تفاوت میان نسخه‌های «نظام سیاسی ایران»

پرش به ناوبری پرش به جستجو
** ''[[جرج کرزن]] ''، <small>در «Persia and the Perisan question»، ج ۱، ص ۴۳۳</small>
 
=== [[w:دودمان پهلوی|کشور شاهنشاهی ایران]] ===
''۱۹۲۵–۱۹۷۹''
* «نظام شاهنشاهی ایران ضامن استواری وحدت ملّی، قاطعیّت قدرتِ فرماندهی، نیرومندی نظامی، استقلال سیاسی و نقشِ بارز جهانی کشور ماست. قانون اساسی ایران ناظر بر نظمِ دموکراتیک کشور و ضامنِ حقوقِ مدنی و سیاسی و قضایی همة افراد ایرانی است.»
* «'''در فرهنگ ایرانی، شاهنشاهی ایران بعنی واحد جغرافیایی و سیاسی ایران به‌اضافة هویّتِ خاصِّ ملّی و همة ارزش‌های تغییرناپذیری که این هویّت ملّی را به‌وجود آورده‌اند.'''»
** ''[[محمدرضا شاه پهلوی]]'' <small>در «به‌سوی تمدن بزرگ»، بخش سوم، در راه تمدن بزرگ</small>
* «تمام بهانه فرنگی‌ها در دست درازی به ممالک ما این است که شما از عهده به‌کاربردن نعمت‌های طبیعی برنمی‌آیید و آن را حرام می‌کنید. پس ما باید این [[کار]] را صحیح بکنیم. پس اگر خود مشرق زمینی‌ها این [[کار]] را بکنند، فرنگی‌ها چه حق فضولی دارند.»
** ''[[محمدعلی فروغی]]'' <small>یادداشت‌های روزانه از محمدعلی فروغی (۲۶ شوال ۱۳۲۱ - ۲۸۱۳۲۱–۲۸ ربیع‌الاول ۱۳۲۲ قمری)، به کوشش ایرج افشار، [[تهران]]: کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، ۱۳۸۸، صص. ۱۷۲ و ۱۷۳</small>
* «تصور نسلی که علیه رژیم شاه مبارزه می‌کرد این بود که مشکل مردم و آزدی‌های اساسی آنها تنها رژیم شاه و شخص خود شاه است و اگر شاه نباشد ایران تبدیل به گلستان می‌شود. در واقع نسل ما دچار یک چنین خام‌اندیشی بود که مشکل فقط شاه است به همین دلیل هم مباحث پیچیده‌تر مثل قانون‌گرایی، جامعهٔ مدنی و حدود آزادی که امروز ومطرح شده اصلاً برای ما معنا و مفهوم خاصی نداشت. برای نمونه حضرت امام (ره) سال ۵۹ را، سال قانون، اعلام کردند، ولی در تمام طول این سال مقالات و مباحث خاصی در مورد قانونگرایی مطرح نشد، زیرا آن زمان هنوز عده زیادی به اهمیت قانون و قانونگرایی پی نبرد بودند.»
** ''[[صادق زیباکلام]]''<ref> {{یادکرد وب |نشانی=http://www.isna.ir/news/7810-00015/دكتر-صادق-زيبا-كلام-بخش-عمده-اي-از-زيربناي-نظام-جمهوري-اسلامي|عنوان=دکتر صادق زیبا کلام: بخش عمده‌ای از زیربنای نظام جمهوری اسلامی در دوران مشروطه شکل گرفته است.|تاریخ= ۴ دی ۱۳۷۸|اثر=ایسنا}}</ref>
 
=== [[دولت موقت ایران|دولت مؤقت ایران]] ===
۳۹٬۷۴۷

ویرایش

منوی ناوبری