صادق هدایت: تفاوت بین نسخه‌ها

پرش به ناوبری پرش به جستجو
جز
جز (ابرابزار، اصلاح سجاوندی)
جز (←‏فواید گیاهخواری: ابرابزار)
* «نباید احساسات طبیعی خودمان را پست شمرده دلیل بر رقت [[قلب]] بدانیم هیچ چیز به این اندازه طبیعی نیست که احساس تنفر و انزجار انسان از کشتار.»
* «تا زمانی که احساسات طبیعی و بی‌آلایش قلب خودمان را به زور خفه نکرده‌ایم واضح است که در نهاد انسان یک احساس تنفر و اکراه از کشتار و درد سایر جانوران وجود دارد و نیز آشکار است که هرگاه همه مردم وادار می‌شدند حیواناتی را که می‌خورند با دست خودشان بکشند بیشتر آنان از گوشت‌خواری دست می‌کشیدند.»
[[پرونده:Israeli slaughterhouse 3.jpg|220px|بندانگشتی|چپ|همیشه سلاخ خانه‌هاسلاخ‌خانه‌ها را بیرون [[شهر]] دور از مردم می‌سازند تا جنایات کشتار را از [[چشم]] آن‌ها بپوشانند. سلاخ خانهسلاخ‌خانه اختراع حیوان دوپاست. هیچ جانور درنده و خونخواری با این رذالت طعمهٔ خود را نمی‌خورد. انسان روی [[گرگ]] و جانوران خونخوار روی زمین را سفید کرده‌است.]]
* '''«باید گفت که هنوز گیاه‌خواری اسباب تمسخر و ریشخند آنهایی است که حقیقت آنرا نمی‌دانند؛ ما چقدر به سادگی نیاکان خودمان خندیدیم، روزی می‌آید که آیندگان به خرافات ما خواهند خندید.»'''
* «مقایسه بکنید یک دکان میوه فروشی را که به رنگ‌های دلپزیر روان بخش آراسته شده از بوی آن شامه لذت می‌برد. [[سیب]]، نارنج، گیلاس، هلو، [[انگور]] و خربزه و رنگ‌های زنده سبزی‌های گوناگون را با دکان قصابی، دل و روده آویخته شده، اجساد سربریده، شکم‌های شکافته شده، پاهای شکسته که آویزان است و قطره قطره از آن خون می‌چکد و بوی گند لاشه در هوا پراکنده می‌باشد.»

منوی ناوبری