تفاوت میان نسخه‌های «عمرو عاص»

پرش به ناوبری پرش به جستجو
۲٬۳۵۹ بایت اضافه‌شده ،  ۱۱ سال پیش
:'''عمرو پسر عاص:'''نه سربازان تو مانند سربازان او هستند ونه تو مانند او هستى. او به انگيزه دينى وعقيدتى نبرد مى‏كند، در حالى كه تو به انگيزه ديگر. تو خواهان زندگى هستى واو خواهان شهادت.سپاه عراق از پيروزى تو بر خود مى‏ترسد، در حالى كه سپاه شام از پيروزى على هراسى ندارد.
:'''معاویه پسر ابی‌سفیان:'''پس چه بايد كرد؟
:'''عمرو پسر عاص:'''بايد پيشنهادى كرد كه اگر بپذيرند دچار اختلاف شوند واگر نپذيرند نيز دچار دو دستگى گردند; آنان را به كتاب خدا دعوت كن تا ميان تو وآنان حاكم باشد. در اين صورت تو به خواسته خود نائل مى‏آيى. اين مطلب مدتها در ذهن من بود ولى از ابراز آن خوددارى مى‏كردم تا وقت آن برسد.
----
:'''عمرو پسر عاص:''' در میسره سپاه على بن ابى طالب علیه السلام اقوام و بستگان من از قبیله ربیعه حضور دارند، اگر رخصت دهى نزد آنان روم ، تا شاید در بین آنان شك برانگیزم تا به سوى تو برگردند و سپاه على علیه السلام را ترك كنند.
:'''معاویه پسر ابی‌سفیان:''' اى عمروعاص كار از این حرفها گذشته كه بتوان با مكر و حیله كارى كرد من مصلحت نمى دانم و لیكن تو هر گونه دوست دارى عمل كن .
عمروعاص بر استر خویش نشست ، به میسره سپاه على علیه السلام نزدیك شد
:'''عمرو پسر عاص:'''اى خویشاوندان مادرم ! من عمروعاص هستم ، یكى از شما نزد من بیاید تا با او سخن بگویم .
مردى از قبیله عبدالقیس به نام عقیل بن شویره بیرون آمد.
:'''عمرو پسر عاص:'''كیستى ؟
:'''عقیل بن شویره:''' مردى از عبدالقیس كه در جنگ جمل سعادت خدمت امیرالمؤ منین على علیه السلام را داشتم و امروز در صفین هستم و امروز من با دیروز من هیچ فرقى نكرده است . اما تو اى شیخ قریش ، شرم ندارى از خداى تعالى نمى ترسى كه معاویه را بر على بن ابى طالب علیه السلام ترجیح دادى و دین خود را به امارت مصر فروختى ، چرا كمر خدمت به یارى معاویه طلیق بستى و بر ضد سرور و سادات مهاجرین و انصار، على بن ابى طالب علیه السلام جنگ راه انداختى . گیرم امارت مصر به تو رسید، از فرعون مصر بالاتر نخواهى شد.
:'''عقیل بن شویره:'''اى عقیل ، مرد دیگرى را بگو بیاید تا با او سخن بگویم .
:'''عقیل بن شویره:''' اى عمروعاص ! هر كس در این لشكر باشد در عداوت و كینه نسبت به تو معاویه مثل من است و تو را بر متابعت همدستى را معاویه ملامت خواهد كرد.
 
== بدون منبع ==
 
۹۵۳

ویرایش

منوی ناوبری