr2.jpg|thumb|نقاشی از ابوبکر؛اولین خلیفه مسلمانان]]
اوست اولین غاصب حکومت و از خالدین در آتش
ابوبکر'''[[W:ابوبکر|عبدالله بن ابی قحافه]]''' (وفات به سال ۶۳۴ میلادی ) اولین خلیفه مسلمانان و از نزدیک ترین صحابه پیامبر اسلام بود. او را همچنین با لقب «ابوبکر صدیق» می شناسند . در طول زندگی محمد، از وی به عنوان نزدیکترین دوست محمد یاد می‌شد.
خدالعنت کند کسانی را که نزد خداوند متعال ملعونند و از هر کس بدترند ، در حالیکه برای مردم از خداپرستی و زهد موعظه میخوانند.ابوبکر این چنان بود
==گفتاورد==
*«ای گروه انصار من سخن سفیهان و نابخردان شما را شنیدم و سزاوارترین کسی که باید به پیمان [[محمد|رسول خدا]] وفادار باشد شمایید. [[محمد|رسول خدا]] به سوی شما آمد و او را پناه دادید و یاری نمودید.»
**''سخنان ابوبکر بعد از خطبه فدکیه''
 
 
 
*«من هرگز بر مردی تقدم نمی‏جویم که خود شنیدم [[محمد|رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم]] (در باره او) می‏فرمود: [[علی]] نزد من منزلتی را دارد که من آن منزلت را در پیشگاه پروردگارم دارم.» آگاه باشید که من کسی را که استحقاق ندارد کمک نمی‏کنم؛ نه با دست نه با زبان. ''سپس از منبر پایین آمد.''
**اشاره به جایگاه [[علی]]
 
 
 
*«ای مردم همانامن اکنون حکمفرمای شما شدم،ولی نمی خواهم ازاین جهت که حکمفرما هستم خود را بهتراز شما بدانم،پس هرگاه درانجام امورتان خوب کارکردم، مرایاری کنید وهرگاه بدکارکردم، مرابه راه رست راهنمایی کنید،راستی امانت است (باید رعایت کرد) دروغ خیانت است (باید ازآن پرهیزکرد)هر ضعیف وناتوانی از شما نزد من قوی وتوانااست تاآنگاه که ان شاءالله حقش رااز ستمکار گرفته به او بازگردانم وبالعکس هر شخص قوی از شمانزد من ضعیف وناتوان خواهد بودتاآن که ان شاءالله حق ستمدیدگان راازاو بازستانم هر قومی که سستی نمایند و از جهاد در راه خدا دست بکشند، قطعاخداآنها را خوار وذلیل خواهد کرد.هرگاه فحشاء و معصیت در قومی شیوع یابد خداوند حتماآنهارا به بلای عام خود گرفتار خواهد ساخت.مرا فرمان برید مادام که خدا و رسول خدارا فرمان برم و هرگاه برخلاف حکم خدایا مخالف امر رسولش عمل نمایم،حق ندارم مرا فرمان برید.»
**''اولین خطبۀ ابوبکر،بعد از به خلافت رسیدن''
 
 
 
*«مناجاتت با پروردگار برایت کافی است. او آنچه به تو وعده داده برآورده خواهد کرد و الله برای تو کافی است»
**خطاب به [[محمد]] بن عبدالله
 
 
==درباره او==
===تاریخ دانان،خاورشناسان و اسلام شناسان===
* « پیغمبر رحلت کرده بود و دیگر رسولی نخواهد آمد.پیشوای امت و دولت اسلامی درگذشته بود و باید جانشینی برایش پیدا کرد.حلقه ی درونی صحابه محمد،در این وضع اضطراری ،ابوبکر ؛ یکی از نخستین و سرشناس ترین کسانی را که اسلام آورده بود، از مبان خود برگزید.به روایت تذکره نویسان ابوبکر به خود لقب خلیفة داد که حائز ابهامی مناسب بود ودر زبان عربی مفهوم جانشین و نیز نایب را تواماً القا می کند. لقب ابوبکر به روایتی خلیفة الرسول الله و به روایت دیگری خلیفة الله بود که دعوی دوم واجد معانی ضمنی معتددی است.در هر حال شخص ابوبکر و یا انتخاب کنندگان او در آن زمان چنین تصوراتی در سر نداشتند ،ولی عمل بالبداهه ی آنان موجب پیدایش نهاد بزرگ خلافت شد؛برترین مقام فرمانروایی جهان اسلام. »
**''[[برنارد لوئیس]]،دربخش سوم کتاب «The Middle East:2000 years of history from the rise of christianity to the presant day''
 
 
* « راستگویی و میانه روی ابوبکر،دین جدید (اسلام) را برقرار و تایید کرد.و مثالی را برای دعوت کردن به دین اسلام مزین کرد . »
**''[[ادوارد گیبون]] در Decline and Fall of the Roman Empire''
 
 
 
* « قضاوت ابوبکر سالم و بی طرف بود.صحبت کردن دلپذیر او، و رفتار خوش برخورد و مهربانانه ی او،وی را در بین قریش و تمام مکیان محبوب و مطلوب قرار داده بود.ایمان ابوبکر بزرگترین تضمین خلوص و و بی ریایی محمد در صدر اسلام بود. در واقع،ایمان ابوبکر،احساسات محمد را -در سراسر زندگی محمد- پیراست. »
**''[[ویلیام مویر]] در Life of Muhammad''
 
 
 
* « از سال 622 تا 632 ابوبکر مشاور ارشد محمد بود.جز این نقش های مهمی که وی ایفا کرد یکی حج گزاردن در مکه در سال 631 و دیگری امامت (پیشنماز بودن) نماز در مکه ،هنگام آخرین بیماری محمد . »
**''[[ویلیام مونتگومری وات]]،در Encyclopedia Britannia, Vol. I, page 54, 1973''
 
===حدیث و روایت===
* « هرگزهیچ مالی مانند مال ابوبکربمن نفع نرساند. »
**'' [[محمد]] بن عبدالله''
 
 
* « ای ابوبکر!توازآتش جهنم مصون هستی»
**'' [[محمد]] بن عبدالله هنگامی که ابوبکر نخستین مردی شد که به دین [[اسلام]] گروید''
 
 
* « تمام سیره نویسان و مورخین متفقند که ابوبکر در تمام غزوات رسول الله(صلی الله علیه وآله وسلم) را همراهی نموده است»
**''ابن کثیر،«اسد الغابه۳/۳۱۸»''
 
===در قرآن===
*« إِلَّا تَنصُرُوهُ فَقَدْ نَصَرَهُ اللَّـهُ إِذْ أَخْرَجَهُ الَّذِينَ كَفَرُوا ثَانِيَ اثْنَيْنِ إِذْ هُمَا فِي الْغَارِ إِذْ يَقُولُ لِصَاحِبِهِ لَا تَحْزَنْ إِنَّ اللَّـهَ مَعَنَا ۖ فَأَنزَلَ اللَّـهُ سَكِينَتَهُ عَلَيْهِ وَأَيَّدَهُ بِجُنُودٍ لَّمْ تَرَوْهَا وَجَعَلَ كَلِمَةَ الَّذِينَ كَفَرُوا السُّفْلَىٰ ۗ وَكَلِمَةُ اللَّـهِ هِيَ الْعُلْيَا ۗ وَاللَّـهُ عَزِيزٌ حَكِيمٌ ﴿٤٠﴾ سوره توبه»
**«اگر پیغمبر را یاری نکنید (خدا او را یاری می‌کند، همان گونه که قبلاً) خدا او را یاری کرد، بدان گاه که کافران او را (از مکّه) بیرون کردند، در حالی که (دو نفر بیشتر نبودند و) او دومین نفر بود (و تنها یک نفر به همراه داشت که رفیق دلسوزش ابوبکر بود). هنگامی که آن دو در غار (ثور جای گزیدند و در آن سه روز ماندگار) شدند (ابوبکر نگران شد که از سوی قریشیان به جان پیغمبر گزندی رسد،) در این هنگام پیغمبر خطاب به رفیقش گفت: غم مخور که خدا با ما است (و ما را حفظ می‌نماید و کمک می‌کند و از دست قریشیان می‌رهاند و به عزّت و شوکت می‌رساند. در این وقت بود که) خداوند آرامش خود را بهره‌ی او ساخت (و ابوبکر از این پرتو الطاف، آرام گرفت) و پیغمبر را با سپاهیانی (از فرشتگان در همان زمان و همچنین بعدها در جنگ بدر و حُنَین) یاری داد که شما آنان را نمی‌دیدید، و سرانجام سخن کافران را فروکشید (و شوکت و آئین آنان را از هم گسیخت) و سخن الهی پیوسته بالا بوده است (و نور توحید بر ظلمت کفر چیره شده است و مکتب آسمانی، مکتبهای زمینی را از میان برده است) و خدا باعزّت است (و هرکاری را می‌تواند بکند و) حکیم است (و کارها را بجا و از روی حکمت انجام می‌دهد)‏».
**آیه چهل توبه
 
*«وَسَیجَنَّبُهَا الْأَتْقَى الَّذِی یؤْتِی مَالَهُ یتَزَکَّى»
* و بزودى با تقواترین مردم از آن دور داشته مى‏شود. همان کس (اشاره به ابوبکر)که مال خود را مى‏بخشد تا پاک شود».
** فتح / 18
 
 
*«لَقَدْ رَضِی اللَّهُ عَنِ الْمُؤْمِنِینَ إِذْ یبَایعُونَکَ تَحْتَ الشَّجَرَةِ»
* «خداوند از مؤمنان- هنگامى که در زیر آن درخت با تو بیعت کردند(اشاره به ابوبکر)- راضى و خشنود شد».
**مائده / 54
 
 
===شعر===
* « که خورشید بعد از رسولان مه/نتابید بر کس ز بوبکر به. »
** ''[[فردوسی]]،شاهنامه،بخش «گفتار اندر ستایش پیغمبر»''
 
 
 
* « ای یار غار سیّد و صدّیق و راه‌بر//مجموعه فضائل و گنجینه صفا.»
** ''[[سعدی]]''
 
 
* « نخستین ابوبکر پیر مرید/عمر پنجه بر پیچ دیو مرید/خردمند عثمان شب زنده دار/چهارم علی شاه دلدل سوار. (بوستان/در نیایش خداوند/فی نعت سید المرسلین علیه الصلوة و السلام)»
** ''[[سعدی]]''
 
 
* « ای یار غار سیّد و صدّیق و راه‌بر/مجموعه فضائل و گنجینه صفا/مردان قدم به صحبت یاران نهاده‌اند .لیكن نه هم‌چنان كه تو در كام اژدها.»
** ''[[سعدی]] بوستان سعدی، آغاز قصائد فارسی''
 
 
 
* « دين حق را زابتدا زرسول /جز ابوبکر کس نکرد قول/هر چه پيغمبرش زحق گفته /کرده باور زصدق و پذرفته/جسم او همچو روح صافي بود /با همه کس به طبع وافي بود/مشرق آفتاب صدق‌، دلش
اثر لطف ايزد آب و گلش/محرم راز حضرت نبوي /عاشق نور روي مصطفوي. »
** ''[[سنایی غزنوی]]،در طریق التحقیق،بخش«مدح اميرالمومنين ابوبکر»''
 
 
 
* « ابوبکر آن که شد یارش، رفیق غار و غمخوارش / چو بلبل مست گلذارش، زشوقش واله و شیدا//زصدقش‌صدق درحیرت، بشرجسم ملک‌ سیرت / همه جود و همه غیرت، که قرآن گویدش أتقی. »
** ''ناشناس''
 
 
*«از عمر عالمی منوّر شد/همه آفاق پر زمنبر شد.»
** ''سنایی غزنوی''
 
== منابع و پیوند به بیرون ==
*[http://www.alnajie.com/article37.html%20-%20%D9%86%DA%AF%D8%A7%D9%87%DB%8C%20%D8%A8%D9%87%E2%80%8C%20%D8%B4%D8%AE%D8%B5%DB%8C%D8%AA%20%D8%A7%D8%A8%D9%88%D8%A8%DA%A9%D8%B1%20%28%D8%B1%D8%B6%29%20%D8%AF%D8%B1%20%D9%BE%D8%B1%D8%AA%D9%88%DB%8C%20%D8%A2%DB%8C%D8%A7%D8%AA www.alnajie.com]
*[http://en.wikisource.org/wiki/Author:Abu_Bakr]
{{ویکی‌پدیا}}
 
[[رده:خلفای راشدین]]
[[رده:خلفا]]
[[رده:اسلام]]
[[رده:رهبران سیاسی|ابوبکر]]
[[رده:رهبران نظامی|ابوبکر]]
[[رده:رهبران مذهبی|ابوبکر]]
[[رده:عرب‌ها]]
[[رده:صحابه]]
 
[[de:Abu Bakr]]
[[sl:Abu Bakr]]
[[en:Abu Bakr]]
[[tr:Ebu Bekir]]

منوی ناوبری