فریدریش انگلس: تفاوت بین نسخه‌ها

پرش به ناوبری پرش به جستجو
۱۰۱ بایت اضافه‌شده ،  ۱۲ سال پیش
جز
 
===نامه به [[کارل مارکس]]/ ۶ ژوئن ۱۸۵۳===
* «به نظر من نابودی تجارت اعراب منطقه جنوب در دوران ماقبل [[محمد پسر عبدالله|محمد]] که تو کاملأ به حق، یکی از نکات مهم انقلاب اسلامی می‌شماری، به این رشته پدیده‌ها مربوط است. من به اندازه کافی با [[تاریخ]] بازرگانی شش سده اول [[مسیح|مسیحی]]، به ویژه با شرایط عینی دنیا، که تا چه درجه‌ای مؤثر بودند که راه بازرگانی از طریق ایران به دریای سیاه و از طریق خلیج فارس به سوریه و آسیای میانه، بر راه آبی بحر احمر ترجیح داده شود، آشنا نیستم تا بتوانم داوری کنم. ولی به هرجهت این وضعیت، که در دوران سلطنت منضبط ساسانیان، کاروان‌ها با امنیت نسبی رفت و آمد می‌کردند و با توجه به این مهم که یمن از سال ۲۰۰ تا ۶۰۰ میلادی تقریبأ بی‌وقفه در قید اسارت حبشیانی که آن را تصرف و غارت کرده بودند قرار داشت- بی‌تأثیر نبود.»
* «شهرهای جنوب عربستان که در دوران روم رونقی داشت از قرن هفتم تنها انبوهی از ویرانه‌های بیابانی بود. قبایل بدوی مجاور، طی این پانصدسال داستان‌های کاملا افسانه‌ای و اساطیری درباره منشاء این شهرها درست کردند. الفبایی که بر کتیبه‌های موجود حک شده بود، تقریبا ناشناس ماند و از آن‌جاکه سنگ‌نبشته‌های دیگر زبان‌ها وجود نداشت، عملا هر نوع خطی فراموش شد. از قراینی که این نوع پدیده‌ها به دست می‌دهند، می‌توان نتیجه گرفت که درکنار مشاجراتی که ناشی از دادوستدهای تجاری بود، تخریب عمدی و قهرآمیز نیز رخ می‌داد که فقط در ارتباط با هجوم حبشیان توجیه‌پذیر است.»
* «اخراج حبشیان چهل‌سال پیش از ظهور [[محمد پسر عبدالله|محمد]] روی‌داد. این جنگ، نخستین طلیعه احساسات و عواطف ملی عرب بود. مضاف براین، حبشی‌ها که تقریبا تا حوالی مکه پیش‌روی کرده بودند- در شمال با مقاومت ارتش ایران روبرو شدند.»
* «این روزها به بررسی [[تاریخ]] شخص [[محمد پسر عبدالله|محمد]] پرداخته‌ام؛ تاکنون فکر می‌کردم که این تاریخ خصلت یک واکنش بدوی علیه اهالی ساکن و فلاحان شهری است که به سختی دچار تفرقه مذهبی بودند و [[مذهب]] آن‌ها نیز آمیزه‌ای بود از کیش بیعت با یهودیت و مسیحیت در حال تجزیه و تلاشی.»
 
===تجربه پارس و چین در جنگ‌های نامنظم===
۸٬۷۶۴

ویرایش

منوی ناوبری