فیودور داستایفسکی: تفاوت میان نسخه‌ها

پرش به ناوبری پرش به جستجو
جز
(←‏دربارهٔ او: افزودن مطلب)
برچسب‌ها: ویرایش با تلفن همراه ویرایش با مرورگر تلفن همراه
* «[[میخائیل باختین]]، فیلسوفی جدید و برجسته، نوشت: «داستایفسکی روح را به موضوعی مناسب تعمق زیبایی شناسانه تبدیل کرد. او روح را می‌دید در حالی که مردم قبل از او فقط جسم و روان را می‌دیدند.» داستایفسکی به خاطر خیر، ماهیت پنهان شر را بر ملا می‌کرد.»
** ''[[ایگور ولگین]]''
* « چیزی که الهه یالههٔ هنر داستایفسکی را بر می انگیزدبرمی‌انگیزد همان ترس و ترحم عذابناک است ( دقیقادقیقاً طبق فرمول ارسطویی ) . الهه یالههٔ داستایفسکی الهه ای استاست، ، سنگدل ،سنگدل، زیرا به غایتبه‌غایت تراژیک است ،است، اما این الهه همواره ما را به واپسین لرزه یلرزهٔ دلگرم کننده و رهایی بخش روح می کشاند ،می‌کشاند، به این ترتیب اصالت و خلوص هنر خود را آشکار میکندمی‌کند که شاید صفتی دقیق تر ازاز، ،پیراینده، پیراینده ، یا ،یا، تطهیر کننده ،کننده، نتوان برایش یافت . چه بخواهیم مفهوم پر مناقشه یمناقشهٔ والایش را ذیل جنبهجنبهٔ ی روانشناسانه ،روانشناسانه، متافیزیکی یا اخلاقی قرار دهیم یا ندهیم . »
 
* « چیزی که الهه ی هنر داستایفسکی را بر می انگیزد همان ترس و ترحم عذابناک است ( دقیقا طبق فرمول ارسطویی ) . الهه ی داستایفسکی الهه ای است ، سنگدل ، زیرا به غایت تراژیک است ، اما این الهه همواره ما را به واپسین لرزه ی دلگرم کننده و رهایی بخش روح می کشاند ، به این ترتیب اصالت و خلوص هنر خود را آشکار میکند که شاید صفتی دقیق تر از ، پیراینده ، یا ، تطهیر کننده ، نتوان برایش یافت . چه بخواهیم مفهوم پر مناقشه ی والایش را ذیل جنبه ی روانشناسانه ، متافیزیکی یا اخلاقی قرار دهیم یا ندهیم . »
** ''[[ویچسلاف ایوانوف ، آزادی و زندگی تراژیک]]''
 

منوی ناوبری