حکومت: تفاوت میان نسخه‌ها

پرش به ناوبری پرش به جستجو
۶ بایت اضافه‌شده ،  ۱۱ ماه پیش
جز
بدون خلاصۀ ویرایش
جز (افزودن گفته)
جزبدون خلاصۀ ویرایش
یک '''[[w:حکومت|حکومت]]''' نظامی است که تحت آن یک کشور یا یک اجتماع اداره می‌شوند. حکومت ابزاری است که به وسیله آن سیاست‌های دولت مورد اعمال واقع می‌شوند و همین طور این نهاد خود سیاست گذار و تعیین کننده راهبرد‌های پیش روی کشور است.
== گفتاوردها ==
* «آن را یک امر دنیایی نه الهی می‌داند که مردم بر اساس همفکری و مشورت و ایجاد هم‌رأیی به تشکیل آن مبادرت می‌کنند و استدلال او این است که کلمة «امر» که جمع آن «امور» است در قرآن به معنای کارهای دنیایی مردم از جمله تشکیل دولت و حکومت است.»
** ''[[سید محمد جواد غروی]]''<ref>http://arbabehekmat.org/fa/excerpt/browse/term/2#!/fa/excerpt/browse/term/2/post/598 حکومت]</ref>
 
* «یک دولتِ واقعی باید بتواند حکومت و [[مدیریت]] کند. بدیهی است که نمی‌فهمم چرا برخی سیاستمداران این مسأله را بسیار پیچیده و گیج کننده می‌دانند. نکتهٔ اصلی که دولت باید انجام دهد ، تعهّداتش و کمک به ملّت برای خوب زندگی کردن است.»
** ''[[بوریس یلتسین]]'' <small>در «تلاش برای روسیه/ The Struggle for Russia»، ص 20 </small>
* «وقتی سلسله‌ای به قدرت می‌رسد، در درازمدت [[فساد]] درونی خودش موجب خرد شدنش می‌شود، ما در همه سلسله‌ها این موضوع را می‌بینیم. به چه صورت [[ساسانیان]] از بین رفتند؟ به خاطر فساد درونی خودشان و عوامل دیگر.»
** ''[[عبدالمجید ارفعی]]'' <ref>مصاحبه با دکتر عبدالمجید ارفعی. رشد آموزش تاریخ، 1379، شماره 3، صفحه‌ی 8.</ref>
 

منوی ناوبری