افغانستان: تفاوت بین نسخه‌ها

پرش به ناوبری پرش به جستجو
۱٬۴۰۰ بایت اضافه‌شده ،  ۴ سال پیش
 
== گفتاوردهای ==
* «به باور من ایجاد وحدت ملی در کشور، جهاد امروز ما است. تا وحدت ملی در کشور به وجود نیاید، وضعیت در [[افغانستان]] بهتر نخواهد شد.»
** ''[[عبدالباری جهانی]]''<ref>http://www.sharghdaily.ir/News/71087/خط-قرمزهای‌مان-زیاد-نیست</ref>
* «[[آمریکا]]یی‌ها بعلت ناتوانی در درک [[فرهنگ]] عمیق ملت افغانستان فکر می‌کنند در این کشور جای پایی پیدا کرده‌اند اما بدون شک ملت افغانستان سرانجام هویت ملی و عزت شایسته خویش را بدست خواهد آورد و بر [[سرنوشت]] خود کاملاً حاکم خواهد شد.»
نورالحق علومی، وزیر امورداخله، چهارشنبه ۱۶ ثور ۱۳۹۴<ref>http://www.jomhornews.com/doc/news/fa/65506/</ref>
** ''[[صدیق برمک]]''<ref name="اصفهان">[http://www.artesfahan.com/Fa/News/NewsDetailes.aspx?News_id=3710 وبگاه حوزه هنری اصفهان]</ref>
* «سرمقاله‌های رسانه‌های گروهی جهان درین روزها در موضوعات زیر خلاصه می‌شوند: [[افغانستان]] بزرگترین تولید کنندهٔ [[تریاک]] است؛ [[تروریسم]] و هیرویین دشمنان صلح و ثبات در افغانستان اند؛ درآمد تروریسم جهانی از مواد مخدر تولید شده در افغانستان است؛ افغانستان دنیا را «معتاد» کرده است؛ ناتو سربازانش را در افغانستان افزایش می‌دهد تا جلو دهشت افگنی و قاچاق را بگیرد ...» «من سعی می‌کنم با این فیلم بر این موضوع تأکید کنم که وقتی مصرف کنندهٔ تریاک، تقاضا و بازاری برای خرید و فروش تریاک وجود نداشته باشد، هیچ سرزمینی تبدیل به تولید کنندهٔ تریاک یا قاچاق آن نمی‌شود. افغانستان به دلیلی به مرکز کشت و قاچاق مواد مخدر مبدل شده است که بیشتر از ۲۵ سال، عمداً و یا به اشتباه، از طرف جهانیان نادیده گرفته شده و به باد فراموشی سپرده شده بود.»
** ''[[صدیق برمک]]''<ref>{{یادکرد وب |نویسنده = |نشانی= http://www.ariananet.com/modules.php?name=Artikel&op=view&sid=10440#.UzsClY9IHCk|عنوان= صدیق برمک جایزه بهترین کارگردان جشنواره فیلمهای ایتالیا را گرفت | ناشر =آریانت |تاریخ = |تاریخ بازبینی= ۱۲ فروردین ۱۳۹۳}}</ref>
* «طویله و باغ‌وحش هم بهتر از پارلمان ما (افغانستان) است، به خاطر این‌که در طویله گاو است که شیر می‌دهد، خر است که بار می‌کشد، سگ است که نگهبانی می‌کند...می‌کند…»
** ''[[ملالی جویا]]''
* «ما از یک قشر [[جوان]] و تحصیل‌کرده که با پتانسیل بسیار زیادی وارد جامعه شده برخورداریم. این قشر بسیار سرزنده و فعال است. اما به نظر من این جوانان همانند ستون‌هایی‌اند که هنوز سقف ندارند. اینکه چه چیزی می‌تواند این قشر قدرتمند را انسجام ببخشد، سازماندهی بکند و نیروی بالقوه ایشان را به بالفعل تبدیل بکند، برای من ناروشن است؛ اما مسئله امیدوارکننده و اعتمادبخش ظهور چنین قشری در بطن جامعه است.»
* «من می‌خواهم به شما و خصوصاً به آن تعداد کشورهای که از سراسر دنیا به حمایت مجرمین جنگی که اکنون در دولت هستند به افغانستان آمده‌اند بگویم که اهداف و ایده‌آل‌های آنان هیچ فرقی با طالبان ندارند. یک روز، آنها یازده‌هم سپتامبر دیگری را به وجود خواهند آورد. این‌ها خطرناک‌تر از طالبان هستند، به دلیل آنکه این‌ها بر سر قدرت هستند.»
** ''[[ملالی جویا]]''
* «نمایش [[فیلم]]‌های [[فرهنگ]]‌های بیگانه در [[افغانستان]]،افغانستان، نوع تبادله فرهنگی است که نمی‌توان از آن جلوگیری کرد، بلکه باید روش‌های مثبت استفاده از این تبادله را یاد گرفتیادگرفت
** ''[[صدیق برمک]]''<ref>https://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=2493&artikel=4221066</ref>
* «وجود افغانستانی آباد، امن و با ثبات به نفع همه کشورهای منطقه‌است و دولت و دیگر مسؤولان ایرانی ضمن ادامه کمک به حرکت ملت افغانستان برای دستیابی به پیشرفت و ثبات کامل، گسترش همه‌جانبه مناسبات با این کشور را بطور جدی پیگیری می‌کنند.»
* «همه باید در جهت استقرار دموکراسی و تقویت دولت و وحدت افغانستان و سازندگی آن تلاش کنیم.»
** ''[[محمد خاتمی]]''
* «در افغانستان هیچ قانون نمی تواندنمی‌تواند مخالف معتقدات واحکام دین مقدس اسلام باشد.»
** ''ماده سوم، قانون اساسی افغانستان''<ref>http://moj.gov.af/fa/page/1684</ref>
* «واقعاً این لکه بزرگی هست برای مردم [[افغانستان]] که ما بزرگترین تولید کنندهتولیدکننده [[خشخاش]] هستیم. تروریسم و تریاک به یکدیگر کمک می‌کنند. جاهایی که تحت کنترل ما نمی‌باشد در آنجا [[تریاک]] زیاد کشت می‌شود، طبیعی است که فایده آن عاید طالبان می‌شود و طالب را ثروتمند می‌کند، تروریسم را ثروتمند می‌کند. به عقیده ما وقتی به افغانستان صلح بیاید، این مشکل هم همزمان با آمدن صلح سراسری و پایدار انشاالله حل می‌شود.»
** ''[[محمد عمر داودزی]]'' <ref>http://www.euronews.com/2014/06/12/afghanistan-efforts-haven-t-gone-to-waste-in-election/</ref>
* «در بیش از سد سالِ اخیر، ما بیشتر دولت زورگو، سرکوبگر و قوم‌محور داشتیم. ساختار سیاسی در افغانستان هیچگاه با واقعیت‌های جامعه همخوانی نداشته است. افغانستان کشور و خانهٔ قوم‌های گوناگون است. هر قوم باید از موقعیت حقوقی خویش راضی باشد. قوم ممتاز در قانون و در عمل نباید وجود داشته باشد. موقعیت قوم‌ها و مناسبات میان‌شان در کشور ما همیشه یک چالش بوده که حل آن با موعظه‌های اخلاقی ممکن نیست. ما به دیگرگونی در نگاه خویش نسبت به جامعه و ساختار سیاسی و حقوقی آن نیاز داریم، نه به تداوم گونه‌های تمامیت‌خواهانه.»
** ''[[فرید احمد مزدک]]'' <ref>http://www.farsi.ru/doc/12770.html</ref>
* «افغانستان زادگاه، خانه و وطن من است. من مدیون مردم آن سرزمین هستم و فکر بودن در آنجا هیچ‌گاه از سرم دور نشده است. به نگر من افغانستان به یک جنبش دادخواهانه نیاز دارد. به جنبش نقد و تغیر ضرورت دارد. تفکرِ درست‌تر و عملی‌تر از حفظ جغرافیای افغانستان و تأمین شرایط لازم برای پیشرفت آن و رفاه مردم وجود ندارد. ما وطن خویش را فقط مطابق واقعیت‌های امروز می‌توانیم سر و سامان بدهیم نه برابر با افسانه‌ها و خیال‌های باطل متعلق به گذشته.»
** ''[[فرید احمد مزدک]]'' <ref>http://www.farsi.ru/doc/12770.html</ref>
* «آموزش و پرورش از اولویت‌های اساسی کشورهایی چون [[افغانستان]] است؛ چون این یگانه راه تغییر طرز تفکر و ترویج دموکراسی است. تا توده‌های ما تحصیل کرده نباشند، به صلح پایدار دست نمی‌یابیم».
** ''[[سیما سمر]]'' <ref>http://www.etilaatroz.com/3257</ref>
* «فقدان امنیت امروزه چالش جدی‌ای در افغانستان است. نبود امنیت نه تنها دست‌رسی به آزادی بیان و عمل را محدود می‌سازد، بلکه رشد و توسعه در زمینه‌های خانه‌سازی و بهداشت را نیز محدود می‌سازد. وقتی امنیت نباشد، احتمال ارتکاب هر‌هر گونه جرمی وجود دارد. عدم آگاهی مردم از حقوق آن‌ها چالش دیگری است که فراروی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان قرار دارد. مردم نه نسبت به حقوق خود آگاهی دارند و نه از حقوق دیگران دفاع می‌توانند».
** ''[[سیما سمر]]''<ref>http://www.etilaatroz.com/3257</ref>
* «فقدان امنیت امروزه چالش جدی‌ای در افغانستان است. نبود امنیت نه تنها دست‌رسی به آزادی بیان و عمل را محدود می‌سازد، بلکه رشد و توسعه در زمینه‌های خانه‌سازی و بهداشت را نیز محدود می‌سازد. وقتی امنیت نباشد، احتمال ارتکاب هر‌ گونه جرمی وجود دارد. عدم آگاهی مردم از حقوق آن‌ها چالش دیگری است که فراروی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان قرار دارد. مردم نه نسبت به حقوق خود آگاهی دارند و نه از حقوق دیگران دفاع می‌توانند».
** ''[[سیما سمر]]'' <ref>http://www.etilaatroz.com/3257</ref>
* «برای من و تمام مجاهدین پیشین که شجاعانه در برابر اشغال‌گران شوروی، دولت نجیب و طالبان جنگیدیم، امنیت نگرانی اصلی است.»
** ''[[محمد اسماعیل‌خان]]'' <ref>http://www.etilaatroz.com/2845</ref>
* «من به آمریکایی‌ها گفتم که «امیر» و «فرمانده» لقب‌هایی‌اند که مردم به ما داده‌اند. ما ۲۰ سال تجربهٔ جنگ داریم و هیچ‌خانواده‌ای از ما نیست که حداقل یک عضوش را در جریان جنگ از دست نداده باشد. خیلی‌ها مجبور به تبعید شدند. آیا شما واقعاً می‌خواهید از ما چشم‌پوشی کنید؟»
** ''[[محمد اسماعیل‌خان]]'' <ref>http://www.etilaatroz.com/2845</ref>
* «[[طالبان]] تا زمانی که کنترول تمام افغانستان را به دست نگیرند، آرام نمی‌شوند. هدف از مذاکره با طالبان چیست؟ ما در زمان جهاد ابرقدرت جهان (اتحاد جماهیر شوروی سابق) را شکست دادیم. ما هم‌چنان می‌توانیم امنیت آیندهٔ افغانستان را تضمین کنیم. اما برای این کار باید اسلحهٔ ما را برگردانند.»
** ''[[محمد اسماعیل‌خان]]'' <ref>http://www.etilaatroz.com/2845</ref>
* «فرقی نمی‌کند که آن‌ها [غربی‌ها] در افغانستان چه تعداد نیرو داشتند؛ اما آن‌ها نتوانستند امینت واقعی را در [[افغانستان]] تأمین کنند. تاریخ افغانستان نشان می‌دهد که این کشور مدام درگیر جنگ بوده است و حضور خارجی‌ها به ناآرامی‌ها در این کشور افزوده است. افغان‌ها باید سرنوشت خود را به دست خویش گیرند. دوستی اجباری دوام نمی‌آرود.»
** ''[[محمد اسماعیل‌خان]]'' <ref>http://www.etilaatroz.com/2845</ref>
* «افغانستان در یک تونل تاریک روان است و هیچ نوع روشنیِ دیده نمی‌شود. بزرگترین چالش تهدید سیاسی است. چون فهم سیاسی ما از آوردن یک نظام خوب و آوردن اصلاحات در حکومت و امنیت بسیار کم است. متأسفانه هر کسی که به قدرت می‌رسد فکر می‌کند که تنها من هستم که می‌توانم تمام کارهای افغانستان را پیش ببرم. این مشکل اساسی ملت افغانستان است که تا کنون یک راه حل به آن پیدا نکرده‌ایم.»
** ''[[اسحاق گیلانی]]'' <ref> {{یادکرد وب | نشانی = http://www.farsi.ru/doc/13262.html | عنوان = سید اسحق گیلانی: امریکاآمریکا مثل جنگ در صلح افغانستان کمک کند | تاریخ = ۸٫۱۱٫۲۰۱۶ | ناشر = «افغانستان. رو }}</ref>
* «ما به جنگ نیاز نداریم؛ به صلح نیازمندیم. امیدوارم امریکاآمریکا به همان اندازه‌ییاندازه‌ای که در جنگ با مردم افغانستان همکاری می‌کند، به پروسۀپروسهٔ صلح هم کمک کند تا افغانستان از بدبختی نجات یابد.»
** ''[[اسحاق گیلانی]]'' <ref> {{یادکرد وب | نشانی = http://www.farsi.ru/doc/13262.html | عنوان = سید اسحق گیلانی: امریکاآمریکا مثل جنگ در صلح افغانستان کمک کند | تاریخ = ۸٫۱۱٫۲۰۱۶ | ناشر = «افغانستان. رو }}</ref>
 
== درباره ==
* «'''پرچم''': پرچم افغانستان در جریان تحولات دههٔ گذشته (۱۹۸۰) دستخوش دگرگونی‌های شد ولی نهایتاً پرچم سنتی این کشور مجدداً روی کار آمد. رنگ‌های پرچم این کشور نشان‌دهندهٔ گذشتهٔ پرآشوب آن است [[پرونده:Flag_of_Afghanistan_(1987–1992).svg|30px|بی‌قاب]] . سیاه نشانهٔ قرن‌ها سختی و آبدیده شدن در گذر حملات و هجوم اقوام خارجی است. رنگ قرمز علامت جنگ به خاطر کسب استقلال است و رنگ سبز نشانهٔ کامکاری و موفقیت است. علامت رسمی این کشور در گوشهٔ سمت چپ بالای پرچم نقش می‌گردد. در درون این علامت قبلاً تصویری از یک مسجد دیده می‌شد لیکن حکومت کمونیستی افغانستان آن را حذف کرد و به جای آن یک ستارهٔ سرخ را نشاند.»
** ''رسول خیراندیش'' <small>در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م</small><ref>{{یادکرد کتاب|نام خانوادگی=خیراندیش|نام=رسول|نام خانوادگی۲ =شایان|نام۲=سیاوش|عنوان =ریشه‌یابی نام و پرچم کشورها|سال=۱۳۷۰| ناشر=انتشارات کویر| صفحه =ص۴۳}}</ref>
 
== منابع ==
۳۹٬۷۴۷

ویرایش

منوی ناوبری